Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Bašovi

Nedoceněný (a nevyužitý) dvorský poklad

Tyršovo koupaliště jako rekreačně-sportovní areál

Redakce / 14.09.2020, Dvůr Králové nad Labem
Sedím na terase jako téměř každý večer. Užívám si výhledy na zapadající slunce, pohled na hladinu bazénu rozčeřenou otužilými plavci, ale i společnost lidí, která jedinečný areál ve Dvoře Králové pravidelně navštěvuje. Je neděle 6. září, poslední den otevření Tyršova koupaliště v tomto roce. Ačkoliv má voda jen 18,5°C, sešlo se tu dnes večer několik desítek lidí.

FOTOGALERIE - Slunné lázně Dachova v září 2020

Jsme vděčni za každý další den, kdy je areál otevřený. Jsme tu taková všehochuť: od malých dětí, jejich rodičů až po seniory. Uvědomujeme si, že tenhle areál je místní poklad, veřejný prostor, který zdaleka neslouží veřejnosti tak, jak by mohl - a měl. Kolikrát už jsme tohle téma omílali dokolečka a stále nechápeme, proč by nemohl být otevřený dříve v květnu a později v září, možná i v říjnu.

Veřejný prostor je místo, kde se něco děje. Veřejným prostorem je park, hřiště, náměstí i rekreační areál i koupaliště. Lidé se zde setkají - náhodně nebo cíleně, komunikují spolu, inspirují se a vznikají nápady, spolupráce, přátelství. Věci, které přesahují jedince a mají vliv na život v daném místě. 

Tyršovo koupaliště není jen místo na koupání: je to sportovně-rekreační areál se vším, co k tomu patří. Důkazem potenciálu místa jsou akce, které se zde konají, a to především na přelomu sezony: Den dětí pod taktovkou DDM Jednička, Attitude challenge nebo Death game. Je to skvělé zázemí pro děti na táborech, ale zrovna tak byl mohl být pro kohokoliv: i neorganizovanou skupinu dětí a mládeže obzvlášť. Jiný podobný areál s takovými možnostmi zde ve Dvoře není. A chybí! Skutečně: naše děti, myslíme ty větší, si tu nemají kde zahrát s míčem nebo spolu jen tak být. Nemají tu kde spolu pobývat ani dospělí: zázemí s možností občerstvení, sociálním zařízením, možností úschovy a zapůjčení sportovního vybavení, ale i volné hry tu není. 

Závidím Trutnovu, že mělo letos nově otevřené koupaliště i během záříjových víkendů. 

Závidím sousedním Hořicím areál Dachova, který je otevřen po celé slunečné období roku, a plní tak plně roli rekreační. A nejen to: část písečné pláže je rezervována pro petanque: hru, kterou mohou hrát lidé každého věku!

Stejný potenciál má i Tyršovo koupaliště. Není nutné za ním pořád vidět jen plavecký bazén s nevyhřívanou vodou. Je to místo, které má pro Dvůr větší význam. Dovolím si tvrdit, že v srpnu a září dokonce větší než zimní stadion, jehož provoz je v letních dnech pro město nesrovnatelně větší finanční zátěží.

Romana Bašová

Foto: Archiv Kralovedvorsko.cz (2020)


Související články
Trutnovské koupaliště je od letoška pro děti rájem
Vybraná koupaliště vítají návštěvníky i v září, počasí jim přeje
Trutnovské koupaliště je pro děti rájem, stále přibývají atrakce
Koupaliště v Trutnově v roce 2022 nezvýšilo vstupné, nabízí novinku - teqball
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1186x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí