')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Vzdělávání

Takticko-preventivní cvičení Městské policie Dvůr Králové nad Labem a ZŠ 5. května

Redakce / 13.04.2019
Jako v akčním filmu to vypadalo na základní škole 5. května ve Dvoře Králové nad Labem, kde se 11. dubna uskutečnilo cvičení městské policie. Cílem cvičení byla zejména profesní příprava strážníků městské policie zaměřená na ochranu dětí a mládeže, jejich evakuaci a poskytnutí neodkladné první pomoci.
 

FOTOGALERIE - Cvičení městské police Dvůr Králové nad Labem a ZŠ 5. KvětnaDalším cílem cvičení byla možnost nacvičit správnou reakci žáků a pedagogického sboru na hrozbu v podobě ozbrojeného útočníka, který vnikl do prostor školy.

Ředitel ZŠ 5. května Radan Černý přiznal, že se mu nápad takového druhu velice líbil a hned souhlasil s uskutečněním této akce v prostorech zařízení. "Byl jsem přítomen setkání učitelů a právě odborníků, kteří nás proškolili, jak se zachovat v této situaci."

Dle ředitele Městské police Dvůr Králové nad Labem Jana Štípka před uskutečněním samotné akce probíhaly nemalé přípravy nejen ze strany školy, ale právě ze strany městské policie. "My cvičíme na ty nejhorší možné varianty, ale doufáme, že nám se to nestane nikdy. Ale připraveni být musíme." 

Šlo sice jen o cvičení, ale i podle slov starosty Dvora Králové Jana Jarolíme se vůbec nejedná o pohádkovou situaci a je dobře, že se něco takového ve školách nacvičuje. "Pokud aspoň trochu z toho, co se tady ty děti a učitelé naučí jak v takové krizové situaci reagovat. Pokud jim to zůstane v hlavě, tak je to pro život určitě dobře!" 

Podle slov hlavního školitele Pavla Černého (pouze shoda jmen s ředitelem školy), ne každá škola chce o možném nebezpečí slyšet. "Někde si myslí, že svět do dneška je bezpečný. A to nebezpeční vytěsňují. Jako někdo, kdo nikdy nebyl přepaden a myslí si, že pro svoji bezpečnost nemusí nic dělat, protože dosud se nic nestalo. A někde toto berou velmi vážně."

Součástí programu byl i briefing, na kterém se objevil i předseda bezpečnostního výboru Zastupitelstva Královéhradeckého kraje a senátor Jan Sobotka. Ten přiznal, že se takového cvičení účastní poprvé, ale tento nápad by chtěl propagovat i v dalších školách. "Pro mne to bylo velmi zajímavé a důležité, že ty školy to úplně neumí a chtěli bychom je to naučit.

K přivolání pomoci bylo při tomto cvičení použito tzv. nouzové tlačítko, které může být velkým pomocníkem právě při vzniklém nebezpečí. "To, co jsme tady dnes prezentovali, je centralizovaný systém. Když to řeknu laicky, tak je jedna krabička umístěná v budově a několik tlačítek umístěných po budově, popřípadě i klíčenky. A na jejich stisknutí GSM brána vysílá signál na určené zařízení, například pult městské policie" doplňuje ředitel Městské police Dvůr Králové nad Labem Jan Štípek.

Simulovaný zákrok sledovali rovněž hosté, například policisté z krajského ředitelství. 
Na závěr došlo i ke zhodnocení celé akce školitelem Pavlem Černým "Zde šlo o akci velmi zdařilou a nejenom z hlediska fungování vedení školy, pedagogů a dokonce i dětí" 

Romana Jungová

 

Související články
Na základní škole 5. května se bude při takticko-preventivním cvičení dokonce i střílet

 
Vaše komentáře
Civil zasahuje, jak směšné ...Dvorák, 30.06.2019 06:52, Reagovat
Na co si to hrají "civilní" primáti z MUDK? Nepatří taková akce ozbrojené složce, jako např. Policii ČR? Primáti mají hlídat na přechodech pro chodce a hlídat pejskaře, zda jejich miláčci nekálí ...
 
 
Přečteno 1823x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí