Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Jak se dostat z královédvorského gymnázia na americkou univerzitu?

Redakce / 8.12.2020, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Požádali jsme studentku Gymnázia Dvůr Králové nad Labem Anetu Sovákovou, aby nám přiblížila, jak nedávno získala plné stipendium na Newyorské státní univerzitě Stony Brook na Long Islandu.
"Studovat a hrát v Americe byl můj sen, o kterém jsem si nikdy nemyslela, že by se mohl vyplnit.
Fotbal hraji od 8 let. Upřímně, samotnou by mě to nikdy nenapadlo. Přesvědčila mě sestra, která toužila hrát fotbal už od školky. Začaly jsme obě v klubu TJ Dvůr Králové nad Labem, kde jsme získaly základy a hlavně zálibu k tomuto sportu. Současně jsme pak hrály za dívčí tým FC Hradec Králové. Po zrušení střídavých startů jsme se rozhodly přestoupit do klubu MFK Trutnov, kde jsme zůstaly až do našich 16 let. Potom jsme se vrátily na rok a půl do Hradce Králové a momentálně hrajeme za FC Slovan Liberec.
V červnu letošního roku jsem se seznámila s fotbalistkou, která studovala na univerzitě v Kentucky a momentálně pracuje pro německou společnost Scholarbook, což je agentura pomáhající sportovně nadaným studentům s procesem přijetí ke studiu do USA. Objasnila mi spoustu věcí ohledně procesu a následného studia a řekla mi, že vzhledem ke svému prospěchu na gymnáziu a svým zkušenostem z České ženské fotbalové reprezentace mám velkou šanci na získání plného stipendia.
Po souhlasu rodičů jsme začaly s procesem. V první fázi se vytvořilo fotbalové highlight video, které se poslalo trenérům univerzit. Netrpělivě jsem čekala, jestli některý z nich o mě projeví zájem. Netrvalo moc dlouho a kontaktovala mě první a následně ještě několik univerzit. Bylo to vzrušující období. Pak následovaly telefonáty s trenéry, kteří mi představovali svou školu a fotbalový tým. Ze začátku jsem byla nervózní, ale postupem času nervozita opadala. Mezitím jsem se učila na testy, které jsou nutné pro přijetí (SAT, Toefl). Toefl jsem zvládla na první pokus a SAT jsem kvůli coronaviru psát nemusela. Po úspěšném splnění testu jsem zúžila své rozhodování na dvě univerzity. Nebylo to jednoduché, ale vybrala jsem si Newyorskou státní univerzitu Stony Brook na Long Islandu (State University of New York at Stony Brook), což je jedno ze čtyř univerzitních center státu New York. Líbí se mi akademická i fotbalová úroveň školy, lokalita a přístup trenéra. Díky mým fotbalovým výkonům a výsledkům ve škole mi nabídli plné stipendium, které pokrývá školné, učebnice, ubytování a stravu.
Doteď tomu nemůžu uvěřit. Vím, že to pro mě ze začátku bude velmi těžké (odloučení od rodiny a přátel, výuka v angličtině), ale věřím, že to zvládnu.
Na závěr bych chtěla napsat, že jsem vděčná za podporu rodiny, která má na mém úspěchu významný podíl. Zároveň bych chtěla poděkovat gymnáziu, které mi vyšlo vstříc v otázce sportovních absencí."Aneta Sováková (4.A)
Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/StonyBrookWSOC

Další články Gymnázium Dvůr Králové

Související články
Žákyně dvorského gymnázia získala plné stipendium na univerzitě v USA: bude hrát nejvyšší meziuniverzitní fotbalovou soutěž
Únikovka pro zájemce o studium: online hra baví a motivuje
Již jsou známa kritéria k přijetí na gymnázium ve Dvoře Králové
Ze Dvora Králové do nejvyšší fotbalové soutěže a nebo na americkou univerzitu - to zvládla dvojčata Nela a Aneta Sovákovy
Vaše komentáře

Přečteno 917x