Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

Argumentační fauly při obhajobě ukončení příprav stavby nové ČOV

Redakce, šéfredaktor / 12.12.2015
Vedení města odpískalo na poslednm zastupitelstvu projekt nové ČOV a rozhodlo se vůbec NEPOŽÁDAT o velkou dotaci na její stavbu a nemít tak k ČOV dveře ani trošičku pootevřené! Ba, co víc, argumentace k tomu PROČ se projekt zcela pohřbívá se začíná vymykat i selskému rozumu. Nyní už se totiž neřeší prapůvodní důvody rozhodování a tedy varianty - tedy snažme se s majitelem nějak domluvit, a když se nedomluvíme, tak postavíme svoji ČOV (s prvním kopnutím nové ČOV třeba nakonec starou ČOV majitel prodá..).

FOTOGALERIE - Argumentační fauly při obhajobě ukončení příprav stavby nové ČOV

Nyní se řešilo jen a pouze  - stavba ANO nebo NE. A rozhodlo se - NE. Zkušenost předchozích vedení města, že stávající majitelé mají nesmyslné nároky na cenu, nekomunikují, mění názvy firem, sídla, prostě se s nimi nedá komunikovat, nejsou vůbec brány v potaz. Opravdu "už rok nové" vedení města tohle ještě neví? Nezeptali se? Stále i po roce rádoby jednání si myslí, že ONI se domluví? Tahle mnohaletá zkušenost nejspíš není předatelná - podobně, jako se každé dítě musí spálit o kopřivu, protože rodičům nevěří, že kopřiva pálí. 

Já nevím jak vy, ale já bych čekal tiskovou konferenci, podium, světla, bzučení kamer a slavnostní oznámení:

ČISTIČKU NEMUSÍME STAVĚT, PROTOŽE JSME SE S MAJITELI KONEČNĚ DOMLUVILI NA TĚCHTO PODMÍNKÁCH: A stůl, zlatá propiska a podpis smlouvy za blesků fotoaparátů! Ale kdepak - nic takového neexistuje.
Jsme ve Dvoře Králové a tak se dozvíme, že:

ČISTIČKU NEPOSTAVÍME, PROTOŽE MÁME V KATASTROFÁLNÍM STAVU VODOVOD A KANALIZACI!
Wau - FAKT!?! To nikdo nevěděl? Ale věděl! 

Toto je vážení prostý (či snad dokonce primitivní?) argumentační faul. Nic jiného než odvedení pozornosti od původního problému. 

I předchozí vedení města mělo připravenou projektovou dokumentaci proto, aby v případě otevření dotačních titulů bylo připravené potřebné a nutné opravy zrealizovat. Proč žádost nepodali je jiná otázka: možná žádná výzva nebyla, nešlo ji podat, protože provozovatelem byl Kouba, nebo prostá a oprávněná obava, zda by bylo v jejich silách zvládnout více tak obrovských projektů najednou. Nevím. Třeba nám to členové minulého vedení napíší do komentářů. 

A dojmy z názorů zastupitelů?

Obecně mám pocit, že vedení města to vůbec neřeší - prostě do toho nejdeme a hotovo! A jen málo zastupitelů si zjistilo ze své vlastní vůle více, než jim byo předkládáno současným vedením.
Argumenty současného vedení jsou chabé - mimo výše zmíněný argumentační kotrmelec se pan starosta dokonce uchýlil k opravdu zoufalé argumentaci posudkem Ministerstva zemědělství z roku 2009 (6 let starý!), kde ministerstvo jednoznačně nesouhlasí se stavbou. A s odkazem na další podobné. Jako by jej ani nenapadlo, že jednání měla nějaký VÝVOJ. Možná by se měl rozhodovat nikoliv podle celkového počtu papírů v hromádkách pro a proti, ale měl by si je časově porovnat a z každé instituce si vzít TY POSLEDNÍ, kde již instituce mnohdy uznávají, že jiných řešení se moc nedostává.

Zastupitel Jan Bém - zcela jistě umí vytáhnout to, co se mu zrovna hodí - je to politický profík. Ale je z nich se vším jednoznačně nejvíc obeznámen. Jak by ne, když tomu věnoval doslova kus života. Jeho argumentace byla dle mého názoru nejrozumnější a nejlogičtější. Například to, že v rámci projektu výstavby nové ČOV byla plánovaná oprava hlavních kanalizačních sběračů. Zhruba za 20 mil. Kč by se bývalo odstranilo až 40 % balastních vod natékajících na čističku - to nikdo nebral v potaz! Už se ztrácím v tom, kolik ČOV měla stát, kolik z toho měla být dotace a kolik spoluúčast města. Jen aby to nakonec nedopadlo tak, že částku podobnou spoluúčasti vynaložíme právě na opravu té samé části kanalizace - jen k tomu jaksi nebudeme mít tu dotaci a tedy ČOVku.

