Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Škola pro udržitelný život - Kocbeřské mravenčení

Redakce / 1.05.2016, Kocbeře
Kocbeřská škola si již dvanáct let zapojuje do projektů Škola pro udržitelný život, které vyhlašuje SEVER – Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory a Nadace Partnerství, patříme tedy již mezi zkušené účastníky projektů. Veřejnosti trochu nesrozumitelný pojem má jednoduchý cíl: žáci realizují v rámci běžného vyučování v souladu se Školním vzdělávacím programem takové aktivity a činnosti, které pozitivně nejen ovlivní veřejnost, ale i ji do dění ve škole vtáhne.
 

FOTOGALERIE - Škola pro udržitelný život - Kocbeřské mravenčení

Za ta léta se nám za pomoci aktivních rodičů i dalších přátel podařila řada zajímavých věcí, které jsou v našich školách spíše výjimečné. Díky nadšeným pomocníkům jsem zrealizovali ve dvou projektech úpravu školní i zahrady u školky, postavili pergolu za školou i pamětní kameny do předzahrádky, vytyčili naučnou stezku podél hraničních kamenů do Kohoutova, zabývali se tříděním odpadu i kreslili výstražné tabule podél silnice a místní značení po vsi. 
Jiný rok jsme věnovali úpravě a využití našeho kostela svatého Floriana a své plány máme i letos. Některé prvky už dosloužily, ale vzdělávací dopad, který projekt měl, snad v našich žácích zůstává
Jednoduše se to píše, ale za každým projektem je spousta práce a také aktivit se žáky. Hlavním cílem totiž není jen „něco změnit“, ale především žáky dovést k poznání, že něco změnit mohou a dokáží. Učí se tedy plánovat, učí se oslovovat veřejnost, učí se rozlišovat podstatné od nepodstatného. A výuka má smysl, protože je to „o něčem“ - tedy to, po čem se ve školství hodně volá. Smysl má, řešit problémy, které pálí i ostatní, tedy řešíme společně.
Náš letošní projekt „Kocbeřské mravenčení“ vychází z další místní zajímavosti, tedy obřích mravenišť. Děti se budou životem tohoto hmyzu zabývat v běžných předmětech ze všech úhlů pohledu a výstupem budou prezentace a „naučné tabule“ na autobusových zastávkách, ale i drobné herní prvky tamtéž, aby se zabavili malí i velcí při čekání na autobus. Místní i návštěvníci se dozvědí nejen něco o zdejších mraveništích, ale také o tom, že je v Kocbeřích škola a v ní šikovné děti a žijí zde lidé, kterým na světe kolem nich záleží.
 

Související články
Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1172x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí