Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > Varhany

Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu

Vít Havlíček / 12.05.2017, Kuks
Varhany v Kuksu prošly opravou, jejíž část byla zachycena v níže uvedené fotogalerii. Výsledek opravy bude moct veřejnost posoudit na koncertě v sobotu 13. května 2017 od 16:00. V rámci koncertu se uskuteční i krátká přednáška PhDr. Petra Koukala, Ph.D., hlavního organologa Národního památkového ústavu. Na opravu ale čeká řada dalších varhan na Královédvorsku…
 

Během opravy bylo umožněno Kuks - oprava varhanvytvořit snímky, které nejsou běžně dostupné. Nejde samozřejmě o kompletní fotodokumentaci. Vybrané fotky jsou z fáze opravy, kdy byla vyskládána větší část píšťal. Veřejnost tak může prostřednictvím těchto fotek nahlédnout do skrytých zákoutí varhan a zároveň si uvědomit, že varhany neobsahují pouze píšťaly, které vidí z pohledu od oltáře.

Poděkování patří v první řadě vedení hospitálu Kuks, že jako správce varhan dbá na jejich osud a varhany tak budou opět ve vynikajícím stavu. Na financování opravy se kromě samotného hospitálu Kuks podíleli sponzoři a dárci. Určitá částka šla na opravu i z několika akcí, které se konaly v Kuksu.


Impuls pro další opravy varhan na Královédvorsku

Kuks - oprava varhanVěřím, že oprava kukských varhan bude impulsem pro opravy dalších nástrojů, které se připravují. Na Královédvorsku již byly před několika měsíci zahájeny přípravy na opravu varhan v Hajnici a Kocbeři. Opomenout nelze už několik let zdárně probíhající opravu v Žirči, kde je již nyní část varhan po rekonstrukci.

Restaurování by potřeboval cenný a velmi kvalitní nástroj ve Velkém Vřešťově, který je bohužel silně napaden aktivním červotočem a každým rokem se jeho stav zhoršuje. Opravu by si zasloužil i nástroj v Dubenci.Generální oprava varhan v Kuks - oprava varhankrálovédvorském kostele sv. Jana Křtitele se již připravuje od roku 2015, kdy farnost oslovila vybrané varhanářské firmy a obdržela od nich nabídky. Je škoda, že doposud oprava zahájena nebyla. Zahájení generální opravy i veškeré další kroky závisí na rozhodnutí vedení farnosti, tedy na duchovním správci a poradním hlasu ekonomické farní rady.


 

FOTOGALERIE - Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu

 

Související články
Koncert na nově opravené varhany v Kuksu obohatí přednáška o varhanách
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu
Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1482x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí