Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Veselé CTM v ZŠ Strž aneb děláme věci jinak

Redakce / 26.03.2019, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Žákyně ZŠ Strž se zapojila do on-line školního programu Centra pro talentovanou mládež. Přečtěte si rozhovor, který s ní dělala její spolužačka, a dozvíte se, co to vše obnáší a přináší.
 
Takže ty ses od října do ledna věnovala on-line školnímu programu Centra pro talentovanou mládež. V čem to spočívá?
Ono to má vlastně několik částí. Já jsem si vybrala odvětví Creative writing. A tam jsou různá zadání, která mají za úkol rozvinout tvůj talent. Celé to probíhá v angličtině.

A ty jsi nakonec psala nějaký test?
Ne. V celém semestru plníš zadání, která pak pošleš mentorovi, ten si to přečte, napíše, co si myslí, a udělí procenta. Nakonec vezmou všechna procenta a udělají průměr. Já jsem celkově uspěla na 91%.

Páni, gratuluju. Pamatuješ si, která úloha ti šla nejlépe?
V každé lekci byl text, ke kterému jsem měla napsat, co si myslím, zkritizovat ho. To mě hodně bavilo. Mě prakticky bavilo všechno, jenže pak tam byla zadání, kdy jsi měla předělat slovosled a jiné gramatické úlohy, což mě moc nebralo. Ale slohy mě bavily. Ostatně jako tebe, ne?

To ano, škola mně umožnila mít hodinu českého jazyka navíc. Příběhy doma nepíšu. Ale ty sis vybrala kreativní psaní. Budeš se hlásit na vysokou školu? Máš nějakou představu, co budeš v budoucnu dělat?
No mám pořád takový divoký sen být archeoložkou, ale nevím. Je to spíš sen. Ale určitě bych chtěla mít zaměření na historii nebo ekologii. 

To vypadá hodně na cestování. Hodláš jít v dospělosti studovat do zahraničí?

Já jsem se narodila v Kalifornii, můžu teda do Ameriky, což bych asi chtěla víc než zůstat v Čechách.

Zpátky k CTM. Měla jsi někdy problém něco napsat? Že jsi třeba nevěděla, jak se dané slovo píše v angličtině?
V komunikaci s mentorem jsem neměla problémy. Ve slohu jsem nad tím tak nepřemýšlela. Já právě když začnu psát, tak hned přemýšlím v angličtině.

To by mě zajímalo, jestli v angličtině přemýšlíš i v běžném životě…

Na to se mě ptá hodně lidí. Já to mixuju. Třeba když jsem sama a přemýšlím, tak je to v angličtině, ale když jsem mezi lidmi a mluvím, tak myslím v češtině. 

To je zvláštní. Když si představím, že sedíš a hlavou ti běží myšlenky v angličtině…
Právě že ne. Mně tou hlavou tak lítají… Představ si, že čeština je červená a angličtina modrá. A to se střídá. Je to opravdu různě namíchané. Ale když mi něco spadne na zem a jsem sama, tak mi ulítne nadávka v angličtině. Zato kdybych byla s lidmi, tak řeknu normálně sakra.

Vlastně ty jsi od prvního stupně šla v angličtině úplně jinou cestou než my ostatní…
Od třetí třídy. Tehdy si naše třídní učitelka všimla, že se na hodinách angličtiny nudím. Což byla pravda, já jsem udělala, co bylo potřeba, a pak jsem si hrála. Nakonec jsem začala chodit na hodiny angličtiny do šesté třídy. To trvalo až do konce prvního stupně, kdy třída, se kterou jsem se učila, odešla na střední školy.

Teď si do školy na hodiny angličtiny, při nichž čteme, bereš svou vlastní knížku. K tomu se mnou a s kluky děláš jednou týdně jinou práci než ostatní. Bereš to stále jako nudu, nebo tě to baví?
Ale jo, určitě je to s vámi lepší, než sedět a malovat si při hodině.

Také jsi reprezentovala školu v anglických soutěžích.

Jen v olympiádě. Tam jsem skončila šestá, nejsem s tím spokojená. Tvořila ji psaná a mluvená část, na které jsem asi moc drmolila, což je u mě normální. Ale co já ti budu povídat, ty jsi na olympiádách jako doma. 

To jo, ale přeci jen je anglická olympiáda a Creative writing něco jiného než olympiáda z češtiny, zeměpisu nebo chemie… Každopádně hodně štěstí do budoucna.

Autorka otázek: Anna Kubíková
Dotazovaná: Annie Hanalei Veselá

Další články ZŠ Strž

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 699x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět