Vyhledej
Královédvorsko > Architektura

Jak je to s rozvojem Tyršova koupaliště? Jaký je výsledek pracovní skupiny?

Redakce / 4.11.2023, Dvůr Králové nad Labem
Na jaře se pravidelně setkávalo cca 20 lidí z nejrůznějších spolků a klubů a dalších skupin obyvatel našeho města a řešili rozvoj Tyršova koupaliště. Na základě jejich práce mohl a měl vzniknout jednoznačný a všemi akceptovaný dokument, který stanoví budoucí priority rozvoje Tyršova koupaliště.

Výsledky ale bohužel ještě NIKDO neviděl. A to ani sami členové těchto pracovních skupin. Přesto už starosta Jarolím i místostarosta Šturma prohlašují, že "Pracovní skupina na jednom z prvních jednání odsouhlasila po velice drobných změnách vhodnost provedení bazénu dle povolené dokumentace", popřípadě, že "dnes jsme po 2 letech u úplně stejného projektu". 

To značně vyděsilo všechny, kdo se už daleko dříve podíleli na několika dobrovolných setkáních občanů, kde vždy bylo upozorňováno na jedinečnost a výjimečnost prvorepublikového areálu a kde vždy jedním z hlavních požadavků bylo hledat citlivé propojení historie a místního genia loci, moderních technických řešení a potřeb současných uživatelů koupališť. A ze stejného důvodu byl před 2 lety odmítnut tuctový projekt vše výše uvedené nerespektující. 
Do tohoto článku jsme sesbírali jejich vyjádření z komentářů a příspěvků na sociálních sítích. Přečtěte si, co si o tom myslí:

Jiří Jaroš - Tyršův plavecký klub

K vyjádření pana starosty Jana Jarolíma uvedeném v článku portálu Královédvorsko bych si rád dovolil poznámku:

citace z článku: "Paradoxně je mu (Helbichovi) vytýkáno, že zastavil rekonstrukci Tyršova koupaliště. Ale to byl někdo jiný, myslím, pan architekt Černý. Přitom dnes jsme u úplně stejného projektu - pracovní skupina, která byla kvůli tomu námi sestavená, se shodla, že tak, jak jsme se tenkrát domluvili, tak bychom měli dále pokračovat, jen jsme se o 2 roky zdrželi."
Můj komentář:
Paradoxní je právě tato reakce. Namísto toho, aby pan starosta napsal, že je to vytýkáno neprávem, protože to byl dobrý a moudrý krok města, který zajistil zlepšení přístupu k projektu a umožnil vznik podle mě smysluplné pracovní skupiny, tak krok shazuje.
S velikou rezervou pak beru výrok, že "dnes jsme u úplně stejného projektu". Pokud by totiž byl myšlen vážně a pan starosta skutečně neviděl rozdíl, byl bych nucen pochybovat o tom, na jaké úrovni je možné se bavit o kvalitě projektů Dvora Králové nad Labem. Já i ostatní členové skupiny jsme určitě schopni předložit za nás podstatné detaily, které zde byli probírány a které mění kvalitu projektu k lepšímu.
Podobné vyjádření jsem tu nedávno četl i ze strany pana místostarosty Šturmy a přešel ho s pochopením a omluvil ho emocemi. Rád bych to udělal i zde, je to určitě podobný scénář, ale nechci, aby se z toho stal zvyk. Někdy opravdu stačí věci uvádět na pravou míru a ne kolem sebe hned kopat. Srážíme pak práci svých kolegů, o které se třeba v budoucnu budeme potřebovat opřít.

Linda Harwot - zastupitelka města


Já jsem členkou pracovní skupiny koupaliště, byla jsem na všech čtyřech setkáních a troufám si tvrdit, že jsme v žádném případě nepodpořili původní plán Ing. Helbicha. Říkat, že po dvou letech v něm budeme pokračovat, je velmi, velmi velká nadsázka.

Romana Bašová - uživatelka koupaliště

Na posledním ZM jsem s p. Jiřičkovou vyžadovala výsledky pracovní skupiny. Bohužel ani jeden z vládnoucích zastupitelů mně je nedokázal dát, ani říct. Ve všem s panem Jarošem souhlasím, je smutné, že "za všechno může architekt Černý", který se dle mého mínění o rekonstrukci koupaliště zajímá léta a ví přesně, jak by to tam mělo vypadat.
Na naše dvě výstavy k 90 letům koupadla nikdo ze stávajících vládních zastupitelů nepřišel. P. Černý nám tam dokonce udělal malou přednášku o vzniku koupaliště.
Ptám se, kdo to tedy myslí s koupalištěm dobře?

Ota Černý - zastupitel města


Ještě se k tomuto komentáři časem blíže vyjádřím. Zatím mi ze slov pana starosty vyplývá jediné a to pro naše město nejlepší možné řešení, aby se věnoval jiné činnosti než být starostou a tuto funkci svěřil kompetentnější osobě.


Jan Holan
zdroj: autor a FB pana Jaroše

Související články
Tyršovo koupaliště - zapomenutý skvost
Bude Tyršovo koupaliště o trochu lepší? Může být! Přinášíme odpovědi ředitele technických služeb
Tyršovo koupaliště očima architekta pocházejícího ze Dvora Králové
Tyršovo koupaliště slavilo 90 let! Podívejte se na velké video a fotogalerii
Vaše komentáře
Nejen o koupališti, 6.11.2023 08:52, Reagovat
I z tohoto článku jednoznačně vyplývá, že odvolání místostarosty Helbicha nebylo jen nějaké "vyřizování osobních účtů", ale že jeho působení na radnici více škodí, než prospívá. A návrh, aby v příštím pokusu bylo odvolání vztaženo i na starostu Jarolíma se přímo nabízí. Káravé poznámky místostarosty Šturma o "bourání něčeho", když není náhradní řešení jsou také jen plácání veslem o vodu. V tomto případě je potřeba nejprve něco opravdu zbourat, aby po odstranění zbytečného, nefunkčního, ba shnilého, se mohlo začít stavět na poctivém základu pro další zdravý rozvoj. Možná naivní přání, ale stále věřím, že zdravý rozum se k některým zastupitelům vrátí.

Přečteno 1050x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
22.02.2024 15:45 - 22.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
22.02.2024 13:00 - 22.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo