Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Varhanní koncert profesora Jaroslava Tůmy v Kocbeřích

Vít Havlíček / 2.10.2023
V neděli 8. října 2023 v 16:00 hodin proběhne koncert na nově opravené varhany v kostele sv. Floriána v obci Kocbeře. Tyto varhany z roku 1855 měly ještě před pěti lety kompletně rozkradený píšťalový fond, byly poničené červotočem i vandalskými zákroky. Nástroj, který byl odsouzený k zániku, je od letošního roku celkově zrestaurovaný. Realizace proběhla v letech 2018 – 2022 s celkovým nákladem přesahujícím 1,3 milionu korun. V červnu byly varhany požehnané a říjnovým recitálem začíná nový plánovaný cyklus koncertů.
Profesor Jaroslav Tůma je přední Kocbeře - koncert 8. 10. 2023 - plakátčeský varhaník a profesor na pražské AMU. Je laureátem řady soutěží a koncertoval po celé Evropě, Japonsku i Americe. Pravidelně zasedá v porotách mezinárodních varhanních a cembalových soutěží (Pražské jaro, Magdeburg, Norimberk, Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena aj.). Nahrává pro rozhlas i televizi, dále též pro četná hudební vydavatelství. Pro Českou televizi natočil jedenáctidílný dokumentární seriál o historických varhanách v Čechách.

Varhany v Kocbeřích v roce 2023Na tomto koncertu zazní skladby od autorů jako J. J. Froberger, C. Monza, C. Ph. E. Bach a nebude chybět ani varhanní improvizace.

Již nyní jsou v plánu další koncerty, na kterých se několikrát do roka rozezní tyto krásné varhany. Koncert pořádá obec Kocbeře a vstupné je dobrovolné. Všichni jsou srdečně zváni.

Související články
Svěcení nového oltářního obrazu svatého Floriána v Kocbeřích obohatí recitace Jana Čenského
Žehnání obrazu sv. Floriána v Kocbeřích doplnila recitace Jana Čenského
Žehnání nově opravených varhan v kostele sv. Floriána v obci Kocbeře
Hudební léto Kuks 2023 – čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu
Královédvorský chrámový sbor uvede premiéru skladby Domus mea Martina Hyblera
Koncert sopranistky Kamily Zbořilové a varhaníka Michala Hanuše v Kocbeřích
Vaše komentáře

Přečteno 332x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí