Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika

Malebný výlet Podkrkonoším: z Pecky pěšky až na Jerusalem

Redakce / 30.04.2021, Pecka - Jičínsko a Český ráj
Věděli jste, že z Pecky se dá pěšky vyrazit až do Jerusalema? Pardon NA Jerusalem. Je to totiž nenápadný, ale krásný kopec nad obcí Stupná nedaleko Pecky. A nejen že tam nevede žádná turistická značka, ale dokonce to z mapy vypadá, že nahoru vede jen jedna jediná cesta lesní.
 

FOTOGALERIE - Z Pecky pěšky až NA Jerusalem

My jsme se ale nedali odradit a řekli jsme si, že minimálně srnky tam v lesích nějaké pěšinky mít budou... Cíl byl tedy stanoven, jen jsme nevěděli, jak se dostat zpět, protože ukrutně neradi chodíme po stejných cestách.

Auto jsme zaparkovali v Pecce na náměstí, v cukrárně a kavárně Zlatá pecka na náměstí se vybavili dobrotami na cestu a vyrazili po žluté městečkem Pecka. Už samotná Pecka je na mnoho procházek - členitá a plná krásných stavení a chaloupek. Rodina vpodstatě ihned hudrovala, proč pořád zastavuji a fotím.

 

Našim prvním postupným cílem bylo proslavené koupaliště a kemp. Vypuštěný bazén, chatky, tenisové kurty i lezeckou stěnu jsme obešli zezadu a dorazili k rybníku na potoku Javorka. Za rybníkem je zrekonstruovaná hájovna a proti ní koukáme na obrovský pařez a na něm pamětní tabulka a pár svíček. "Hmm, to se tady asi někdo o ten strom zabil," smutnili jsme. Ale kdepak! Na tabulce byla informace, že se jedná o pařez smrku, který v roce 2016 zdobil vánoční Staroměstské náměstí v Praze.Za hájovnou jsme sešli ze žluté značky a lesní hospodářskou cestou jsme začali stoupat na Jerusalem. Zde jsme narazili na prapodivné lesní zvíře :-) Moc prosíme nějakého zvířoznalce o identifikaci, protože naše znalosti jsou pramalé. :-)Prudké lesní stoupání nás vykulilo na kraji louky se stádem koní u bělavého březového háje. Potom už následovala odbočka a ostrý stoupák až na vrchol Jerusalema. Na vrcholu je krásná rozlehlá louka, ze které se nám moc nechtělo. Nechtěli jsme jít stejnou cestou zpět a hledali z louky cestu do obce Stupná. Objevili jsme starou cestu, kterou před mnoha desítkami či stovkami let poctivě vybudovali naši předkové, ale lidé současní ji již nepoužívají a nechali ji totálně zpustnout. Bohužel pracně vybudované zídky jsou rozbité prorůstajícími stromy. Nyní na jaře šla cesta celkem najít i projít, ale ke konci května a dál v létě bude přístupná velmi těžce :-( Doporučujeme do batohu mačetu, nebo zahradnické nůžky a hlavně dlouhé kalhoty proti ostružinovým chobotnicím.Dole ve Stupné jsme pochopili, proč je cesta zanedbaná a zapomenutá! Od silnice nevypadá cesta jako veřejná, ale jen jako přístupová cesta ke krásně opravené chalupě (patrně bývalému mlýnu) a dost pravděpodobně o ní nevědí ani sami obyvatelé obce Stupná. Pohledem do katastrální mapy jsem si však ověřil, že cesta musí být veřejná, protože je ve vlastnictví obce Vidochov, pod kterou Stupná patří. Takže "černý Petr" a vlastně další poklad jinak malebné obce je na obecním úřadě!

Foto v protisměru výletu - cestička nad chalupou je veřejná a můžete po ní vyrazit na Jerusalem ze Stupné. Za fotografem je krásný vysoký splav na potok Zlatnice - foto ve videu, nebo v galerii :-)


Následovala procházka Stupnou a odbočka po červené turistické značce opět "na zahrádku" jedné z chaloupek. Nebýt tam turistická značka, tak se ani neodvážíme tudy projít. 

Ano, tady -> vede červená značka :-)


Cesta dále stoupala prudkým úvozem na kopec za obcí, odkud kraj zdobí kostel sv. Máří Magdalény (tzv. Stupenecký kostelík) a malý vesnický hřbitov. Náladu trochu kazí vysokonapěťové vedení, ale při troše snahy si romantickou náladu pokazit nedáte. Poté doporučuje dávat pozor, kudy vede značka: jedna část naší rodiny šla rovně za nosem a doleva zpět ke koupališti a poté mířila do Pecky zkratkou přes pastviny. Po červené však následuje cesta z kopečka kolem chatové osady Jitro směrem k Pecce. Na kraji obce si vyfotíte hrad Pecka z netradičního úhlu, potkáte už druhou sochu sv. Jana Nepomuckého (první byla na začátku výletu jen asi kilák odtud) a zajímavý jez na Javorce spojený s mostem. No a před vámi už leží městečko Pecka... A to už se fakt těšíte na druhou návštěvu cukrárny a kavárny Zlatá Pecka na jedinečnou obrovskou ovocnou zmrzlinu :-)GPX data ZDE. Mapka trasy tady:             


Jan Holan 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1352x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá