')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie

Kuks – obec zajímavých příjmení

Redakce / 10.04.2019, Kuks
O rozmanitosti našeho mateřského jazyka svědčí řada zvučných příjmení obyvatel, kteří žijí nebo prošli naší obcí. Obec Kuks je známá jako „pohraniční obec“ na hranicích okresu Trutnov a Náchod. Svojí rozlohou patří mezi jednu z nejmenších. Přesto však její nedávnou minulostí a současností prošla řada zajímavých příjmení.
 

Většina současných obyvatel jsou Češi. Přesto zde žije „Roman“ a v minulosti také „Němec“, „Čech“ i „Němeček“. V Boha jistě věří „Bohadlo“ i „Nebeská“, se kterými občas „Lašek“. Řada obyvatel byla různé barvy: „Černá“, „Modrá“, „Červená“ i „Zelená“. Ne každý z nich má malý „Nosek“ a vypadá jako „Držka“ nebo „Kašpar“. Občas si někdo „Vyskočil“ a s někým si „Tykal“ nebo „Tejkal“. Na lukách pod známým hospitálem se popásá sem tam nějaký „Kus“, „Beran“, „Wolek“ i „Valášek“ a „Ježek“. Přeběhne sem i „Vlček“, „Macek“, nebo dokonce i kocour „Mikeš“, kterého poplaší „Plášil“. Nad tím vším létá „Komárek“. Trávu zde seče „Pětioký“ a „Doležal“, když za nimi spěchá „Kvapil“. Vedle známé řeky Labe je zde i „Potůček“ a v něm někdy plavek „Herink“. Na okolních polích roste „Meloun“, ale i „Koukol“ a „Uherka“. Malé pole má „Roleček“, kolem kterého je natažen „Vohradník“. Býval tady i „Krám“, „Řezníček“ i „Tesař“ a malý mlat měl „Mlateček“. Ještě nyní je zde „Švec“, „Krejčí“ i „Krejčík“. Bývá tady i „Široká“, i když občas někdo „Coufal“. Malý hrb měl „Hrbek“, ale přesto byl „Čipera“. K sehnání zde byla „Syrovátka“ a v minulosti i „Palička“ a „Sekyra“. Sehnala se zde i „Svačina“, ke které může být „Ledvina“, nebo i „Ledvinka“. Přestože většina pije normálně, je tady i „Pijáček“, ale i „Sucháček“. Něco ze svého majetku pak propil „Propilek“. Pár obyvatel tíhne k Jaroměři, ale většina je „Dvorská“. V minulosti měl kučeravé vlasy „Kučera“. Sem tam v obci roste „Smrček“, ale najde se i „Jedlička“, pokud ji nepokácí „Rubáček“. Po ulicích přejede sem tam „Rudel“ a „Pospíšil“ si „Hochman“, „Horák“ i „Josífko“. Nálada zde byla „Veselá“, ale občas zde byl i „Chlad“.  Zůstal zde mladý „Dědek“ a „Pýcha“, ale i lidé „Bezstarosti“. Na životě obce se občas ukáže „Skvrna“ někdy i „Kaňka“. Sem tam je zde zděný barák, ale většinou je zde samá „Chaloupka“. Nad tou krásou poletuje „Čížek“, „Jiřička“, „Pelikán“, „Straka“ i „Holub“. Ale ani to není zpráva „Konečná“.

Takže jak je zřejmé, při čtení naší řeči může být i zábava. Řada příjmení je počeštěná a má vztah k různým věcem a dějům. Ukazuje na původní vznik řady příjmení, které si mnohdy neuvědomujeme. Přesto, že původ příjmení našich obyvatel je různorodý, věřím, že je všechny spojuje vztah k obci, kde bydlí, a mé použití jejich příjmení do dění v obci vezmou s humorem.

Vladimír Kučera

kronikář obce

Zdroj: Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka


 

Související články
Braunův Betlém má zachránit nová pracovní skupina. Součástí projektu je i výstavba návštěvnického centra
Kuks bude od května lépe přístupný hendikepovaným a cyklistům. Slavnostního otevření nového mostu se zúčastní i prezident Miloš Zeman

 
Vaše komentáře
, 11.04.2019 10:14, Reagovat
Zdravím, no tak to máte moc hezké, jenom v tom nemůžu najít Hamplovi 😁
 
 
Přečteno 3677x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování