Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > výstavy

Příběhy našich sousedů v sále Hankova domu (25. dubna 2019)

Redakce / 19.04.2019, Dvůr Králové nad Labem
Až do 25. dubna mají obyvatelé a návštěvníci Dvora Králové nad Labem možnost zhlédnout na náměstí T. G. Masaryka prezentaci výstavních panelů, které vznikly v rámci vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Kromě studentů místního gymnázia se do projektu zapojilii i žáci základních škol z regionu, kteří své prezentace a audionahrávky představí ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. v Hankově domě.

FOTOGALERIE - Paměť národa ve Dvoře Králové

Představení příběhů pro širokou veřejnost

Projekt je zaměřený na osobní prožitky pamětníků, kteří se během svého života setkali v  důsledku totalitních režimů 20. století s velkým bezprávím. Žáci navštívili během sedmi měsíců pamětníky doma a natočili jejich vyprávění na diktafon či mobil. Společně také podnikli exkurzi do Státního okresního archivu Trutnov a do Českého rozhlasu Hradec Králové. Bylo nutné se obrnit trpělivostí a soustředěností, protože týmy musely vybrat z nahrávky svého pamětníka to nejdůležitější a vytvořit rozhlasový scénář, ve  kterém má slovo nejen pamětník, ale také každý žák. V Hradci Králové pak „v rádiu“ natočili 10 zajímavých audioreportáží a dozvěděli se mnoho pozoruhodných informací o historii Českého rozhlasu. 

Zveme vás proto ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. do sálu Hankova domu na „Příběhy našich sousedů“

Putovní výstava

Studenti gymnázia v rámci projektu zaznamenávali pamětníky pomocí profesionální kamerové techniky, a to ve spolupráci s profesionály v oboru médií. Vznikla tak i putovní výstava, která dokumentuje jeho realizaci a přibližuje příběhy samotných pamětníků. Výstavní panely jsou v současné době umístěny na královédvorském náměstí T. G. Masaryka a budou zde až do 25. dubna. 

Slavnostní vernisáž proběhla v sále ZUŠ R. A. Dvorského 12. dubna 2019. Přítomen vernisáže byl pamětník páter Jan Rybář, o  kterém studenti královédvorského gymnázia natočili v rámci projektu pětiminutový dokument. 

Příběhy našich sousedů na Královédvorsku

Projektu se ve Dvoře Králové účastnili žáci pod vedením svých učitelů Mgr. Yvety Šecové z  gymnázia, Mgr.  Lucie Baliharové ze ZŠ a  MŠ Dukelských bojovníků Dubenec, Mgr.  Dany Hlavsové ze ZŠ Strž, Mgr.  Zdeňky Červinkové ze ZŠ Podharť, Mgr.  Markéty Haasové ze ZŠ 5. května, Mgr.  Jiřího Luxe ze ZŠ a  MŠ Bílá Třemešná a Mgr. Milana Hanzla ze ZŠ Schulzovy sady. 

Koordinátorkou projektu Příběhy našich sousedů na Královédvorsku byla Mgr. Pavlína Flídrová z dvorského gymnázia. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Příběhy našich sousedů propojily místní školy, veřejnost je uvidí na náměstí i v divadle
Konkrétní Příběhy našich sousedů - Antonín Burdych
JUDr. Jiří Heger - Velvyslanec v Kábulu a v Teheránu
Míťa Haasová zažila útrapy války i komunistického režimu
Rodina Anny Butové za války ukrývala židovského chlapce Gríšu.
Rodině Karla Hrdiny z Doubravice byla znemožněna soukromá řeznická živnost a zabavena hospoda i polnosti
Související odkazy
Všechny díly seriálu Příběhy našich sousedů najdete ZDE
 
Vaše komentáře

Přečteno 1166x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
12.06.2024 18:00 - 12.06.2024 19:30
Velká taneční show ANGELES Dance Group
12.06.2024 15:45 - 12.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku