Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Jan Bém

To bylo zralé na vhození ručníku do ringu

Redakce / 11.12.2015, Dvůr Králové nad Labem
Měli jsme asi všichni tušit něco „zlého“, když byl v pondělí vylepen na plakátovací plochy úplně jiný program jednání zastupitelstva města, než který ve čtvrtek obdrželi k projednání samotní zastupitelé.
Nic trefnějšího mě bohužel po posledním jednání zastupitelstva města nenapadá, než že to byla ze strany vedení města ostuda a zoufalost v jednom. Dokonce i jindy aktivní místostarostka Mgr.Jiřičková, byla při projednávání rozpočtu města na rok 2016 zticha a přitom je za rozpočet přímo odpovědná. Ptám se stejně jako ostatní přítomní v sále Hankova domu a sledující tuto tragikomedii, co se to děje? Možná, že je to tím, že poprvé v historii řídí město hned čtyři lidé. Anebo ho spíše neřídí nikdo? Jak to že nedokáží s přehledem reagovat na otázky k jednotlivým položkám rozpočtu města? Vím, kolik hodin a dní jsme vždy nad sestavením rozpočtu s kolegy strávili, než jsme ho poprvé předložili k projednání radě města. Každý z nás znal podrobně minimálně rozpočtovou skladbu svých odborů a dokázali jsme se vzájemně podpořit argumentací při projednávání rozpočtu v radě i na zastupitelstvu města. Kolikrát jsme se dohadovali nad položkami v řádu jednotek tisíců. A dnes nám nikdo nedokáže vysvětlit položky v řádu milionů korun!
Vždyť ho společně sestavili a schválili v radě města. A pak na jednání zastupitelstva města nastává při první otázce zastupitelky Mgr. Vaňkové k rozpočtu trapné ticho. Tápou mezi sebou dotázáním se prvního, druhého i třetího a stále nikdo neví, jak odpovědět. Trapnost je umocněna vyhlášením přestávky, aby dali hlavy dohromady a dokázali na první z „všetečných“ otázek týkající se rozporu v 2 milionové částce ve výši nájemného MěVaku odpovědět. Po téměř půlhodinové přestávce jsme předložené zdůvodnění rozporovali znovu jako chybné. Teprve po další rozpravě nám bylo dáno zapravdu a výše nájemného byla snížena o zmíněné 2 mil. Kč. Osobně jsem měl připravenu řadu otázek k předloženému rozpočtu, aby i občané věděli, o čem se vlastně bude při jeho schvalování hlasovat. Po předcházející rozpravě k jediné položce rozpočtu a předpokladu, že bychom byli v sále Hankova domu asi do rána, jsem je zredukoval na pětinu. Bylo to správné rozhodnutí, neboť jsem odpovědi dostával velice ztuha. Rozpočet města je nejdůležitější dokument, který zastupitelstvo schvaluje. Jenže vedení města stále nedochází, že jednání zastupitelstva města jsou veřejná z toho důvodu, aby veřejnost byla minimálně informována. Proto měli být argumentačně připraveni. Vrcholem všeho pro mě pak byla replika místostarosty ing. Helbicha, který když nevěděl, jak má odpovědět, řekl: „ jak máme vědět, na co se pan Bém zrovna zeptá“. Pane místostarosto, na vše co se týká správy města, se Vás může zeptat každý občan tohoto města, ne jen zastupitel Bém.
Zoufalost, zoufalost,zoufalost ,…. Měl jsem sto chutí nahlas říct, rozpusťte to! Fakt to bylo zralé na vhození ručníku do ringu.
Zastupitel Bém

Související články
Město nemusí dodržžovat zákony? Návod pro občana
Toto jsme užž jednou zažžili: vedení města zasahuje do zápisů v kronice
Vaše komentáře

Přečteno 218x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo