Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Strž

Žáci a učitelé ze ZŠ Strž na návštěvě u partnerské školy v Dánsku

Redakce, / 8.04.2024, Dvůr Králové nad Labem, zsstrz.kralovedvorsko.cz
Už jste byli v Dánsku? Kladně na tuto otázku mohou odpovědět žáci ze ZŠ Strž ve Dvoře Králové nad Labem. V rámci projektu Erasmus + vybraní žáci a pedagogové z naší školy mohli zažít na několik březnových dní severské Dánsko. Mobilita do Dánska byla reciproční akcí.

FOTOGALERIE - Březnové DánskoŽáci a pedagogové z partnerské školy v Dánsku, konkrétně z města Helsinge, do našeho města a školy zavítali již v listopadu 2023. A tak jsme se na jeden březnový týden, od soboty 9. do soboty 16., vydali na oplátku do jejich zeměpisné lokality. 

Cesta nebyla nejkratší, trvala nám autobusem z Prahy do Kodaně celý den. Největším a osvěžujícím zážitkem během této dlouhé jízdy byla plavba trajektem, při přejezdu z Německa do Dánska. Pro většinu dětí to byla premiéra, a navíc velmi efektní – moře bylo rozbouřené, foukal velmi silný vítr a trajekt se pořádně houpal. Všichni byli nadšeni, i když si museli hlídat své žaludky a nohy, aby jim náhodou nevyběhly přes palubu. Pak jsme zase pokračovali autobusem až do cíle, kam jsme do razili pozdě večer. Po sobotním příjezdu do Dánska jsme strávili jeden celý den v Kodani. Nedělní prohlídka Kodaně byla také velmi bohatá na zážitky, a to především díky velmi silnému a chladnému větru, který naše objevování hlavního kodaňského města provázel. Ten nás zde opravdu překvapil a zaskočil, čepice byla opravdu nutností. Ale i přes silný fičák, jsme mohli obdivovat staré kodaňské nádraží z červených cihel, historická náměstí s fontánami, moderní a architektonicky zajímavou budovu kodaňské opery na nedalekém ostrově Holmen, a samozřejmě i sochu malé mořské víly. Kodaň je přístavní město a procházka podél pobřeží moře s připomínkami současného i dávného námořního života, kdy nás do obličejů šlehal chladný vítr, se stala opravdu nezapomenutelnou.

Týden v pohybu
V pondělí ráno jsme přejeli vlakem do města Helsinge, které leží hodinu jízdy severo-západně od Kodaně. Helsinge je menší než Kodaň a má spíše venkovský charakter. Kolem města s malými rodinnými domy se zahrádkami jsou travnaté pláně a lesy, malá hospodářství a stáda pasoucích se tmavě hnědých krav. Nicméně, naše partnerská škola je postavena ve velmi moderním stylu. Vznikla vlastně v důsledku zániku malých okolních škol a jejich organizačního sloučení do jedné, moderní školní budovy. Škola je velká, prostorná, uvnitř zajímavě členěná, s prosklenými učebnami i odpočinkovými místnostmi. Dá se říct, že každý žák si zde najde svůj koutek. Kolem školy je také zajímavě a funkčně upravené prostranství pro různé venkovní aktivity s častým využitím dřeva, např. pro jízdu na kolečkových bruslích či na skateboardu. Součástí školy je krásná a útulná knihovna s mnoha dřevěnými prvky, plavecký bazén s tobogány a také obrovská tělocvičná hala, kde jsou umístěny trampolíny různých velikostí. Vše působí velmi přirozeně, seversky klidně, plynule začleněné do krajiny. Ve venkovském stylu byl i náš hotel v Helsinge, s výbornými snídaněmi s vyhlášeným dánským pečivem, a hlavně s bazénem a hernou, kde jsme si každý den intenzivně a do sytosti užívali šipek, stolního tenisu nebo kulečníku. A navíc, v automatu jim tekla výborná čokoláda, která nám byla volně k dispozici.
I v Helsinge jsme do školy chodili každý den, pokaždé byl jiný program. 
Samozřejmě, každý den jsme procvičovali s dánskými vrstevníky angličtinu. V pondělí jsme se základně seznámili se školou. 
V úterý jsme jim v angličtině prezentovali něco o nás a o životě v našem městě a pro srovnání také o systému školství v ČR. 
Ve středu jsme společně jeli na komentovanou prohlídku Kodaně. 
Ve čtvrtek jsem se společně učili na předmětech angličtiny, fyziky a biologie a s radostí jsme zjistili, že na tom znalostně vůbec nejsme špatně, ve srovnání s dánskými vrstevníky. Velmi se nám líbila hodina fyziky plná pokusů, které nám dánský učitel umožnil si aktivně vyzkoušet. To bychom si přáli zažít i v našich hodinách! 
V pátek ráno, za doprovodu rytmické hudby, jsme si společně suprově zaskákali na velkých i malých trampolínách ve speciálně upravené tělocvičně, kde mají dokonce zabudovaný vysunovací skákací most. Byl to opravdu nevšední zážitek. 

Kromě návštěv školy a každodenních plaveckých hrátek v hotelu jsme mohli obdivovat i dánskou přírodu. 

Každý den jsme se procházeli po městě Helsinge a jeho seversky malebném okolí. V úterý odpoledne jsme si dokonce vyjeli na pláž, kde jsme byli úplně sami. Další neotřelý zážitek. Náš pan učitel biologie, Mgr. Ladislav Štěrba, nám zde udělal zajímavou přednášku o životě rostlin a živočichů žijících na břehu moře i v moři a nezapomněli jsme si ani nasbírat mušle na památku. V pátek odpoledne nás Dánové dovezli do dalšího města Hillerod, kde je postaven velkolepý královský zámek se zahradou ve francouzském stylu. Škoda, že nebyla rozkvetlá. 

V sobotu brzy ráno jsme se opět vydali na dlouhou cestu, tentokrát již ale nazpět, do ČR. Od nástupu do autobusu v Kodani jsme se těšili na cestu trajektem. Tentokrát to byla klidná a sluncem zalitá plavba, ale i přesto – opět efektní houpavý zážitek na jinak velmi dlouhé cestě domů. 
Týden utekl strašně rychle a na pobyt v Dánsku plný zážitků určitě budeme rádi vzpomínat.

Alena Čiháková

Další články ZŠ Strž

 
Vaše komentáře

Přečteno 210x