Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu

Vít Havlíček / 9.06.2020
Od 20. června do 15. srpna 2020 se uskuteční 11. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem a půjde o orchestrální koncert k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a Antonína Rejchy. V podání Komorní filharmonie Pardubice zazní mj. slavné úvodní takty Beethovenovy „Osudové“ symfonie. Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18:00. Představí se na nich přední interpreti – sólistka opery v Curychu Martina Janková, sólistka drážďanské Semperovy opery Štěpánka Pučálková, hobojista Vilém Veverka, harfistka Kateřina Englichová, soubor Musica Florea a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby Jiřího Gemrota.
Festival zahájí v sobotu 20. června 2020Komorní filharmonie Pardubice v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Půjde o slavnostní koncert k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a Antonína Rejchy. Zazní na něm Rejchova Symfonie Es dur op. 41, Beethovenova první věta ze Symfonie č. 5 c moll „Osudové“ a na závěr jeho Symfonie č. 7 A dur op. 92.

Druhý koncert se již bude konat stejně jako všechny následující v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. V sobotu 4. července na něm vystoupí první trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jiří Houdek a varhaník Petr Čech, který v současné době zastává post ředitele Pražské konzervatoře. Kromě proslulých děl pro trubku, jakými jsou Preludium z Charpentierova Te Deum, Vejvanovského Sonáty g moll nebo Händelovy Vodní hudby, zazní méně často uváděné kompozice, například Koncert pro trubku od V. Belliniho nebo varhanní Fantasie na motivy „Vyšehrad“ od Josefa Kličky.

Mezzosopranistka Štěpánka PučálkováTřetí koncert 18. července nabídne dvě přední české interpretky. Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková působí jako sólistka drážďanské Semperovy opery, za varhany usedne Michaela Káčerková. Z vokálních skladeb je na programu zařazena árie Erbarme dich, mein Gott z Bachových Matoušových pašijí, Laudamus te z Mozartovy Velké mše c moll nebo Inflammatus et accensus ze Stabat mater A. Dvořáka. Dramaturgii oživí i méně známá árie Te ergo quaesumus z Te Deum výše zmíněného jubilanta A. Rejchy. Sólové varhany budou reprezentovat Preludium a fuga C dur BWV 545 J. S. Bacha, dvě části Sonáty c moll F. Mendelssohna-Bartholdyho nebo Introdukce a passacaglia d moll M. Regera.

Na čtvrtém koncertu 1. srpna bude připraveno jedno méně tradiční nástrojové obsazení. Přední český hobojista Vilém Veverka se představí spolu s harfistkou Kateřinou Englichovou. Oba hráči se představí sólově, konkrétně v Dusíkově Sonátě c moll pro harfu a Telemannově Fantazii č. 3 h moll pro hoboj sólo. Společně zahrají Sonátu F dur F. Bendy a úpravu Ravelovy kompozice Náhrobek Couperinův. Vrcholem koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Pražské konzervatoře Jiřího Gemrota Variace na „Pfuy Lied“ na téma jedné ze šporkovských árií.

Festival zakončí 15. srpna vynikající Sopranistka Martina Jankováčesko-švýcarská sopranistka a sólistka opery v Curychu Martina Janková, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Těžiště programu bude tvořit výběr árií z oratoria San Nicola di Bari G. B. Bononciniho, od jehož narození letos uplyne 350 let, v kontextu oratoria Il trionfo del tempo e del disinganno G. F. Händela, tedy oratorií pocházejících z Říma 1. poloviny 18. století. Ani letos nebude chybět novodobá premiéra skladby z kukského archivu. Ve špičkovém podání těchto interpretů letos zazní Ave Regina in G od někdejšího kukského regenschori Wernera Hymbra.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Přehled koncertů festivalu:


sobota 20. 6. 18:00 - kostel Církve československé husitské ve Dvoře Králové
Komorní filharmonie Pardubice
Stanislav Vavřínek – dirigent

L. van Beethoven, A. Rejcha
   
sobota 4. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Jiří Houdek – trubka
Petr Čech – varhany

M. A. Charpentier, N. Bruhns, P. J. Vejvanovský, J. S. Bach, G. F. Händel, J. Klička, V. Bellini

sobota 18. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Štěpánka Pučálková – mezzosoprán
Michaela Káčerková – varhany

J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, A. Rejcha, M. Reger, A. Dvořák a další

sobota 1. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Vilém Veverka – hoboj
Kateřina Englichová – harfa

G. Ph. Telemann, J. L. Dusík, F. Benda, M. Ravel
světová premiéra skladby Jiřího Gemrota


sobota 15. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Martina Janková – soprán
Musica Florea
Marek Štryncl – dirigent

G. F. Händel, G. B. Bononcini, A. Vivaldi
novodobá premiéra skladby z kukského archivu


Související články
Hudební léto Kuks - devátý ročník mezinárodního festivalu začne Mou vlastí ve Dvoře Králové n. L.
Dagmar Pecková zahájí 10. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2019 - jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu
Collegium 1704 zahraje 6. července 2019 na festivalu Hudební léto Kuks novodobou premiéru skladby z kukského archivu
Hudební léto Kuks zakončí 17. srpna 2019 Český filharmonický sbor Brno, Czech Virtuosi a dirigent Petr Fiala
Slavná Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Komorní filharmonie Pardubice zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2020
Trumpetista Jiří Houdek zahraje 4. července 2020 na festivalu Hudební léto Kuks s varhaníkem Petrem Čechem
Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a varhanice Michaela Káčerková se představily na festivalu Hudební léto Kuks
Festival Hudební léto Kuks nabídne spojení hoboje a harfy v podání Viléma Veverky a Kateřiny Englichové 1. 8. 2020
Sólistka curyšské opery Martina Janková vystoupí 15. srpna 2020 na festivalu Hudební léto Kuks se souborem Musica Florea
Česko-švýcarská sopranistka Martina Janková zazářila se souborem Musica Florea na festivalu Hudební léto Kuks
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Plzeňská filharmonie zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2021
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Vaše komentáře

Přečteno 1059x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část