Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Žehnání nově opravených varhan v kostele sv. Floriána v obci Kocbeře

Redakce / 14.06.2023
V neděli 18. června 2023 v 16:00 hodin proběhne žehnání nově opravených varhan v kostele sv. Floriána v obci Kocbeře. Tyto varhany z roku 1855 měly ještě před pěti lety kompletně rozkradený píšťalový fond, byly poničené červotočem i vandalskými zákroky. Nástroj, který byl odsouzený k zániku, se nyní opět rozezní v plné kráse.
Varhany požehná P. Radek Martinek, římskokatolický Žehnáni varhan v obci Kocbeře - 18. 6. 2023 - plakátkněz působící v královéhradecké diecézi, který kromě katolické teologie též vystudoval dějiny umění, jimž se i nadále věnuje. Před čtyřmi lety zde světil nový oltářní obraz sv. Floriána.
Po požehnání následuje koncert na nově opravené varhany. Nástroj rozezní varhaník a pedagog pražské AMU Vít Havlíček, který je také hlavní iniciátor opravy. Zazní skladby z 18. a počátku 19. století vhodné pro tento jednomanuálový nástroj s pedálem, především od starých českých mistrů. Slavností atmosféru ještě umocní Královédvorský chrámový sbor, který se k Vítu Havlíčkovi připojí v závěru koncertu.

Nově opravené varhany v obci KocbeřePo koncertu bude možné prohlédnout nově opravený nástroj s odborným výkladem varhanáře Milana Novotného, který zdařilou opravu provedl. Samotná oprava probíhala od roku 2018 a zdevastovaný nástroj čekala dlouhá cesta k ideální podobě, ve které je dnes. Před rokem 2018 byl totiž kompletně rozkradený píšťalový fond, varhany byly poničené červotočem i vandalskými zákroky a restaurování se týkalo všech částí varhan. Dnes je v perfektním stavu a díky tomu může v kostele znít tento zajímavý nástroj od varhanáře Johanna Bartha z Pilníkova.

Realizace proběhla Kocbeřské varhany před opravouv letech 2018 – 2022 s celkovým nákladem přesahujícím 1.300.000 korun. Akci finančně podpořil Královéhradecký kraj dotacemi ve výši přesahující půl milionu korun. Nemalou částku vložila do opravy varhan obec Kocbeře. Veřejnou sbírkou přispěli na obnovu varhan také občané. Poděkování patří výše uvedeným subjektům i všem dárcům a podporovatelům!

Již nyní jsou v plánu koncerty, na kterých se několikrát do roka rozezní tyto krásné varhany. Všichni jsou srdečně zváni na žehnání varhan i další koncerty.

Související články
Koncert na nově opravené varhany v Kuksu obohatí přednáška o varhanách
Svěcení nového oltářního obrazu svatého Floriána v Kocbeřích obohatí recitace Jana Čenského
Žehnání obrazu sv. Floriána v Kocbeřích doplnila recitace Jana Čenského
Varhanní koncert profesora Jaroslava Tůmy v Kocbeřích
Profesor Jaroslav Tůma koncertoval v Kocbeřích na nově opravené varhany
Koncert sopranistky Kamily Zbořilové a varhaníka Michala Hanuše v Kocbeřích
Vaše komentáře

Přečteno 263x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí