Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Turistika > zajímavá místa

Miletínské modlitbičky se pečou již přes 140 let

Redakce, / 6.07.2008, Hořicko a Miletín
Již více než 140 let vzniká v Miletíně na Jičínsku perníková pochoutka zvaná miletínské modlitbičky. Řadí se tak k potravinářským výrobkům s nejdelší tradicí v Česku.
 

Výrobu sladké speciality sice na čas přerušila doba po únoru 1948, ale potomci zakladatele z rodu Erbenů produkci podle původní receptury po roce 1989 úspěšně obnovili.

Tvar motlitební knížky Josefa Erbena inspiroval k vytvoření medového perníčku s oříškovou náplní, plátkem z bílků a cukrovou polevou, na níž je uprostřed půlka mandle jako připomínka křížku. Největšího rozkvětu výroba Erbenových modlitbiček dosáhla mezi světovými válkami, pochutnával si na nich například i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Nejvíce perníkové pochoutky Erbenovi prodají ve své miletínské cukrárně, kde ji vyhledávají například turisté jedoucí do Krkonoš. K dostání je i ve zhruba třech desítkách cukráren a různých obchodů v severovýchodních a středních Čechách.

Více informací: www.hlavati.cz/_hlavati/miletin/modlitb.htm

 

Související články
Vítání jara v Podkrkonoší v sobotu 7. května 2016

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 408x
 
 
 
Zpět
13.03.2019 - V nemocnici v Trutnově již neplatí zákaz návštěv na lůžková oddělení. Nemocnice byla poslední v kraji, kde tento zákaz platil.
01.03.2019 - Novým jednatelem společnosti Lesy města Dvůr Králové n. Labem, s.r.o., je Petr Kupský. Nahradil od 1. března 2019 Petra Teperu.

Kalendář akcí