Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Tip na krásný výlet a spolupráci v regionu: nová křížová cesta na Šibeníku u Nového Hrádku

Redakce / 29.06.2022, Náchodsko a Broumovsko
Na kopci Šibeník nad Novým Hrádkem byla v sobotu 25. června 2022 odhalena a posvěcena nová křížová cesta. Je úžasná. Přijďte se přesvědčit!

FOTOGALERIE - Nová křížová cesta na Šibeníku u Nového Hrádku - tip na krásný výlet


Nová křížová cesta na vrchu Šibeník u Nového Hrádku má 14 tradičních zastavení plus patnácté závěrečné, které se věnuje naději. Začíná na parkovišti u rozhledny. Je dlouhá cca 2,5 km
Je úžasná hlavně v tom, kolik se v ní, tak harmonicky, a přitom tak hluboce, propojilo při vzájemné spolupráci, lidí, myšlenek a symbolů, a jaké poselství přináší pro své návštěvníky. Je otevřeným a kdykoliv přístupným prostorem pro zamyšlení, meditaci, inspiraci či ztišení. Její jednotlivá zastavení jsou velmi zdařilá i vizuálně. Nová křížová cesta vede krásnou přírodou s nádhernými výhledy na Orlické hory a do vnitrozemí. 
 
Na realizaci se spolu s městysem Nový Hrádek podílely čtyři střední školy z Královéhradeckého kraje:
  • Střední škola řemeslná z Jaroměře vyrobila dřevěné kříže, kované a keramické části
  • studenti Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři vytvořili texty na informační tabule a ke každému zastavení úvahu, 
  • Česká lesnická akademie Trutnov dodala dřevo na výrobu křížů, 
  • Střední průmyslová škola Otty Wichtrleho z Velkého Poříčí zpracovala grafickou podobu doprovodných textů. 

Místa, kde kříže stojí, patří panu Bartoňovi z Dobenína, který je pro křížovou cestu dal k dispozici. 

Je nádherné, kolik šikovných lidí se na vzniku křížové cesty podílelo. 
Spolupracovali zde zástupci samosprávy, učitelé, žáci, studenti několika škol, společně ještě s dalšími a dohromady vytvořili ucelené nadčasové dílo. 

Jako bonus byl při vzniku cesty zrestaurován studentkou jaroměřského gymnázia také svatý obrázek na starobylé lípě u bývalého hostince U lípy, kolem kterého nová křížová cesta vede. 
Řemeslné ztvárnění jednotlivých zastavení i doprovodných informačních tabulí je na zcela profesionální úrovni. Texty úvah u jednotlivých zastavení, které si návštěvníci mohou načíst do svých mobilních telefonů přes QR kód i bez datového připojení, jsou velmi výstižné a inspirující. 

Při slavnostním odhalení texty část autorek, studentek Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři, naprosto profesionálně a bez trémy všem přečetla. Smyslem úvah je propojit biblický text se současností. Přítomný pan kaplan studenty a studentky pochválil, jak adekvátně své texty napsali. 

Velké poděkování patří všem pedagogům jednotlivých škol, kteří se se svými žáky a studenty do tohoto projektu, nad rámec svých běžných pracovních povinností, zapojili, vedli je a dovedli k tomuto skvělému výsledku. 

Jana Žárská

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 475x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí