Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Škola pro udržitelný život - Kocbeřské mravenčení

Redakce / 1.05.2016, Kocbeře
Kocbeřská škola si již dvanáct let zapojuje do projektů Škola pro udržitelný život, které vyhlašuje SEVER – Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory a Nadace Partnerství, patříme tedy již mezi zkušené účastníky projektů. Veřejnosti trochu nesrozumitelný pojem má jednoduchý cíl: žáci realizují v rámci běžného vyučování v souladu se Školním vzdělávacím programem takové aktivity a činnosti, které pozitivně nejen ovlivní veřejnost, ale i ji do dění ve škole vtáhne.
 

FOTOGALERIE - Škola pro udržitelný život - Kocbeřské mravenčení

Za ta léta se nám za pomoci aktivních rodičů i dalších přátel podařila řada zajímavých věcí, které jsou v našich školách spíše výjimečné. Díky nadšeným pomocníkům jsem zrealizovali ve dvou projektech úpravu školní i zahrady u školky, postavili pergolu za školou i pamětní kameny do předzahrádky, vytyčili naučnou stezku podél hraničních kamenů do Kohoutova, zabývali se tříděním odpadu i kreslili výstražné tabule podél silnice a místní značení po vsi. 
Jiný rok jsme věnovali úpravě a využití našeho kostela svatého Floriana a své plány máme i letos. Některé prvky už dosloužily, ale vzdělávací dopad, který projekt měl, snad v našich žácích zůstává
Jednoduše se to píše, ale za každým projektem je spousta práce a také aktivit se žáky. Hlavním cílem totiž není jen „něco změnit“, ale především žáky dovést k poznání, že něco změnit mohou a dokáží. Učí se tedy plánovat, učí se oslovovat veřejnost, učí se rozlišovat podstatné od nepodstatného. A výuka má smysl, protože je to „o něčem“ - tedy to, po čem se ve školství hodně volá. Smysl má, řešit problémy, které pálí i ostatní, tedy řešíme společně.
Náš letošní projekt „Kocbeřské mravenčení“ vychází z další místní zajímavosti, tedy obřích mravenišť. Děti se budou životem tohoto hmyzu zabývat v běžných předmětech ze všech úhlů pohledu a výstupem budou prezentace a „naučné tabule“ na autobusových zastávkách, ale i drobné herní prvky tamtéž, aby se zabavili malí i velcí při čekání na autobus. Místní i návštěvníci se dozvědí nejen něco o zdejších mraveništích, ale také o tom, že je v Kocbeřích škola a v ní šikovné děti a žijí zde lidé, kterým na světe kolem nich záleží.
 

Související články
Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1176x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá