Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Názory/komentáře > Bašovi

Nedoceněný (a nevyužitý) dvorský poklad

Tyršovo koupaliště jako rekreačně-sportovní areál

Redakce / 14.09.2020, Dvůr Králové nad Labem
Sedím na terase jako téměř každý večer. Užívám si výhledy na zapadající slunce, pohled na hladinu bazénu rozčeřenou otužilými plavci, ale i společnost lidí, která jedinečný areál ve Dvoře Králové pravidelně navštěvuje. Je neděle 6. září, poslední den otevření Tyršova koupaliště v tomto roce. Ačkoliv má voda jen 18,5°C, sešlo se tu dnes večer několik desítek lidí.
 

FOTOGALERIE - Slunné lázně Dachova v září 2020

Jsme vděčni za každý další den, kdy je areál otevřený. Jsme tu taková všehochuť: od malých dětí, jejich rodičů až po seniory. Uvědomujeme si, že tenhle areál je místní poklad, veřejný prostor, který zdaleka neslouží veřejnosti tak, jak by mohl - a měl. Kolikrát už jsme tohle téma omílali dokolečka a stále nechápeme, proč by nemohl být otevřený dříve v květnu a později v září, možná i v říjnu.

Veřejný prostor je místo, kde se něco děje. Veřejným prostorem je park, hřiště, náměstí i rekreační areál i koupaliště. Lidé se zde setkají - náhodně nebo cíleně, komunikují spolu, inspirují se a vznikají nápady, spolupráce, přátelství. Věci, které přesahují jedince a mají vliv na život v daném místě. 

Tyršovo koupaliště není jen místo na koupání: je to sportovně-rekreační areál se vším, co k tomu patří. Důkazem potenciálu místa jsou akce, které se zde konají, a to především na přelomu sezony: Den dětí pod taktovkou DDM Jednička, Attitude challenge nebo Death game. Je to skvělé zázemí pro děti na táborech, ale zrovna tak byl mohl být pro kohokoliv: i neorganizovanou skupinu dětí a mládeže obzvlášť. Jiný podobný areál s takovými možnostmi zde ve Dvoře není. A chybí! Skutečně: naše děti, myslíme ty větší, si tu nemají kde zahrát s míčem nebo spolu jen tak být. Nemají tu kde spolu pobývat ani dospělí: zázemí s možností občerstvení, sociálním zařízením, možností úschovy a zapůjčení sportovního vybavení, ale i volné hry tu není. 

Závidím Trutnovu, že mělo letos nově otevřené koupaliště i během záříjových víkendů. 

Závidím sousedním Hořicím areál Dachova, který je otevřen po celé slunečné období roku, a plní tak plně roli rekreační. A nejen to: část písečné pláže je rezervována pro petanque: hru, kterou mohou hrát lidé každého věku!

Stejný potenciál má i Tyršovo koupaliště. Není nutné za ním pořád vidět jen plavecký bazén s nevyhřívanou vodou. Je to místo, které má pro Dvůr větší význam. Dovolím si tvrdit, že v srpnu a září dokonce větší než zimní stadion, jehož provoz je v letních dnech pro město nesrovnatelně větší finanční zátěží.

Romana Bašová

Foto: Archiv Kralovedvorsko.cz (2020)


 

Související články
Trutnovské koupaliště je od letoška pro děti rájem
Vybraná koupaliště vítají návštěvníky i v září, počasí jim přeje

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1094x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí