Vyhledej
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Tyršovo koupaliště slavilo 90 let! Podívejte se na velké video a fotogalerii

Redakce / 21.09.2023, Dvůr Králové nad Labem
Až vám někdo zase bude říkat, že se ve Dvoře nic neděje, připomeňte mu sobotu 26. srpna 2023. V tento den si opravdu nikdo nemohl stěžovat, že se mu ve Dvoře Králové a okolí nedostávalo zábavy. Jednou z mnoha akcí byla oslava 90. výročí Tyršova koupaliště: jednalo se o ryze komunitní akci, kterou uspořádali příznivci tohoto prvorepublikového areálu.

Velké vzpomínkové video vzniklo díky pomoci města a sponzorů.

Předpověď počasí možná vystrašila nejednoho plavce, ale dopolední mrholení po nekonečné šňůře tropických dnů i nocí rozhodně nepříjemné nebylo a během odpoledne se dokonce ještě léto vrátilo. 

Počasí však nebyla poslední věc, která návštěvníky potěšila: ředitel technických služeb, které areál spravují, v rámci oslav umožnil do areálu vstup zdarma. Velmi to usnadnilo zejména starším lidem logistiku celého dne. 

Pod terasu hlavní budovy organizátorky připravily vkusně nejen posezení s občerstvením, které si sami lidé donesli v rámci ohlášeného pikniku, ale na paravánech vystavili historické fotografie zejména ze soukromých sbírek. Přípravě a tisku historických fotografií věnovaly několik týdnů. 


Kompletní fotogalerie se všemi fotkami a v originální velikosti ke stažení zde na naší Zoneramě

Kolem paravánů korzovali celé odpoledne lidé, kteří obdivovali na fotografie zachycené momenty z koupaliště v posledních 90 letech. Pamětníci, někteří starší nebo na den stejně staří jako samo koupaliště, rádi vzpomínali na svá dětská i rodičovská léta, kdy pro ně byl areál ideálním útočištěm v letních dnech. 

Pozvání na akci přijali i potomci Jaroslava Biliny, starosty z 30. let 20. století, kteří se zúčastnili dokonce i štafety na 90 bazénů nesoucí jeho jméno. Sami tak nejen uctili jeho památku, ale zároveň ukázali areál svým potomkům, kteří již ve Dvoře Králové několik generací nežijí. Ulice, kde kdysi rodina Bilinova bydlela, však nese jméno jejich prapředka.

Organizátory velmi potěšilo, že plavecké štafety se účastnili nejen místní sportovci, ale i lidé, kteří svojí účastí podpořili význam areálu i v dnešní době. Celých 50 metrů uplavali rodiče i s velmi malými dětmi nebo 92letá paní. Velké díky patří mladému plavčíkovi Honzovi, který se organizace štafet ujal, a pod jeho velením bylo za hodinu dle plánu odplaváno. Všichni účastníci štafety obdrželi pamětní list a někteří jej přidali ke 40 let starému diplomu, kdy se plavala nezapomenutelná štafeta 1000 x 100 m.

Ačkoliv se šíří programu tato oslava nemůže srovnávat s famózní akcí před 10 lety, naprosto splnila svůj účel: potkali se zde lidé, kteří znají hodnotu areálu a Tyršovo koupaliště je pro ně ideálním útočištěm v letních dnech. Možná se někteří několik let neviděli, možná kvůli změně trvalého pobytu již zde nežijí, ale vzpomínky díky této akci ožily. Potkat se zde mohli například žáci legendárního trenéra Jiřího Springera, který byl i ve požehnaném věku osobně přítomen. 

Díky přítomnosti redakce Zvičina Tv byla natočená videoreportáž, ve které si budete moci nejen připomenout atmosféru dne, ale znovu vidět a slyšet slova pamětníků. 

Děkujeme všem organizátorům a sponzorům za tuto vydařenou komunitní akci a těšíme se nejpozději za 10 let se všemi opět na viděnou. 

Kateřina Sekyrková - Spolek pro Dvorek

FOTOGALERIE - Tyršovo koupaliště slavilo 90 let! Podívejte se na velké video a fotogalerii

Související články
Výstava historických fotografií Tyršova koupaliště navazuje na oslavu kulatého výročí
Jak je to s rozvojem Tyršova koupaliště? Jaký je výsledek pracovní skupiny?
Pracovní skupina představí dokument s doporučením na revitalizaci Tyršova koupaliště (25. května 2024)
Vaše komentáře

Přečteno 1126x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
25.06.2024 19:00 - 25.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Peru
26.06.2024 19:00 - 26.06.2024 20:30
Společně sami (drama, od 12 let)