Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > Varhany

Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu

Vít Havlíček / 12.05.2017, Kuks
Varhany v Kuksu prošly opravou, jejíž část byla zachycena v níže uvedené fotogalerii. Výsledek opravy bude moct veřejnost posoudit na koncertě v sobotu 13. května 2017 od 16:00. V rámci koncertu se uskuteční i krátká přednáška PhDr. Petra Koukala, Ph.D., hlavního organologa Národního památkového ústavu. Na opravu ale čeká řada dalších varhan na Královédvorsku…

Během opravy bylo umožněno Kuks - oprava varhanvytvořit snímky, které nejsou běžně dostupné. Nejde samozřejmě o kompletní fotodokumentaci. Vybrané fotky jsou z fáze opravy, kdy byla vyskládána větší část píšťal. Veřejnost tak může prostřednictvím těchto fotek nahlédnout do skrytých zákoutí varhan a zároveň si uvědomit, že varhany neobsahují pouze píšťaly, které vidí z pohledu od oltáře.

Poděkování patří v první řadě vedení hospitálu Kuks, že jako správce varhan dbá na jejich osud a varhany tak budou opět ve vynikajícím stavu. Na financování opravy se kromě samotného hospitálu Kuks podíleli sponzoři a dárci. Určitá částka šla na opravu i z několika akcí, které se konaly v Kuksu.


Impuls pro další opravy varhan na Královédvorsku

Kuks - oprava varhanVěřím, že oprava kukských varhan bude impulsem pro opravy dalších nástrojů, které se připravují. Na Královédvorsku již byly před několika měsíci zahájeny přípravy na opravu varhan v Hajnici a Kocbeři. Opomenout nelze už několik let zdárně probíhající opravu v Žirči, kde je již nyní část varhan po rekonstrukci.

Restaurování by potřeboval cenný a velmi kvalitní nástroj ve Velkém Vřešťově, který je bohužel silně napaden aktivním červotočem a každým rokem se jeho stav zhoršuje. Opravu by si zasloužil i nástroj v Dubenci.Generální oprava varhan v Kuks - oprava varhankrálovédvorském kostele sv. Jana Křtitele se již připravuje od roku 2015, kdy farnost oslovila vybrané varhanářské firmy a obdržela od nich nabídky. Je škoda, že doposud oprava zahájena nebyla. Zahájení generální opravy i veškeré další kroky závisí na rozhodnutí vedení farnosti, tedy na duchovním správci a poradním hlasu ekonomické farní rady.


 

FOTOGALERIE - Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu

Související články
Koncert na nově opravené varhany v Kuksu obohatí přednáška o varhanách
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu
Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1895x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí