Vyhledej
Královédvorsko > Historie > Varhany

Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

Vít Havlíček / 31.07.2017
Přestože je na Královédvorsku řada varhan v havarijním stavu, dotační titul Královéhradeckého kraje na opravu varhan zdejší vlastníci varhan nevyužívají. Výjimkou je příkladná péče Domova sv. Josefa v Žirči, kde z tohoto grantu každoročně čerpají statisícové částky. Královéhradecký kraj je jediný v republice, který poskytuje dotace na obnovu historických varhan a nyní se chystá navýšit částku rozdělovanou v tomto grantu. Významný podíl na tom má náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která podporuje aktivity týkající se obnov varhan v tomto kraji.

Vlastníci varhan, tedy zejména farnosti, si většinou nemůžou dovolit nákladnou opravu zcela sami, a proto již řadu let existuje tento ojedinělý dotační titul. V níže uvedené reportáži internetové televize Královéhradeckého kraje je zmíněna obec Přepychy u Opočna, kde za rok a půl dokázali zajistit na opravu více než jeden milión korun. Kromě grantu Královéhradeckého kraje bylo čerpáno samozřejmě i z dalších zdrojů.

Často uváděným důvodem,Žireč - varhany v kostele sv. Anny proč se varhany neopravují, je nedostatek finančních prostředků. Ty jsou ale dostupné právě z tohoto grantu, stačí podat žádost. Padesátiprocentní spoluúčast je také reálně dosažitelná z dalších zdrojů, kterými jsou benefiční koncerty, adopce píšťal, dary jednotlivců a firem, ale i spoluúčast dané farnosti a obce. Opravy se téměř vždy provádějí po etapách, takže není potřeba mít celou částku před zahájením obnovy a opravuje se podle dostupných finančních prostředků v daném roce.

Výběr varhanáře je zcela zásadní

Kromě zajištění finančních prostředků je nesmírně důležitý a zcela zásadní výběr varhanáře. Hlavní organolog Národního památkové ústavu PhDr. Petr Koukal, Ph.D., k tomu uvádí:
 „Při každé obnově varhan je třeba bedlivě vybírat varhanáře a ověřovat jejich
doporučení.“
„Zodpovědné restaurování varhan je velmi pracnou, a proto nákladnou záležitostí. Návrh výrazně nižších nákladů v tomto kontextu může znamenat minimálně podcenění náročnosti a rozsahu práce.“
 „Nejsmutnější případy bývají na malých venkovských farnostech, které jen stěží vyberou pár desítek tisíc na opravu, a pak naletí podvodníkovi, jenž je přesvědčí svou levnou nabídkou.“

Koncert v Kuksu na nově opravené varhany 13.5.2017 - Petr Koukal, Pavel Svoboda, Martina Berdychová a Vít HavlíčekVýběr varhanáře by měl provádět vždy znalec a nikoliv neodborník, který se řídí pouze nejlevnější cenou a odbornou otázku neumí správně posoudit. Rovněž by měla fungovat bezproblémová a profesionální spolupráce mezi vedením farnosti a varhaníkem, což se bohužel často neděje a trpí tím pouze varhany.
K tomu lze ještě dodat, že údržba (dílčí drobná oprava) mnohdy řeší stav varhan jen krátkodobě. Ideální cestou je celkové restaurování, které zaručí dobrý stav varhan na několik desetiletí, je-li prováděno kvalitním varhanářem.

Ve Dvoře Králové se varhany stále neopravují

Ve Dvoře Králové máme v kostele sv. Jana Křtitele významný nástroj firmy Rieger, který by si již delší dobu zasloužil celkové restaurování. Od roku 2015 má královédvorská farnost nabídky varhanářů na tuto obnovu varhan a v loňském roce navíc dostala finanční dar od města Dvůr Králové. Přesto dosud oprava nezačala a neustálými odklady se stav varhan pouze zhoršuje. Je škoda, že obnova cenných varhan není prioritou farnosti, přestože se používají několikrát týdně a jsou nedílnou součástí liturgie. I přes iniciativu širší veřejnosti záleží zahájení opravy pouze na vedení farnosti. Věřím, že po dvou letech odkladů bude vybrán kvalitní varhanář a důkladná oprava bude zahájena v blízké době.Související články
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Komentované prohlídky varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem
Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu
V Kocbeřích začala oprava varhan, další etapu lze podpořit adopcí píšťal
Vaše komentáře

Přečteno 1209x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Kino - Vynálezce
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Lassie : Nové dobrodružství (rodinný)
23.06.2024 19:00 - 23.06.2024 20:30
Kino - Pan učitel vrací úder