Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Josef Jiránek

Neříkejte nikdy nikdy

Redakce / 1.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Už jsem chtěl napsat tento příspěvek loni. Teď k tomu přispěl nejen článek paní Věry Říhové, ale i poslední událost v mém okolí. Od svého dětství žiji se psem. Vystřídali jsme řadu ras i míšenců. Teď sdílíme s mladými malého psa, kterého venku máme zásadně na vodítku.
 

Ne, že by někoho napadl, ale může utéct. Má takovou povahu. Jako příslušník rodu savců má i typy pejsků, se kterými se nesnáší, tak jako existují takoví, kteří nesnášejí jeho. Má ale tu smůlu, že přibývají velcí a často nezvladatelní psi, o kterých toho majitelé moc nevědí, prostě jsou nevyzpytatelní. A tak je čím dále tím běžnější, že potkáte pejskaře se psem bez vodítka. Když ho slušně upozorníte, tak se nezřídka stane, že dostanete sprchu nadávek a urážek. A tak jsem se dozvěděl a ne jednou, jaké by to bylo, kdyby mě dal někdo na vodítko. Nepochybuji o tom, že ti dotyční by mě to přáli. Ale měli by si uvědomit, že jsou součástí nejen lidské komunity, ale už i té psí a měli by se chovat dle nějakých základních pravidel. 

Čemu se nejvíce divím, že je možné, aby majitel šel se psem, většinou velkým, bez vodítka v rušných ulicích v centru města. To už vůbec nechápu místní policii, že si toho nevšimnou. On vám každý řekne, že ten jejich pes je ten nejvychovanější, nejlepší a vy si máte hledět svého. Ale ten nadpis mého příspěvku není nadsazený. 

Náš loňský případ. Žena šla se psem na vodítku kolem baráku, kde chodíme denně. Mají tam dva velké psy a mělo by být předpokladem, že se ti psi znají. Stačilo pootevření branky, výskok jednoho ze psů a pudl měl málem prokousnuté hrdlo. Naštěstí to odnesla jen kůže a šok manželky. Nevyčítáme nic majitelům, stát se může cokoliv. Ale je to jen upozornění, že i váš pejsek může takto dopadnout. Tak proč tomu nezabránit.

A proč tento článek hlavně píši?  Kvůli nedávnému případu sousedky. Šla do města a volně se pohybující velký pes se vrhl na jejího malého čistokrevného psíka a bezohledně ho na místě usmrtil. Policie to zapsala, ale co dál? Máme to ve městě podchycené? Nebo se prostě budeme bát vyjít s malým psem na ulici? 

Očekávám, že se kritici mých názorů na mne vrhnou a nejlépe anonymně. Vždyť ten jejich pes je ten nejvychovanější a nejspolehlivější. Ale jak vidíte, tak to tak nemusí být. Psi mají svůj mikrosvět, do kterého my nevidíme.

Snad by nám mohly k této problematice více napsat i zodpovědné městské orgány.

Josef Jiránek


 

Související články
Vodíte svého psa i do obchodu? Či do ordinace k lékaři?

 
Vaše komentáře
Mě/mněStrejda Pravopis, 23.08.2019 20:22, Reagovat
dotyční by mě to přáli
tttest, 15.08.2019 14:13, Reagovat
test
Psi na vodítko, 2.08.2019 11:35, Reagovat
Dobrý den,předesílám, že psa sama nemám a proti vychovaným psům ani jejich majitelům nic nemám, mám osobní zkušenost s malým psem, paní ho na vodítku měla, ale na několik metrů dlouhé šňůře, šla jsem po chodníku a nijak si psa nevšímala, ten se mi z ničeho nic zakousl do kalhot v oblasti kotníku a nechtěl pustit, kdybych měla holé nohy, nemusely to odnést jen kalhoty, na paní jsem se obořila, proč ho nemá pod kontrolou, že může napadnout i dítě, se zlou jsem se potázala, že její mazlíček nikdy nikoho nenapadl a já se mu jen nelíbila, vždyť mi nic neudělal a kalhoty beztak nemám nové, takže za mě každá rasa na vodítko a tak dlouhé, aby ho majitel psa dokázal mít pod kontrolou, na volno jen na oplocené zahradě.Bylo to v centru města.
 
 
Přečteno 2175x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)