Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Reakce farnosti Dvůr Králové nad Labem k článku „O varhanách ve Dvoře Králové“

Redakce / 16.01.2019
Přečtěte si vyjádření farnosti k článku „O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy“ otištěného internetovým portálem Opera Plus dne 17. 12. 2018 a převzatého portálem Královédvorsko dne 20. 12. 2018. Vyjádření společně připravili Jan Czekala MSF, emeritní děkan a P. Andrzej Deniziak MSF, administrátor farnosti.

Pan profesor Jaroslav Tůma, jak sám v článku píše, k nám do kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem zavítal a bez našeho vědomí hrál na naše varhany. Přestože s námi, tedy s vlastníkem, na téma stavu varhan nehovořil, napsal a publikoval článek, který nás svým obsahem poněkud překvapil. V článku se objevují zavádějící informace. Proto považujeme za důležité se k obsahu článku vyjádřit.

původní článek O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy

Pan Vít Mišoň byl námi objednán k naladění a nezbytné údržbě nástroje před červnovým koncertem, které pořádalo město Dvůr Králové nad Labem v rámci KPH. Nejednalo se tedy o restaurování ani o rozsáhlé práce. Pan Vít Mišoň spolu s naším varhaníkem a varhanářem Vojtěchem Jonášem provedli práce podle objednávky v požadované kvalitě a za spravedlivou odměnu. Licence pro práce námi objednané nebyla potřebná. Dokladem toho je výsledek přezkumu NPÚ a symbolická pokuta (č.j.: MUDK-ŠKS/110599-2018/nvk 21848-2018). Ta byla udělena za nanesení prostředku proti červotoči, které bylo provedeno po zjištění stavu varhan, tedy nad rámec objednávky. Snahou obou pánů nebylo primárně provádět restaurátorskou činnost, ale zamezit šíření dřevního škůdce.

Domníváme se, že k úrovni práce odvedené varhanáři panem Mišoněm a Jonášem se pan profesor vůbec nemůže vyjadřovat, protože na nástroj nehrál před laděním a údržbě a po ladění a údržbě, ale jak sám píše, pouze po ladění a údržbě. Nemůže tedy stav varhan nijak srovnávat. Farnost od ladění a údržby neočekávala, že nástroj bude hrát ve vynikající kvalitě. Navíc se na funkčnosti varhan v období časného podzimu podepsalo suché a horké léto.

Dále se farnost na tomto místě zásadním způsobem ohrazuje proti nevhodnému a necitlivému vyjádření pana profesora Tůmy k osobě pana Mišoně. Známe jej jako dobrého varhanáře, odvádí poctivou práci. Dokladem toho je spolupráce s farnostmi Jaroměř, Nechanice, Hořice, Lázně Bělohrad a dalšími. Nechápeme, co způsobilo, že se tak vzdělaný člověk a umělec nechal unést k takovému prohlášení na adresu bez evidentní znalosti jeho osoby a výsledků jeho práce.

Důvodem ukončení spolupráce s MgA. Vítem Havlíčkem je dlouhodobé neporozumění si v cílech a prioritách farnosti. Pan Havlíček jako člověk zvenčí nemá potřebný cit pro toto rozlišování.

Co říci na závěr? Cítíme se postupem pana profesora Tůmy být zklamáni a podvedeni. Farnost DKNL má otevřenou náruč pro všechny lidi dobré vůle. Po této nemilé zkušenosti se však budeme muset lépe naučit rozlišovat, kdo k nám s dobrou vůlí přichází a kdo ne.

V tuto chvíli jsme již panu profesorovi odpustili. Člověku na jeho úrovni jistě svědomí napoví, že by bylo vhodné se dotčeným osobám omluvit. Omluva bude přijata.

P. Jan Czekala MSF, emeritní děkan a P. Andrzej Deniziak MSF, administrátor farnosti


Máme informace, že pan Profesor Tůma chystá odpověď i na toto vyjádření. Jakmile ji obdržíme, rovněž bude zveřejněna. 
                                                                redakce Královédvorsko.cz

Související články
O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy
Kauza královédvorských varhan pokračuje! Profesor Tůma se razantně brání
Vaše komentáře

Přečteno 2828x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí