Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Ze školky do školy - Vnímání (6. díl)

Redakce, / 24.02.2024, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz
Jakou barvu má naše auto? Slyšíš, jak zpívají ptáčci? Co je položené na stole? S odpověďmi na všechny tyhle otázky nám denně pomáhá naše vnímání. A je také nezbytné pro správné osvojování učiva dětmi ve škole.

FOTOGALERIE - Ze školky do školy - 6. díl VnímáníNastupující prvňáčci by měli znát barvy, poznat velikosti a tvary. 
Potřebují rozlišit rytmus, odlišovat jednotlivé hlásky a slabiky a umět převyprávět vyslechnutý příběh. 
Nezbytná je znalost pojmů jako je nahoře/dole, vlevo/vpravo, vpředu/vzadu, první/poslední, před/za/uprostřed. 
A zapomenout nemůžeme ani na orientaci v čase (ráno/odpoledne/večer, dny v týdnu...).

Jak tuhle oblast doma trénovat?


Hledejte na procházce věci různých barev nebo tvarů. Zahrajte si hru Čáp ztratil čepičku. Pusťte si video od Monkeyho o zrakovém vnímání. Skládejte puzzle. Stáhněte si pracovní list, který jsme pro vás připravili, a využijte první stránku. 


Učte se s dětmi básničky, rozpočítadla a rýmy. Vytleskávejte slova. Hrajte si se slovíčky a slabikami. Jakou hláskou začíná slovo máma? Co slyšíš na konci slova pes? Jako inspiraci můžete využít dvě videa od Monkeyho – o sluchové diferenciaci a analýze a syntéze. 
  

Při vycházkách se dítěte ptejte, co kde vidí, veďte ho k popisu umístění. Využít můžete nejrůznějších obrázků druhé strany našeho pracovního listu. Podívejte se na video s Monkeym o prostorovém vnímání. Povídejte si o střídání ročních období. Kdy se pouští drak, kdy sáňkuje nebo plave v rybníce? Sledujte, co je za den v týdnu. Říkejte dítěti, co se dělá ráno/odpoledne/večer. K tomu můžete zhlédnout Monkeyho video o vnímání času. Skvěle poslouží také poslední strana našeho pracovního listu. Tyto oblasti rozvíjíme s dětmi i po nástupu do školy. Na ZŠ Schulzovy sady jim nabízíme například Sboráček - pěvecký kroužek, který jste mohli vidět na spoustě veřejných vystoupeních.

Vnímání budeme také rozvíjet u nás ve škole na “Setkání s písmenky” z cyklu “Ze školky do školyv úterý 27. 2. od 16 hodin na budově B.

Příště se můžete těšit na téma sociální zralost.


Eliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Lenka Mikesková, školní psycholog
Monika Voleská, školní psycholog, autor článku

Základní školy Schulzovy sady  
Dvůr Králové nad Labem 


Další články ZŠ Schulzovy sady

 
Vaše komentáře

Přečteno 180x