Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Francouzský den v Chotěvicích

Redakce, / 12.06.2018, Dvůr Králové nad Labem
V sobotu 9. června 2018 měli všichni milovníci dobrého vína, vynikajících sýrů, levandule, šansonu a především života možnost navštívit zajímavou akci u kostela sv. Petra a Pavla v Chotěvicích.
 

FOTOGALERIE - Francouzský den v Chotěvicích

Občanský spolek OCHOZ, obec Chotěvice a firma Levandulová.cz za finanční podpory Společenství obcí Podkrkonoší a manželů Svobodových zde uspořádaly levandulí provoněné sousedské setkání, kterým navázaly na akci Francouzský večer, kterou o. s. Ochoz pořádal v minulém roce. 
„Naším cílem bylo přivítat léto trochu netradičním způsobem a nabídnout lidem zajímavou alternativu k ostatním akcím konaným v regionu,“ uvedli pořadatelé z o. s. Ochoz.

Hlavními hvězdami celé akci byli Mickaël Bernon a skupina La Belle Vie. Mickaël je francouzský sýrař a znalec francouzských vín, který žije u nás v Čechách, La Belle Vie pak hudební uskupení slovenské zpěvačky Zdeňky Trvalcové a jejích přátel hrající francouzský šanson a gypsyswing.
Přibližně 250 návštěvníků akce mělo v průběhu sobotního odpoledne až do nočních hodin možnost zažít degustace sýrů s přednáškami Mickaëla Bernona, koncert československé Edith Piaf Zdeňky Trvalcové a La Belle Vie, při kterém publikum nejen pozorně naslouchalo skvělému zpěvu a výborným instrumentálním výkonům členů doprovodné kapely, ale prostor před pódiem se zaplnil i tanečníky. Program doplnila dvě čtení z knihy R. L. Stevensona Putování s oslicí do hor o putování skotského spisovatele po Francii, která probíhala v místním kostele v podání Přemysla Jirana za doprovodu vrchlabského muzikanta a pedagoga Aleše Vejnara. Děti měly možnost se povozit na oslíkovi – zvířeti typickém pro francouzský venkov.
Chotěvičtí nabídli zážitek nejen kulturní, ale milovníci dobrého jídla a vína měli možnost vybírat a nakoupit si ze široké nabídky originálních francouzských sýrů a vín, ochutnat Levandulového šviháka – speciální levandulové víno, nakoupit levandulovou kosmetiku s oslím mlékem, francouzské palačinky, dobrou kávu, domácí limonády a originální keramiku z jižních Čech.
Netradiční akce vzbudila zájem i u Francouzské aliance, která v ČR propaguje Francii a pořádá kulturní a vzdělávací akce s francouzskou tématikou a Český rozhlas Hradec Králové, který zde natočil krátkou reportáž.
„Chceme lidi odpoutat od všedních starostí a přenést na ně atmosféru veselí a radosti ze života s vínem a létem spojenou“ - tato slova a očekávání hlavních pořadatelů byla, soudě dle ohlasů návštěvníků francouzského dne v podkrkonošských Chotěvicích, beze zbytku naplněna a v hlavách pořadatelů se již rodí plány na příští ročník.

Přemysl Jiran
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 272x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí