Vyhledej
Královédvorsko > Architektura

Stavbou roku Královéhradeckého kraje se stala i novostavba Pekárny Beas v Choustníkově Hradišti

Redakce / 7.12.2016, Aktualizováno
V letošní ročníku krajské soutěže stavba roku mělo Královédvorsko hned několik želízek v ohni. A nakonec i jedno vyhrálo - titul Stavba roku v našem získala pekárna Lično Choustníkovo Hradiště. Porota ocenila hlavně velikost investice soukromého investora. Další stavba na Královédvorsku byla oceněna čestným uznáním - je jím Hospital Kuks v rámci projektu Kuks - Granátové jablko. A jedno zvláštní ocenění putuje do obce Mostek.
 

Do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje bylo přihlášeno 16 staveb, z toho 4 z Královédvorska. 

Stavba roku 2016 - oceněníTitul Stavba roku 2016 Královéhradeckého kraje získala kromě novostavby pekárny v Choustníkově Hradišti také revitalizace broumovského kláštera na Vzdělávací a kulturní centrum.
Čestná uznání si odnesli přihlašovatelé projektů „Kuks – granátové jablko“, „Congress & Wellness centrum Broumov“ a „Výukové a výzkumné centrum UK v Hradci Králové – 1. etapa“.
Zvláštní cenou pak porota ohodnotila přestavbu elektrárny v Mostku a rekonstrukci hradecké Bílé věže.

Investorem vítězné stavby, pekárny Beas v Choustníkově Hradišti, je ryze česká soukromá rodinná firma, jejíž hlavním předmětem podnikání je pekařská výroba. Důvodem výstavby byla nedostatečná výrobní kapacita a podmínky pro rozvoj ve stávající 50 km vzdálené pekárně Lično a především pak nutnost tzv. posunutí čerstvosti výrobků směrem ke stávajícím zákazníkům. Cílem bylo vybudovat moderní výrobní provozovnu jak po stránce stavební, tak zejména technologické. Z hlediska stavebního bylo jedním z nejdůležitějších cílů co nejšetrnější začlenění této průmyslové stavby do venkovské krajiny v oblasti Podkrkonoší tak, aby nevznikla pouze „další montovaná bouda“. Ta je nyní veřejností vnímána dokonce i jako hotel či penzion. 

Do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje byly přihlášeno 16 staveb. Mezi přihlášenými jsou novostavby i rekonstrukce historicky cenných objektů včetně řešení dopravní infrastruktury. Investory staveb jsou jak soukromé subjekty, tak neziskové subjekty, které pracovaly s dotacemi. 

Kuks -­ granátové jablko

Nepřekvapuje nás nominace projektu Kuks -­ granátové jalbko, kdy se v soutěži bude prezentovat rekonstrukce barokního areálu, který byl slavnostně otevřen loni v březnu. O tomto areálu už bylo napsána spousta chvály, netřeba jej tedy znovu popisovat. Projekt byl dotován z prostředků Integrovaného operačního programu (IOP) Evropského fondu pro regionální rozvoj, a dále z příspěvků státního rozpočtu. 

Elektrárna Mostek

Ačkoliv byla tato stavba kolaudována již v roce 2014, přihásila se do soutěže až letos. Jedná se o přestavbu opuštěného areálu bývalého podniku TIBA."Tento kdysi opuštěný technologický areál tak bude z hlediska energií zcela soběstačnou entitou, která je schopna pokrýt potřeby projektů, které budou spojené především s projekty investorů kolem Mostek energo." Cílem projektu bylo vybudování stabilního energetického zdroje elektrické energie a tepla. Energie je vyráběná z obnovitelných zdrojů, především ze zemědělské biomasy, která se spaluje ve formě pelet vyrobených přímo v areálu elektrárny. Současní vlastníci Mostek energo spolu s Ecoclimate Technology plánují areál využívat i pro další inovativní projekty, ve kterých bude využito teplo a elektrická energie produkované přímo elektrárnou.

Polyfunkční dům PASÁŽ 80 na náměstí TGM

O významu rekonstrukce domů čp. 79 a 80 jsme již napsali a natočili hodně materiálů a víme, že centru města velmi prospěla. Významnou rekonstrukcí zchátralých budov byla nově definována jejich smysluplná funkční náplň z hlediska služeb včetně bydlení v centru města a zpřístupnění dvorních traktů s propojením náměstí T. G. Masaryka a nově opravené Valové uličky pro pěší. Stavba se tak stala i významným komunikačním prostředníkem pro město samé ­ ne nadarmo se nazývá PASÁŽ 80. Investorem byla soukromá osoba.

 

Související články
Mezi 16 nominovanými stavbami soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje jsou 4 objekty z Královédvorska
Pasáž 80 ve Dvoře Králové v příloze Hospodářských novin
Máme tu další ročník soutěže Stavba roku. Vyhraje dotační architektura?
Máme tu další ročník soutěže Stavba roku. Vyhraje dotační architektura?
Královédvorsko má další cenu soutěže Stavba roku v Královéhradeckém kraji
Netradiční vítání občánků v Choustníkově Hradišti, aneb, když na vás zapomenou...
Polygon ve Velkém Poříčí získal titul Stavba roku 2019. Pozadu nezůstaly s hlasy veřejnosti ani další stavby v kraji.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1090x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
3.06.2020 19:00 - 3.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
4.06.2020 19:00 - 4.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
6.06.2020 16:30 - 6.06.2020 18:00
Velké přání (animovaná pohádka)