Pan Nasik Kiriakovský je jednoznačně nejaktivnější zastupitel, na vše je vždy připravený, má jasné otázky, jednání posouvá, je chytrý a má kalkulačku v hlavě! V případě ČOV mám však pocit, že je zaujatý a hledá jakýkoliv argument, proč její stavbu zastavit. V úterý ke konci jednání zastupitelstva dokonce sám přiznal, že na stavbě staré ČOV se podílel a že je na svoji práci patřičně hrdý. Je přesvědčený, že stará čistička je prostě báječná a všechny naše bobky hravě zvládne. Absolutně rozumím tomu, že mu přijde zcela nesmyslné, aby o kus vedle vyrostla čistička nová. Tahle láska ale přeci nestačí, když není jednoznačná dohoda s majitelem!

Je i přesvědčený, že cena za čištění je v pořádku a spolu se starostou tvrdí, že ještě klesne, jakmile opravíme kanalizaci a vodovod a eliminujeme zásadní množství balastní vody! To bylo i zde opakovaně zpochybněno tím, že množství odpadní vody je jen jednou z NĚKOLIKA položek v kalkulaci ceny a nikoliv tou nejdůležitější! Provoz ČOV prostě stojí plus/minus to samé a provozovatel to po nás i se ziskem bude samozřejmě chtít. A defakto si může diktovat neomezeně, protože konkurence jaksi neexistuje. A dohoda už vůbec ne.

Přiznávám, že do úterního zastupitelstva mi vlastně bylo fuk, jestli se ČOV bude, nebo nebude stavět. Skutečně jsem důvěřoval novému vedení, že PEČLIVĚ prozkoumá veškeré dokumenty, projedná vše podstatné se všemi patřičnými orgány, pobaví se s předchozím vedením města, absolvuje mnoho schůzek s majitelem stávající čističky. Všechny takto získané informace důkladně zváží a nakonec dojde k jednoznačnému závěru a seznámí nás - občany - s přesvědčivými argumenty JAK a PROČ se rozhodlo. Byl jsem přesvědčen, že to bude rozhodnutí správné a respektování hodné. A to nyní není ani náhodou... Ale třeba se stále pletu a proto PROSÍM všechny výše zmíněné (ale i další zastupitele) - Napište nám, prosím, váš seznam nejzásadnějších argumentů PROČ stavět, či nestavět! Zveřejníme to klidně od jednoho každého zastupitele - aby si lidé konečně mohli sami udělat jasný názor.

Jan Holan
Toto je můj osobní názor, který jsem získal z několika posledních jednání zastupitelstva města.

 

Naše zápisky z posledního jednání zastupitelstva najdete zde. Jednotlivé části jednání si můžete poslecnout v MP3 na webu města.

Související články
Nalejme si čisté vody
Zasedání zastupitelstva města Dvůr Králové nad Labem (16. května 2019)
Zastupitelé Dvora Králové rozhodli na konci září o dalších zásadních investicích města
Zastupitelé budou schvalovat koupi místní ČOV
Vaše komentáře
ANO -to sedí, byl jsem tamVisitor L, 13.12.2015 00:01, Reagovat
Škoda, že zde to čte tak málo lidí, tak jako předchozí výtah z jednání MZ. Co to otisknout v radničních novinách, aby si voliči udělali obrázek. Dovolí to radnični cenzura? Radnice tvrdi že je otevřená ale na MZ je vidět opak pravdou.
ČOVD. Kubica, 13.12.2015 00:00, Reagovat
Na základě zkušeností z let 2010 – 2014, kdy jsem vykonával funkci místostarosty, jsem přesvědčen o výhodách stavby nové ČOV ve Dvoře Králové nad Labem a její provozování městem, resp. Městskou společnosti (Měvak). Vedou mě k tomu následující skutečnosti:

- Stávající soukromý vlastník a provozovatel ČOV nemá žádnou odpovědnost vůči městu ani lidem, kteří tu žijí. Kdykoliv se mu bude chtít, tak může ČOV vypnout a odpadní vody budou téct do Labe, jak tomu bylo v roce 2012. Nelze se na něho spolehnout, není to seriózní partner.

- Cenu za čištění odpadních vod bude mít město pod svou kontrolou. Stávající soukromý vlastník a provozovatel není ochoten ukázat podrobnou kalkulaci a jednotlivé položky obhájit. S městem dlouhodobě nekomunikuje.

- Základním principem soukromé společnosti je vytvářet zisk, který pak odchází vlastníkům mimo naše město. V případě zisku vytvořeného městskou společností, zůstává tento zisk u nás ve městě a je investován zpět do infrastruktury. Tato výhoda je jednoznačně vidět u společnosti Městské vodovody a kanalizace.

- Asi tu největší výhodu, možnost výstavby nové ČOV společně s rekonstrukcí části kanalizačních sběračů za významné dotační podpory z fondů EU, jsme bohužel díky přístupu stávajícího vedení města, již promarnili.

Dušan Kubica

Přečteno 3352x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část