Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Nácvik obrany před počítačovými útoky: Czech cybertron je opět tady!

Redakce / 1.11.2022, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Opět po roce se naše aula změnila v kybernetickou laboratoř, kde je umístěna průmyslová linka, model atomové elektrárny, plicní ventilátor a mnoho dalších zařízení. Všechna tato zařízení jsou ohrožena počítačovými útoky a je třeba je bránit. Další ročník Czech cybertron je tady!

FOTOGALERIE - Czech cybertron 10 2022 SPOŠ

První den podzimního Czech Cybertronu se účastnili žáci a učitelé z dalších středních škol Královéhradeckého kraje, konkrétně studenti průmyslových škol z Jičína, Hradce Králové, Dobrušky, Trutnova a zástupci naší SPOŠ. 

Prohlédli si vše co budu potřebovat  - jak funguje kamerový systém, který budou využívat studenti bezpečnostně právní činnosti v následujících dnech, nebo také popcornovač, jenž se stal takovým maskotem cybertronu. 

První úlohou, kterou si žáci mohli vyzkoušet, bylo proskenování sítě Nmapem. Dozvěděli se IP adresu výchozího routeru a pomocí zjištěných přihlašovacích informací se dostali do jeho nastavení. Pokračovali skenováním síťového provozu, následovaným zasíláním vlastních paketů do jehličkové tiskárny, která vytiskla jejich text, čímž došlo k narušení provozu logovacího systému elektrárny. Následně přišel výbuch díky závadě na elektroinstalaci v elektrickém rozvaděči. 

Po obědě následovalo hacknutí se do rozvodové sítě České republiky, kde si zkusili zobrazit libovolnou animaci.

Druhý den je určen pro školy z celé ČR, do cvičení se navíc zapojí i naši chemici a bezpečáci.

Poslední dva dny - středa a čtvrtek - je hlavní mezinárodní cvičení. 

Videoreportáž z prvního den (31. 10. 2022)Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přečteno 206x