Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Závody na historických rohačkách v Malé Úpě (26. ledna 2019)

Malá Úpa jak ji neznáte - nebo možná ano

Redakce / 9.01.2019, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
Malá Úpa je malebná horská vesnička východních Krkonoš, která si i v současné době udržela jako jedna z mála skutečně krkonošský ráz. Možná ji znáte pod názvem Pomezky - Pomezní boudy jsou však jen nejsevernější část rekreačního střediska Malá Úpa, ležící na česko-polské hranici ve výšce 1050 m. n.m. nad mořem.
Sněžka v Malé ÚpěAsi málokdo ví, že právě Sněžka (1603 m. n.m.) je nejvyšším bodem obce Malá Úpa, nejnižším bodem je místo, kde opouští území obce řeka Malá Úpa – 720 m. n.m. Celé území Malé Úpy se nachází ve chráněné zóně Krkonošského národního parku. Závod rohaček se sice nejezdí z nejvyššího bodu obce (Sněžky), ale i tak je to v Malé Úpě o velkém svezení - a to obecně nejen na saních. Však zdejší skiareál si našel své fanoušky nejen mezi českými lyžaři. 

Malá Úpa se velmi odlišuje od velkých horských středisek: zde dávají přednost osobnímu a přátelskému přístupu, což se projevuje i na pořádání tradičních akcí. Kdyby mohlo být upozornění u vjezdu do obce „Malá Úpa – POZOR návykové“, byla by tam umístěna. Jedinečná příroda, svěží vzduch, tradiční chalupy, sejkory na talíři, kupa sněhu za oknem a ty neobvyklé výýýhledy! Naše nejvyšší hora Sněžka je dominantou Krkonoš, která nejde opomenout a právě od Malé Úpy se odhaluje z neobyklého úhlu.

Rohačky

Rohačky jsou nákladní, většinou tříoplenové saně, přibližně dva metry dlouhé a 60 až 80 centimetrů široké. Sloužily nejčastěji ke svážení dřeva či jiného nákladu. Mohly být taženy koněm, ale častěji tomu tak nebylo – za koně se zapřahávaly ještě větší druhy saní, které však z konstrukce rohaček vycházejí. Výrobou rohaček se historicky zabývali koláři, dnes se již běžně nevyrábí. K původnímu účelu se již téměř nevyužívají, ale dodnes jsou používány k zábavě či sportu, jako je tomu v Malé Úpě.
(Zdroj: wikipedie)3000 rohaček v 19. století

Malá Úpa je v těsné blízkosti Polska, proto zde česko-polské přátelství, které se promítlo i do závodu rohaček, nikoho nepřekvapí.
První datovaný sjezd na rohačkách proběhl už r. 1737 z Malé Úpy na polské území k Malému Stavu.
První komerční sjezd, který je datován, je z r. 1815 a vedl od hraniční boudy
na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złot± Gwiazd±) v Kowarech. Tato zimní zábava získávala víc a víc příznivců. Je neuvěřitelní, že v roce 1896 už čekalo na turisty kolem 3000 saní rohaček a stejný počet tažných koní. 

S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel lesník z Červeného vrchu pan Josef Tylš už před řadou let. Pod jeho vedením se v roce 1999 uskutečnil nultý – zkušební sjezd od celnice do Kowar. Sjezdy se od té doby do Kowar pravidelně pořádají, začátek není sice na Pomezních Boudách, ale cca 3 km níže směr Kowary. Cíl je potom v Jelenie Struze.

Závod rohaček v Malé Úpě

První obnovený závod historických rohaček v Malé Úpě proběhl v roce 2016. Letos po čtvrté budou závodníci sjíždět na historických rohačkách v areálu U Kostela, svážet seno jako za starých časů a řezat dřevo pilou kaprovkou. 
Všechny závodníky čekají krásné maloúpské ceny jak za rychlost při sjíždění, ale také za nejkrásnější dobové kostýmy.
Saně rohaté budou připravené na místě k půjčení a soutěžit může opravdu každý. 


Ti, kteří si přivezou saně vlastní, je zajištěn převoz saní k areálu U kostela z parkoviště na Pomezkách. 
Ze Dvora Králové do Horní Malé Úpy dokonce jezdí i přímý autobus, takže podívaná to nebude jen pro majitele čtyřkolových miláčků. 
Jak závodníci, tak diváci se mají rozhodně na co těšit. Jak říkají maloúpští osadníci: Malá Úpa – VELKÁ zábava! 

Aktuální počasí a další akce v Malé Úpě můžete ledovat na webu skimu.cz.

Barbora Chmelíková

Související články
Na lyže i bez lyží a auta - Malá Úpa vítá každého
Lysečinská bouda ve východních Krkonoších opět ožila. V provozu je v zimě nonstop
Vaše komentáře

Přečteno 2262x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí