Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Jiří Jaroš

Město na urbanistické lavičce - reakce Jiřího Jaroše na plány na novou čtvrť v našem městě

Redakce / 5.01.2023
Díváte se na návrh urbanistického řešení původně zamýšlené průmyslové zóny směrem na Zboží od autorů Pavla Paseky a Martina Žatečky z atelieru Archistroj. A já z toho mám radost. Věcně asi nebudu nic vytýkat. Vzhledem k tomu, že město v okolí neprezentuje žádné ambice na rozvoj a budoucí možné propojení se Zbožím, je návrh v pořádku.

FOTOGALERIE - Karsit představil vítězný projekt na novou čtvrť namístě průmyslové zóny

Předseda poroty Radek Kolařík mi potvrdil, že je návrh podle něj dobrý. Chválím výstavbu bytů a ne jen rodinných domů. Jen bych rád poukázal na to, že soutěž trošku klame tělem. Nelze Karsitu upřít, že se snaží postupovat dle současných zvyklostí a uspořádat soutěž je chvályhodné. Výsledek potvrzuje, že pozval kvalitní autory. Jen je trochu škoda, že se podobná věc neděje v souladu s plány města. To, že je pozemek soukromý totiž není argumentem pro to, aby se tak nestalo. Navíc, když jsou vztahy vedení města a vedení společnost až nadstandardní.

Je to tedy poznámka k oběma subjektům. Město má mít enormní zájem na tom, aby u toho bylo, protože mu to může pomoci s jedním velkým problémem, kterým je zablokovaná výstavba a nedostatek bydlení, se kterým se pokusilo za poslední roky pohnout jen nepatrně a spíše si samo podřezává větve.

Karsit má chtít po svém boku město, jelikož je účastníkem stavebního řízení a bez jeho souhlasu nepostaví ani chodník. Ve videu zazní, že architekti mohli konzultovat s architektem města a městem samotným dle libosti. Ano, to je pravda a určitě to tak udělali, pokud cítí odpovědnost za to, že navrhují čtvrť, která je na poměry Dvora skutečně rozsáhlá. Přece jen bych uvítal, kdyby bylo město u podobných záměrů rovnocenným partnerem a nesedělo zcela z vlastní vůle jen v koutě. To, že to k ničemu nevede jsme si už ověřili u plánované stavby Lidl, kde město podepsalo smlouvy o výstavbě a vyšachovalo se z diskuzí o podobě areálu.

V odkazu na detail soutěže nenajdete v porotě zástupce města a v době, kdy soutěž probíhala, zde byli přizvaní jako odbornici pan starosta Jarolím a architekt města Petr Kocourek. Pan starosta ale není architekt a pan architekt Kocourek ve skutečnosti pozván nebyl, jak jsem si ověřil:

Shrňme to. Obytná výstavba sem patří a původní záměr výstavby průmyslového areálu byl nesmysl. Hlavně z toho důvodu, že se díky napojení na dálnici může v podobné areály proměnit mnoho dalších pozemků a město by mělo zůstat kompaktní. Dvůr potřebuje kapacity pro bydlení a pokud možno co nejblíže jeho centru.

Závěrem popřeju hodně štěstí Karsitu i městu. Stavební úřad (přenesená působnost územní samosprávy a tedy trochu státní osina v zadku měst) je ve Dvoře Králové se svými výkony na pováženou. Území na konci ulice Čelakovského je už dlouhou dobu zablokované a stavební úřad tomu přispěl tím, když povolil výstavbu rodinného domu na konci ulice Přímá, která měla být součástí uliční sítě. Pokud bude podobné zvrácenosti konat i zde, území se patrně zablokuje také. 

Doporučuji městu vytáhnout ruce z kapes a vyhrnout si rukávy. Stát mu nadělil obrovský dárek díky napojení na dálnici D11 a pokud ho nevyužije, využijí ho ostatní města.

Jiří Jaroš
Moderátor veřejných projednávání C A M P

Související články
Jak lze předcházet složitým jednáním podobným tomu o Berlínku
Karsit představil vítězný projekt na novou čtvrť na místě průmyslové zóny ve Dvoře Králové nad Labem
Vaše komentáře
7.01.2023 10:00, Reagovat

Přečteno 1801x
 
02.11.2023 - Cestující Českých drah si nově mohou zakoupit elektronickou jízdenku na zpožděné vlaky až do skutečného času jejich odjezdu.
30.10.2023 - V úterý 7. listopadu se slavnostně zahájí výstavba dalšího úseku D35 - z Hořic do Sadové.
25.10.2023 - V sobotu 28. října 2023 budou zavřeny obchody s prodejní plochou větší než 200 m².

Volná pracovní místaPečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
13.10.2023 - 3.12.2023
Sokolové pod Zvičinou
1.12.2023 08:00 - 22.12.2023 17:00
Rozbalte si pod stromečkem
1.12.2023 16:00 - 3.12.2023 14:00
Adventní víkend v Pasáži