Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Největšího krokodýla v Evropě nahradí ve dvorské zoo menší krokodýl štítnatý

Redakce / 12.10.2021, Dvůr Králové nad Labem
Vzhledem k nemožnosti rozšířit zázemí pro největšího krokodýla v Evropě - Krakena měřícího kolem 5 metrů a vážícího 477 kg - byli samec i samice Tomistomy úzkohlavé převezeny ze Dvora Králové do zoologické zahrady v polské Lodži, jejíž pavilon Orientarium otevře novou rozsáhlou expozici věnovanou právě tomistomám.

FOTOGALERIE - Kraken opouští dvorskou zoo

Nevyhovující zázemí 

Téměr 500 kg vážící samec Tomistomy úzkohlavé zvaný Kraken je aktuálně největším krokodýlem v Evropě. Spolu s partnerkou Penelopou přišli do Dvora Králové před 31 lety. Za tu dobu Kraken enormně vyrostl a jeho současná expozice ve Vodním světě dvorské zoo již neodpovídá ideálním podmínkám pro chov těchto zvířat. V polské zoologické zahradě získají oba výrazně větší prostor s větším množstvím vody, než měly doposud, a zvýší se tak i jejich šance mít mláďata.

Přeprava Krakena

S přípravou na odvoz Krakena a Penelopy pracovníci Vodních světů začali již na jaře, kdy začali krokodýla přivykat na transportní bednu. Poslední fáze příprav začala minulý týden, kdy byla vybourána skla v teráriu, aby Kraken mohl vlézt do návštěvnických prostorů, kde je větší prostor pro manipulaci a byla zde připravena transportní bedna. „Museli jsme pracovat velmi rychle, plán byl navléknout Krakenovi smyčku  u kořene horní čelisti a následně ho zatáhnout do bedny. U Penelopy jsme smyčku přetáhli přes obě čelisti, protože je má tenké a chtěli jsme se vyvarovat zranění,“ říká zoolog Michal Podhrázský. Samotná akce nakládání tomistom trvala přibližně čtyřicet minut. „Je důležité si uvědomit, že bedna Krakena vážila 250 kg a samotný Kraken vážil 477 kg. Nakládat nám pomohla technika, ale samotné dosouvání jsme provedli sami ručně, přitom nám výrazně pomohli kulturisté z posilovny ve Vrchlabí, kterým patří obrovské díky. 

Krakena a Penelopu nahradí v teráriu menší a kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí. Jedna samice již pobývá v zázemí, ale v expozici je zatím neuvidíte. Expozice musí projít nezbytnými úpravami.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park

 
Vaše komentáře
dinosaur, 12.10.2021 14:29, Reagovat
Ty bláho pětitunovej krokouš to je teda macek.možná chyba v přepočtu jednotek.

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1414x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí