Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Významní rodáci a osobnosti

Redakce / 6.02.2012, Královédvorsko
Z Královédvorska pochází velká řada osobností. Přečtěte si o několika z nich.
 
Otto Gutfreund, sochař - Tento známý sochař se narodil v našem městě 3. srpna 1889. Je absolventem vysoké školy umělecko- průmyslové v Praze a byl rovněž žákem soukromé školy Grande Chauniere v Paříži. Je zakladatelem českého sochařského kubismu. V roce 1926 byl jmenován profesorem na VŠUP v Praze. Jeho nejznámějším dílem je sousoší Babičky umístěné v Ratibořicích. Některá jeho další díla je možno shlédnout v Městském muzeu. Tragicky zahynul v roce 1927. V Havlíčkově ulici je na jeho rodném domě pamětní deska.

   Antonín Pavel Wagner, sochař - Narodil se v červenci 1834 v městské části zvané Podharť. Jeho rodný dům vyhořel a na původním místě nyní stojí dům č.p. 598, na kterém je umělcova pamětní deska. Vyučil se v dílně Josefa Maxe v Praze, později studoval Akademii ve Vídni. Pro naše město vytvořil pomník Václava Hanky a sochu Záboje. Pro Národní divadlo vytvořil dvě velké sochy - Lumíra a Záboje a dvě sousoší Činohru a Zpěvohru. Svá velké díla postavil i pro Národní muzeum v Praze, sousoší Čechie, Moravy a Slezska stojící na rampě před fontánou. Na musejní budově jsou pak sochy, Genius české země, Umění, Věda, Průmysl. Svá díla má umělec i v hlavním průčelí muzea. Velkou část svého života prožil umělec ve Vídni a i tam vytvořil mnohá významná díla. Je pohřben na obecním vídeňském hřbitově.

   František Soukup, malíř - Narodil se ve Dvoře Králové n.L. 7. února 1879. Studoval na Vysoké škole umělecko - průmyslové v Praze nejprve sochařství u St. Suchardy a později malířství u Jana Preislera. Studijně pobýval v Berlíně, Mnichově i v Paříži. Byl členem spolku Purkyně a svá plátna vystavoval samostatně i v Rudolfínu v Praze. Později se vrátil do svého rodného města a tvořil a vystavoval zde. Zemřel v roce 1957 a pochován byl na místním lesním hřbitově.

    Jan Václav Bergl , malíř - Významný představitel pozdně barokního malířství se narodil ve Dvoře Králové v roce 1718. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni u prof. Trogera. Proslavil se jako malíř fresek a dekoratér nástěnných maleb. Jeho díla jsou v kostelech a zámcích ve Vídni a v Budapešti. Pro královédvorský kostel vytvořil v roce 1759 obrazy Křižové cesty. Tento cyklus je dnes umístěn v nové galerii Městského muzea ve Dvoře Králové n.L.

   Rudolf Antonín Dvorský, zpěvák, dirigent, skladatel, nakladatel, herec - R.A. Dvorský, vlastním jménem Rudolf Antonín, se narodil ve Dvoře Králové n.L. (odtud jeho pseudonym) 24. března 1899. Po absolvování zdejší obchodní školy pracoval v textilním závodě firmy Josef Fischer a pak byl tři roky účetním ve zdejším pivovaře. V patnácti letech začal dirigovat orchestr, v šestnácti psal první skladby. Z té doby jsou Královédvorské písničky. V roce 1919 odchází do Prahy a stává se profesionálním hudebníkem, zakládá svůj první orchestr The Melody Makers, se kterým vystupuje od roku 1924 v rozhlasovém vysílání. Později zakládá svůj druhý orchestr The Melody Boys. S ním nahrává přes tisíc gramofonových desek. Vystupuje ve filmu s orchestrem i jako herec. Pořádá koncerty nejen po celé republice, ale zajíždí i do mnohým evropských metropolí. V roce 1936 zakládá v Klimentské ulici vlastní hudební nakladatelství, které se zasloužilo o zrození mnoha českých skladeb. Propaguje a vydává skladby začínajících autorů. Před koncem války onemocněl, rozpouští svůj orchestr a po návratu z nemocnice jej už neobnovuje. Je obviněn ze snahy odejít z republiky, určitý čas tráví ve vězení. Od roku 1958 je mu dovoleno vystupovat opět na jevišti. Už bez orchestru, sám u klavíru a s ním několik jeho nejbližších přátel, např. Hana Vítová a Jaroslav Vojta. Krátce před svou smrtí se objevuje i na televizní obrazovce. Umírá 2. srpna 1966. Je pochován na královédvorském lesním hřbitově.

