Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > stavby

Šindelářskou věž zahalí lešení, dojde k výměně šindelí

Redakce / 12.08.2020, Dvůr Králové nad Labem
Jedna z největších dominant Dvora Králové - dvacetimetrová Šindelářská věž v centru města - má své obyvatele: rorýse obecného. Právě kvůli němu byla posunuta výměna dožilé střešní krytiny až na druhou polovinu léta.

Tato nemovitá kulturní památka není přístupná pro veřejnost, ačkoliv by z ní mohl být krásný výhled. Jistě jste si všimli, že ani nemá venkovní dveře pro případné hosty. Přesto má své obyvatele, kvůli kterým byly stavební práce přesunuty z poloviny července: v otvorech věže sídlí kolonie rorýse obecného, který je zařazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů a rekonstrukce střechy během hnízdního období, by mohla negativně zasáhnout do jeho přirozeného vývoje. 

Oprava střechy by tak měla trvat až do konce letošního září a město Dvůr Králové nad Labem za ni zaplatí vybrané královédvorské firmě KP-Realizace Střech, s. r. o., zhruba 660 tisíc Kč včetně DPH.  

Tato šindelářská věž prý nenosí své jméno dle krytiny střechy, ale ulice, v níž měli své dílny výrobci šindelů. Nové šindele již bohužel z této dílny nebudou. Dle slov Ctirada Pokorného, vedoucího odboru rozvoje, investic a správy majetku na městském úřadě, bude dožilá krytina z dřevěných šindelů nahrazena šindeli ve tvaru klínů s polodrážkou.

Šindelářská věž je jedinou dochovanou z původních čtyř hradebních věží, které střežily vstup do města. Na výšku má 20 metrů a v průměru 7 metrů. Její základy jsou zhruba metr v tvrdém jílu. Do roku 1791 zdobil věž i malý orloj. Při pohledu z Věžní ulice je vidět, že se věž mírně naklání a opírá se o sousední dům. U věže jsou také zbytky hradební zdi. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz


 
Vaše komentáře

Přečteno 546x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí