Vyhledej
Královédvorsko > Firmy v regionu > FARMÁŘI

Kozí farma pod Zvičinou v Úhlejově - podívejte se na videoreportáž a fotografie

Redakce / 21.03.2019, Aktualizováno , Úhlejov - Hořicko a Miletín
Jsme v malebné vesničce pod vrcholem Zvičina v Úhlejově. Právě zde se nachází farma, kde chovají bílé krátkosrsté kozy. Tedy kozy našeho národního plemene. Manželé se zde v rámci rodinné firmy také zabývají zpracováním a prodejem zdravého kozího sýra a výrobků z něj.
 
V nedávné době získala tato malá farma pro své produkty i certifikát Podkrkonoší - regionální produkt. A jak výroba kozích výrobků z Podzvičinska probíhá jsme pro vás natočili.Farma pod Zvičinou


Úhlejov 44, 507 71 Miletín

Naše kozí sýry a čerstvé mléko prodáváme ze dvora přímo na farmě.

Vyzvednutí si můžete domluvit na: tel.: +420 494 144 155, nebo 608 144 155

e-mailem na:
farmapodzvicinou/zavinac/seznam.cz

web:
http://farmapodzvicinou.cz

Facebook:
Farma pod Zvičinou

Jak se na farmu dostat?
- 6 minut z Miletína
- 13 minut z Lázní Bělohrad
- 13 minut z Hořic
- 18 minut ze Dvora Králové n.  L.

Příjemný 4 km výlet od Raisovy chaty na Zvičině, 3 km pohodovou procházkou z Miletína, nebo po cyklotrase č. 4086

GPS souřadnice:
50.427056,15.685273


Co všechno obnáší výroba kozích sýrů?

Výrobě kozího sýra předchází nejméně 5 různých věcí, které na naší farmě v Úhlejově musíme udělat. Denně se staráme o stádečko s 45 kozami. Ty musíme 2x denně dojit. Dále pro ně musíme zajistit každý rok krmení, takže si pěstujeme svoje vlastní obilí a děláme senáže. A pak zpracováváme v naší malé sýrárně kozí sýr.

Jak dlouho se už této činnosti věnujete?

Věnujeme se to mu již devátý rok. Budovali jsme to tak, že já jsem chodila i do zaměstnání a přítel byl celou dobu doma a pracoval zde na farmě. A v tomto měsíci (duben) jsme poprvé oba na plný úvazek jenom tady na farmě.

Jak náročné je takovou farmu provozovat?

Musí to dělat lidi, které to opravdu baví, protože bez toho to prostě dělat nejde. Mne velice baví se starat o zvířata a přítel je v tom také velice šikovný. Zvládá dobře porody, zvládá střihat paznechty. Takže to je ideální kombinace. Navíc k tomu přidává tu přidanou hodnotu, kterou je výroba vynikajících sýrů.

Co všechno obnáší výroba kozích sýrů?

Základem všeho je dobrá hygiena a poté i kvalitní mléko.  A to už se projevuje v samotné píci, kterou kozy nejdříve dostávají jako jídlo. Dále je potřeba přesně dodržovat recepturu, která je u tradičních sýrů daná a nebo mít vlastní recepturu, jako je tomu u našeho originálního sýra. A tu pak neprozrazovat :-)

Kolik druhů kozích výrobků produkujete?

Jedná se asi o 6 až 8 druhů, které děláme pravidelně - klasický Podzvičinský sýr v syrovátce, který získal značku "Podkrkonoší - regionální produkt". Sýry francouzského typu, ať už to je Popelák, Mladý Francouz, nebo Starý Francouz, dále Horal, Pyrenejský sýr, Gothard a další.

Co pro vás znamená získání certifikátu Podkrkonoší - regionální produkt?

Certifikátu si velice vážíme. Už z toho důvodu, že to je prestižní záležitost a ne každý jej může získat. Když se podíváte v supermarketu, tak ji tam neuvidíte. Je to o tom, že vše je původem odtud. V podstatě všechno, co se zde vytváří, včetně kozího mléka, které se zpracovává, je tady zdejší. Takže když lidé si kupují naše výrobky, tak si kupují to, co je na té značce, tedy skutečně regionální produkt. Značka je také zárukou, že to musíme vyrábět kvalitně.

Kde všude se můžeme setkat s vašimi výrobky?

Zatím jsme prodávali jen tady u nás na farmě, ale začínáme jezdit i tady po okolí na různé akce. Kdy a kde budeme, o tom informujeme na našem Facebooku a našich webových stránkách. 

Já vám moc děkuji za provedení po vaší krásné farmě.

Romana Jungová

FOTOGALERIE - Kozí farma pod Zvičinou v Úhlejově - podívejte se na videoreportáž a fotografie

 

Související články
Značka Podkrkonoší - regionální produkt je pro výrobce důležitá. Podívejte se na video z certifikace nových žadatelů

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 8378x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)