   Karel Nedbal, dirigent - Synovec Oskara Nedbala se narodil ve Dvoře Králové n.L. v roce 1888. Studoval práva na univerzitě v Praze a ve Vídni. Ve skladbě byl pak žákem V. Nováka a J.B. Foerstra Byl dirigentem opery Městského divadla na Královských Vinohradech v Praze, později šéfem opery v Olomouci a opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Od roku 1945 byl dirigentem Národního divadla v Praze. Propagoval především skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a ruskou a sovětskou tvorbu.

   Jan Zdeněk Bartoš, hudební skladatel - Český skladatel a královédvorský rodák byl významnou osobností hudebního života. Narodil se ve Dvoře Králové n.L. v roce 1908. Skladbu studoval na pražské konzervatoři u J. Křičky. Po válce byl vedoucím odboru hudby na ministerstvu kultury a informací. Později byl šéfredaktorem hudební redakce státního nakladatelství krásné literatury, umění a hudby a ke konci svého života působil na pražské konzervatoři. Napsal 7 symfonií, symfonické básně, orchestrální suity, nástrojové koncerty, 11 smyčcových kvartetů, 2 opery, 2 balety a operetu. Působil také jako koncertní houslista. Zemřel v roce 1981.

   Arch. Karel Jarolímek, stavitel, zasloužilý mistr sportu - Proslavil se nejenom jako vynikající sportovec, propagátor sportu a lyží vůbec, ale i jako odborník na stavbu lyžařských můstků ( např. Štrbské pleso ). Zúčastnil se pětkrát Zimních olympijských her ve funkci vedoucího čs. výpravy a vedl naše sportovce i na devíti Mistrovstvích světa. Byl členem Čs. Olympijského výboru a členem F.I.S. Zúčastnil se jako závodník i tragického závodu na 50 km v Krkonoších, při němž zahynuli jeho sportovní přátelé Hanč a Vrbata, viz. film Synové hor. V 4. dubna roce 1998 bylo arch. Karlu Jarolímkovi uděleno čestné občanství města in memoriam a ještě tentýž den mu byla odhalena Pamětní deska na domě, kde žil.

    Ing. Josef Vágner, Csc., vědec, cestovatel, spisovatel a publicista, ředitel Vč.ZOO - Díky jeho proslulosti a celoživotnímu dílu je město známé téměř po celém světě. Narodil se sice v Ždírnici v roce 1928, ale velkou část svého plodného života prožil v našem městě. Po absolvování Průmyslové školy chemicko textilní ve Dvoře Králové a Vyšší lesnické školy v Trutnově, vystudoval lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. Od roku 1965 do roku 1983 byl ředitelem Východočeské zoologické zahrady ve Dvoře Králové n.L. Založil zdejší Safari, specializované na africkou zvířenu, kterou zajišťoval vlastním odchytem v jejich africké domovině. V letech 1967 až 1976 uskutečnil 7 velkých a 2 malé expedice do Afriky a také do Asie. Do ZOO - Safari dovezl skoro 2 tisíce zvířat. Napsal třináct knih vydaných v sedmi jazycích světa. Dále publikoval 46 vědeckých a odborných prací, více jak stokrát vystoupil v televizních pořadech, měl přes sto relací v rozhlase. Jako lektor přednášel téměř ve všech státech Evropy.

 

Související články
Autor světoznámých nástěnných maleb v Schönbrunnu byl ze Dvora Králové - aneb J. B. W. Bergl známý a zapomenutý
Pochoutka ze Dvora na královském stole
Dvůr Králové nebyl součástí Sudet i díky Jaroslavu Bilinovi. Od jeho popravy uplyne letos 75 let
V pátek 2. února si připomínáme úmrtí JUDr. Františka Pařeza - významné osobnosti Dvora Králové nad Labem. Zahynul v Osvětimi

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 213x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí