Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > jízdní řády

Veřejná hromadná doprava přechází na prázdninový režim. Místní autobusová doprava je zdarma

Kraj i obce v autobusové dopravě zavádí opatření kvůli koronaviru

Redakce / 21.03.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Z důvodu uzavření škol i Královéhradecký kraj od pondělí 16. března 2020 omezí některé linky veřejné autobusové dopravy. K podobnému kroku již přistoupila i větší města, která měla "školní" linky. Od pátku 20. března dochází k omezení i dálkových spojů železniční osobní dopravy, omezení má i regionální přeprava.

Vstup zadními dveřmi - chráníme řidiče, jízda zdarma

Zakázal se v Královéhradeckém kraji nástup do autobusu předními dveřmi. Cestující nastupují i vystupují druhými, případně i dalšími dveřmi. Autobusová doprava v rámci systému IREDO tak bude pro cestující dočasně zdarma.

Hromadná linková doprava - zrušení školních spojů


Od pondělí 23. března 2020 začne platit dočasné dopravní omezení týkající se vlaků, které svým charakterem slouží většinově k přepravě žáků a studentů do základních a středních škol, vlaky doplňující základní interval spojení na dané trati a vlaky sloužící k turistické dopravě nebo spojení do zaměstnání ve výrobním závodu Škoda AUTO Kvasiny. „S dopravcem jsme se domluvili, že provoz vlaků bude obnoven v plném rozsahu nejpozději do sedmi kalendářních dnů od chvíle, kdy o to požádáme. Jsem také připraven reagovat na podněty k případnému znovuzavedení některých spojů,“ vyvsětlit náměstek hejtmana Martin Červíček. Aktuální jízdní řád najdete na idos.cz.

U autobusové linkové dopravy bylo toto opatření přijato již dříve: opondělí 16. března musí občané královéhradeckého kraje počítat s menším počtem stávajících spojů, najelo se na prázdninový režim bez školních spojů. "Všechny informace o spojích budou dostupné na portálu jízdních řádů IDOS a zveřejníme je i na webových stránkách kraje. S dopravci jsme domluveni, že informace o změně jízdních řádů vylepí na zastávkách. Prosím všechny cestující o trpělivost a o přizpůsobení se nastalé situaci,“ uvedl první náměstek pro dopravu v Královéhradeckm kraji Martin Červíček.

Denní rozsah objednávaných spojů v pracovních dnech se sníží maximálně o 10 %. Víkendový rozsah zůstane prozatím zachován. Informace cestující najdou na webuwww.idos.cz, pro další dotazy mohou volat infolinku IDS IREDO na telefonním čísle 491 580 333.

Rozhodnutí kraje navazuje na vládní nařízení o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Vedle toho kraj zavádí další opatření přímo do autobusů.  „Řidiči všech námi objednávaných autobusových linek jsou proškoleni o důslednějším důrazu na hygienu a nařídili jsme dopravcům také častější dezinfekci interiéru jednotlivých autobusů,“ doplnil náměstek Červíček.

Městská hromadná doprava


Ve Dvoře Králové nad Labem se provoz městské hromadné dopravy nijak nemění. Nenajíždí se na prázdninový režim, protožen ten v podání Dvora Králové nabízí navíc spoje do zoo.

Zavedení prázdninového provozu MHD vyhlásil například již 11. března Trutnov s platností od pondělí 16. března. "Informace o spojích naleznou cestující na internetových stránkách společnosti Arriva Východní Čechy, v Informační kanceláři Arriva Trutnov a v samotných autobusech MHD," informovalo město Trutnov na svém webu.

Hradecká MHD v současnosti jezdí ve standardním režimu, v souvislosti se zavřením škol dopravní podnik pouze zrušil školní spoje. Depo dopravního podniku zintenzivnilo čištění interiérů vozů a při zastavení v zastávkách zároveň řidiči pro lepší odvětrání vozu otevírají všechny dveře, otevírání zvolených dveří na pokyn cestujících je zrušené. 


Železniční doprava

České dráhy rozhodly, že od pondělí 16. března 2020 kvůli koronaviru ukončí prodej jízdních, přepravních a rezervačních dokladů ve vlacích. Pokud si cestující nestihne zakoupit jízdenku na nádraží, vyzve ho průvodčí, aby si ji koupil přes internet. Ale pokud ani to nebude možné, budou cestující přepraveni i bez jízdního dokladu. Uvedl to ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Omezeny jsou od pátku 20. března dálkové železniční spoje. Jízdní řády vlaků budou upravené tak, aby odpovídaly reálné poptávce cestujících, zároveň ale tak, aby zabezpečovaly dostatečnou přepravní kapacitu v minimálně dvouhodinovém intervalu. Minimálně do 28. března jsou dočasně zrušené také komerční spoje SC Pendolino a povinně místenkové IC mezi Prahou a Ostravskem.

Na základě požadavku některých krajských úřadů bude také upraven rozsah vybraných regionálních linek. 

Vlaky na území České republiky jezdí obvykle do pohraniční přechodové stanice, resp. do poslední určené stanice na území České republiky. České dráhy pak umožní cestujícím návratky jízdenek bez srážky podobně, jako je tomu již u jízdenek např. pro studenty. Z rozhodnutí krizového štábu Slovenské republiky byla zastavena železniční osobní doprava mezi Slovenskem a Českou republikou už v pátek 13. března v ranních hodinách (cca 7:00 hod).

Mezinárodní doprava 

Všem dopravcům v mezinárodní dopravě byla zakázána přeprava osob po silnici, železnici i na vodě přes hranici České republiky. Umožněn je návrat Čechů zpátky do země nebo cizincům se naopak umožňuje opustit Českou republiku. Zákaz přepravy na silnicích se týká osobní linkové a příležitostné dopravy zajišťované vozidly nad 9 osob, u drážní a vodní dopravy se týká všech mezinárodních vlaků nebo lodí v osobní dopravě. Vláda také zakázala využívat v rámci obchodní letecké dopravy s cestujícími na palubě, při níž je překračována hranice České republiky, jiná letiště než mezinárodní veřejné letiště Václava Havla Praha (Praha/Ruzyně, LKPR).

Kateřina Sekyrková

Zdroj: trutnov.cz, Královéhradecký kraj, České dráhy, město Hradec Králové, vlada.cz, Ministerstvo dopravy ČR

Související články
Rozhodnuto: obsluhovat Náchodsko včetně Jaroměře bude CDS Náchod
Rozhodnuto: na Královédvorsku nahradí ARRIVU v následujících 10 letech BusLine
Oprava Heydukovky a výpadovky na Trutnov: rok 2020 ve Dvoře Králové opět s objížďkami
Jaká opatření přijalo město Dvůr Králové nad Labem v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu - vyjádření starosty města
Autobusová doprava dočasně v kraji zdarma - nástup a výstup jen zadními dveřmi
Od soboty 23. května pojedou všechny spoje dle běžného jízdního řádu. Vrací se i školní linky
Vaše komentáře

Přečteno 1425x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky