Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Jan Bém

Co udělat pro zlepšení práce Technických služeb města?

Redakce / 30.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
V krátkosti vás seznámím s mojí představou, jak změnit odváděnou práci Technických služeb města (TSm) Dvora Králové n. L., která je nyní žalostná.

Po vyhodnocení stávajícího stavu struktury zaměstnanců a technického vybavení, bych se vrátil do doby před šesti lety. Tehdy jsme měli s tehdejším ředitelem nastavený funkční systém řízení. Jeho podstatou byla „objednávka“ města, která spočívala v objednání činností specifikovaných ve zřizovací listině TSm. Prioritou bylo množství a kvalita odvedené práce. Samozřejmě s tím souviselo financování TSm. To bylo v souladu s  objemem práce požadovaným městem. 

Ředitel musí TSm řídit. Nastavil bych pravidla jednotlivým podřízeným, kteří řídí svěřené středisko služeb, spočívající v odpovědném plnění svěřených úkolů a důsledně bych kontroloval jejich splnění. Zavedl bych denní a týdenní plánování prací včetně kontroly, což se právě v minulosti velmi osvědčilo. Od svých přímých podřízených bych vyžadoval kvalitní řízení pracovníků s řádným a efektivním využíváním pracovní doby. Dále musí tito vedoucí pracovníci se svými podřízenými společně odpovídat za technický stav svěřené techniky. Musí se ke svěřeným prostředkům chovat stejně, jako by byly jejich vlastní. Byli by finančně zainteresováni za dodržování výše plánovaných nákladů, za svěřené sklady, fakturaci, atp. Ze střediskového hospodaření musí být jasné výnosy a náklady. Při překročení nákladů musí být přijímána nápravná opatření. 

Za dobře odvedenou práci jsem zvyklý dobře zaplatit. Nevím, na jakém principu jsou nyní zaměstnanci odměňování, ale já jsem vždy preferoval zásluhovost, ne rovnostářství. Tzn. vytvořil bych model k odměňování dle skutečně odvedeného množství a kvality práce. Nesmí se samozřejmě zapomenout na nastavení optimálních podmínek pro práci a zázemí pro přestávky v práci.  

V oblasti údržby komunikací a zeleně musí mít někdo odpovědnost za přehled nutných zásahů do oprav komunikací resp. úprav zeleně. Tím myslím operativní opatření mimo dlouhodobě plánované úkoly a nastavené priority. TSm nemůže čekat až občan nahlásí problém, ony jsou odpovědny za správu majetku města, který je jim svěřený.  

Město musí být čisté a upravené. Sportovci musí mít k dispozici všechna sportoviště v naprostém pořádku. Svoz komunálního odpadu má být bezproblémový. Funkční veřejné osvětlení dává lidem pocit jistoty při návratu domů. To vše, plus další činnosti popsané ve zřizovací listině, musí garantovat TSm svoji bezvadně odvedenou prací. TSm musí občany a návštěvníky našeho města přesvědčit, že se řádně starají o svěřený majetek, který svoji činností dokáží i zvelebovat. TSm musí pracovat hospodárně i když jsou příspěvkovou organizací města. 

Dle mých zkušeností získaných nejen v manažerských funkcích, ale i v dělnických, jsem přesvědčen, že to, co jsem výše napsal, by radikálně změnilo odváděnou práci k lepšímu. Dostanete noty, k tomu finační obnos a svůj orchestr. Je na vás, jak dokážete přidělené hráče motivovat k co nejlepšímu výkonu. Tak jsem byl vždy zvyklý pracovat. Firma se musí řídit a musí se vyžadovat od spolupracovníků co nejlepší výsledky.  

Bém Jan

zastupitel (ODS)   

 

Související články
Technické služby po stopadesáté
Podzimní listí a odpad nemusíte pálit, v těchto dnech je ve Dvoře Králové sváží technické služby
MěVak, Finanční úřad a Technické služby města - aktuální změny v provozu
Vaše komentáře
Řešení, 9.12.2020 08:09, Reagovat
Bezduché tlachání jak z příručky managementu...

Přečteno 660x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
12.06.2024 18:00 - 12.06.2024 19:30
Velká taneční show ANGELES Dance Group
12.06.2024 15:45 - 12.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku