Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > Varhany

Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

Vít Havlíček / 31.07.2017
Přestože je na Královédvorsku řada varhan v havarijním stavu, dotační titul Královéhradeckého kraje na opravu varhan zdejší vlastníci varhan nevyužívají. Výjimkou je příkladná péče Domova sv. Josefa v Žirči, kde z tohoto grantu každoročně čerpají statisícové částky. Královéhradecký kraj je jediný v republice, který poskytuje dotace na obnovu historických varhan a nyní se chystá navýšit částku rozdělovanou v tomto grantu. Významný podíl na tom má náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která podporuje aktivity týkající se obnov varhan v tomto kraji.
 

Vlastníci varhan, tedy zejména farnosti, si většinou nemůžou dovolit nákladnou opravu zcela sami, a proto již řadu let existuje tento ojedinělý dotační titul. V níže uvedené reportáži internetové televize Královéhradeckého kraje je zmíněna obec Přepychy u Opočna, kde za rok a půl dokázali zajistit na opravu více než jeden milión korun. Kromě grantu Královéhradeckého kraje bylo čerpáno samozřejmě i z dalších zdrojů.

Často uváděným důvodem,Žireč - varhany v kostele sv. Anny proč se varhany neopravují, je nedostatek finančních prostředků. Ty jsou ale dostupné právě z tohoto grantu, stačí podat žádost. Padesátiprocentní spoluúčast je také reálně dosažitelná z dalších zdrojů, kterými jsou benefiční koncerty, adopce píšťal, dary jednotlivců a firem, ale i spoluúčast dané farnosti a obce. Opravy se téměř vždy provádějí po etapách, takže není potřeba mít celou částku před zahájením obnovy a opravuje se podle dostupných finančních prostředků v daném roce.

Výběr varhanáře je zcela zásadní

Kromě zajištění finančních prostředků je nesmírně důležitý a zcela zásadní výběr varhanáře. Hlavní organolog Národního památkové ústavu PhDr. Petr Koukal, Ph.D., k tomu uvádí:
 „Při každé obnově varhan je třeba bedlivě vybírat varhanáře a ověřovat jejich
doporučení.“
„Zodpovědné restaurování varhan je velmi pracnou, a proto nákladnou záležitostí. Návrh výrazně nižších nákladů v tomto kontextu může znamenat minimálně podcenění náročnosti a rozsahu práce.“
 „Nejsmutnější případy bývají na malých venkovských farnostech, které jen stěží vyberou pár desítek tisíc na opravu, a pak naletí podvodníkovi, jenž je přesvědčí svou levnou nabídkou.“

Koncert v Kuksu na nově opravené varhany 13.5.2017 - Petr Koukal, Pavel Svoboda, Martina Berdychová a Vít HavlíčekVýběr varhanáře by měl provádět vždy znalec a nikoliv neodborník, který se řídí pouze nejlevnější cenou a odbornou otázku neumí správně posoudit. Rovněž by měla fungovat bezproblémová a profesionální spolupráce mezi vedením farnosti a varhaníkem, což se bohužel často neděje a trpí tím pouze varhany.
K tomu lze ještě dodat, že údržba (dílčí drobná oprava) mnohdy řeší stav varhan jen krátkodobě. Ideální cestou je celkové restaurování, které zaručí dobrý stav varhan na několik desetiletí, je-li prováděno kvalitním varhanářem.

Ve Dvoře Králové se varhany stále neopravují

Ve Dvoře Králové máme v kostele sv. Jana Křtitele významný nástroj firmy Rieger, který by si již delší dobu zasloužil celkové restaurování. Od roku 2015 má královédvorská farnost nabídky varhanářů na tuto obnovu varhan a v loňském roce navíc dostala finanční dar od města Dvůr Králové. Přesto dosud oprava nezačala a neustálými odklady se stav varhan pouze zhoršuje. Je škoda, že obnova cenných varhan není prioritou farnosti, přestože se používají několikrát týdně a jsou nedílnou součástí liturgie. I přes iniciativu širší veřejnosti záleží zahájení opravy pouze na vedení farnosti. Věřím, že po dvou letech odkladů bude vybrán kvalitní varhanář a důkladná oprava bude zahájena v blízké době. 

Související články
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Komentované prohlídky varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem
Ojedinělá fotodokumentace z opravy varhan v Kuksu
Koncert s poutavou přednáškou završil opravu varhan v Kuksu
V Kocbeřích začala oprava varhan, další etapu lze podpořit adopcí píšťal

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 772x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí