Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce / 21.07.2021, Kuks
Třetí koncert 12. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se bude konat v sobotu 24. července od 18:00 v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu a nabídne violoncellistu a vítěze soutěže Pražské jaro Tomáše Jamníka, s nímž zahraje polský varhaník a pedagog na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě Tomasz Soczek.
 
Vedle Bachova varhanního Preludia a Hudební skladatel Martin Hyblerfugy G dur BWV 541 a Suity G dur BWV 1007 pro violoncello sólo zazní druhá věta Dvořákova violoncellového Koncertu h moll v úpravě s varhanním doprovodem a varhanní Capriccio fis moll op. 36c, jehož autorem je polský skladatel Mieczysław Surzyński. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice pedagoga pražské AMU Martina Hyblera s názvem Memento mori op. 51, na téma jedné ze šporkovských árií (Zaječí árie) a vyobrazení, které se nachází na dveřích v kukském kostele Nejsvětější Trojice.

Český violoncellista Tomáš Jamník v současnosti žije v Berlíně. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské jaro, kde obdržel řadu dalších zvláštních cen, stal se též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně. Jako sólista hostoval u významných českých i zahraničních orchestrů, mimo jiné České filharmonie, DSO Berlin, Jerusalem Symphony Orchestra, Cordóba Symphony Orchestra a Philharmonia Orchestra London. Od roku 2015 působí jako umělecký vedoucí Akademie komorní hudby a v roce 2018 se stal uměleckým ředitelem Ševčíkovy akademie. Tomáš studoval v Praze u Mirko Škampy, Martina Škampy a Josefa Chuchro, pokračoval v Berlíně u Jens Petera Maintze a na renomované Karajanově Akademii.

Polský varhaník Tomasz SoczekPolský varhaník Tomasz Soczek absolvoval Hudební akademii Karola Szymanovského v Katovicích. V rámci stipendijního programu Erasmus se vzdělával u Jaroslava Tůmy na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 2020 získal titul doktora umění. Je laureátem mnoha mezinárodních varhanních soutěží. Dvakrát obdržel stipendium ministra vědy a vysokého školství Polské republiky a je rovněž laureátem ceny Ministra kultury a národního dědictví Polské republiky za mimořádné umělecké úspěchy. Jako sólista a komorní hráč Tomasz Soczek vystupuje na hudebních festivalech v Polsku i zahraničí a působí rovněž pedagogicky. V současnosti je odborným asistentem na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě, dále pak také varhaníkem v Klášteře bosých karmelitánů v Krakově.

Na následujícím koncertu festivalu 7. srpna 2021 vystoupí sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček se slovenským varhaníkem Markem Mosnárem.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Plzeňská filharmonie zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2021
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Královédvorský chrámový sbor v létě zazpívá v Karlových Varech a Rakousku
Plzeňská filharmonie zahájila 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks 2021 - videoreportáž
Tenorista Petr Nekoranec zazpívá 10. července 2021 na festivalu Hudební léto Kuks
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Petr Nekoranec a Eva Bublová na druhém koncertu Hudebního léta Kuks
Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Koncertní sezóna na Kuksu pokračuje. Slovenskou národní tvorbu představili Beláček a Mosnár
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Senzační basista Friedrich a Ensemble Inégal zakončili Hudební léto Kuks
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 599x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)



Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí