')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Názory/komentáře > Josef Jiránek

Neříkejte nikdy nikdy

Redakce / 1.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Už jsem chtěl napsat tento příspěvek loni. Teď k tomu přispěl nejen článek paní Věry Říhové, ale i poslední událost v mém okolí. Od svého dětství žiji se psem. Vystřídali jsme řadu ras i míšenců. Teď sdílíme s mladými malého psa, kterého venku máme zásadně na vodítku.
 

Ne, že by někoho napadl, ale může utéct. Má takovou povahu. Jako příslušník rodu savců má i typy pejsků, se kterými se nesnáší, tak jako existují takoví, kteří nesnášejí jeho. Má ale tu smůlu, že přibývají velcí a často nezvladatelní psi, o kterých toho majitelé moc nevědí, prostě jsou nevyzpytatelní. A tak je čím dále tím běžnější, že potkáte pejskaře se psem bez vodítka. Když ho slušně upozorníte, tak se nezřídka stane, že dostanete sprchu nadávek a urážek. A tak jsem se dozvěděl a ne jednou, jaké by to bylo, kdyby mě dal někdo na vodítko. Nepochybuji o tom, že ti dotyční by mě to přáli. Ale měli by si uvědomit, že jsou součástí nejen lidské komunity, ale už i té psí a měli by se chovat dle nějakých základních pravidel. 

Čemu se nejvíce divím, že je možné, aby majitel šel se psem, většinou velkým, bez vodítka v rušných ulicích v centru města. To už vůbec nechápu místní policii, že si toho nevšimnou. On vám každý řekne, že ten jejich pes je ten nejvychovanější, nejlepší a vy si máte hledět svého. Ale ten nadpis mého příspěvku není nadsazený. 

Náš loňský případ. Žena šla se psem na vodítku kolem baráku, kde chodíme denně. Mají tam dva velké psy a mělo by být předpokladem, že se ti psi znají. Stačilo pootevření branky, výskok jednoho ze psů a pudl měl málem prokousnuté hrdlo. Naštěstí to odnesla jen kůže a šok manželky. Nevyčítáme nic majitelům, stát se může cokoliv. Ale je to jen upozornění, že i váš pejsek může takto dopadnout. Tak proč tomu nezabránit.

A proč tento článek hlavně píši?  Kvůli nedávnému případu sousedky. Šla do města a volně se pohybující velký pes se vrhl na jejího malého čistokrevného psíka a bezohledně ho na místě usmrtil. Policie to zapsala, ale co dál? Máme to ve městě podchycené? Nebo se prostě budeme bát vyjít s malým psem na ulici? 

Očekávám, že se kritici mých názorů na mne vrhnou a nejlépe anonymně. Vždyť ten jejich pes je ten nejvychovanější a nejspolehlivější. Ale jak vidíte, tak to tak nemusí být. Psi mají svůj mikrosvět, do kterého my nevidíme.

Snad by nám mohly k této problematice více napsat i zodpovědné městské orgány.

Josef Jiránek


 

Související články
Vodíte svého psa i do obchodu? Či do ordinace k lékaři?

 
Vaše komentáře
Mě/mněStrejda Pravopis, 23.08.2019 20:22, Reagovat
dotyční by mě to přáli
tttest, 15.08.2019 14:13, Reagovat
test
Psi na vodítko, 2.08.2019 11:35, Reagovat
Dobrý den,předesílám, že psa sama nemám a proti vychovaným psům ani jejich majitelům nic nemám, mám osobní zkušenost s malým psem, paní ho na vodítku měla, ale na několik metrů dlouhé šňůře, šla jsem po chodníku a nijak si psa nevšímala, ten se mi z ničeho nic zakousl do kalhot v oblasti kotníku a nechtěl pustit, kdybych měla holé nohy, nemusely to odnést jen kalhoty, na paní jsem se obořila, proč ho nemá pod kontrolou, že může napadnout i dítě, se zlou jsem se potázala, že její mazlíček nikdy nikoho nenapadl a já se mu jen nelíbila, vždyť mi nic neudělal a kalhoty beztak nemám nové, takže za mě každá rasa na vodítko a tak dlouhé, aby ho majitel psa dokázal mít pod kontrolou, na volno jen na oplocené zahradě.Bylo to v centru města.
 
 
Přečteno 1286x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc