Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Rozkvetlé Královédvorsko slavilo nejen rozkvetlé květináče na náměstí

Redakce / 2.09.2021, Dvůr Králové nad Labem
Dvůr Králové nad Labem v letošním roce prozářily květiny všeho druhu. Od lučního kvítí u silnic po náročné květinové instalace zdobící centrum města. A to je potřeba oslavit! Přesně to udělaly dobrovolnice, které si adoptovaly květináče na náměstí TGM.

FOTOGALERIE - Rozkvetlá párty 2021

V úterý odpoledne se na náměstí slavily nejen do výšky i přes okraj květináčů táhnoucí se květiny, které zamaskovaly nevzhledné betonové přeštické vrhlíky, ale také fakt, že lidé se o zeleň začínají více zajímat. 

S nápadem adopce tzv. přeštického vrhlíku přišla v květnu Romana Bašová a vzápětí ho podpořily zastupitelky Libuše Voňková a Dana Bohutínská. Odborné konzultace ohledně výsadby a péče jim poskytla Linda Harwot v rámci projektu Rozkvetlé Královédvorsko

K osázení 3 betonových květináčů došlo 8. června 2021. Dámy se denně domlouvají a střídají v zalévání a péči o zasazené květiny. A mají vždy velkou podporu kolemjdoucích, místních podnikatelů a obyvatel, kteří jim květináče "hlídají". Jak nám dámy sdělily, každý květináč denně zalijí 50 l vody. Naštěstí je zdroj vody nedaleko: kašna na náměstí tak získala další rozměr. Další květináče byly v podobném duchu osázeny v Revoluční ulici díky adopci tamních obchodníků. 

Důležitá je však nejen oslava aktuálního stavu, ale také vize, jak by se Rozkvetlé Královédvorsko mělo a mohlo vyvíjet dále. I o tom mluví Linda Harwot v přiloženém videu.


Cílem této dobrovolné činnosti a adopce zeleně přímo na náměstí je ukázat městu, že tohle může být cesta, jak se dá se zelení na náměstí i ve městě pracovat. Jak však všechny dámy shodně přiznávají, pořízení nových a vhodných květináčů jsou, kromě vhodné výsadby a péče, zásadní pro koncepci zeleně v centru. 
Doufají, že časem - třeba s pomocí městského architekta, se najde taková podoba zeleně na náměstí, která náměstí zútulní tak, že lidé budou toto místo sami vyhledávat. 

Již letošní léto ukázalo, že lidé postupně začali dolní roh náměstí s rozkvetlými květináči využívat více než v předchozím roce. Proto sem také iniciátorky rozkvetlých květináčů zavěsily figurky na šachy tak, aby zde lidé trávili čas i hrou, která se na šachovém stolku od Petra Vaňka nabízí.

Pokud i vy chcete přispět k rozkvetlému Královédvorsku, můžete pomoci třeba podzimním sázením cibulovin, které se nám na jaře odmění květy všech barev. 

Více ve videu poví iniciátorka Rozkvetlého Královédvorska Linda Harwot.
Chystejte si motyčky, hrabičky a rukavice! 

Aktivity Rozkvetlého Královédvorska a pozvánky na akce můžete sledovat ve fcb skupině Rozkvetlé Královédvorsko.

Kateřina Sekyrková

Související články
Rozkvetlé Královédvorsko? Víme, jak na to!
Rozkvetlá párty na náměstí T. G. Masaryka (31. srpna od 17 hod.)
O šachových figurkách a dobrých lidech
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1395x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí