Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Zděnek Cerman

Malé zamyšlení: kouzlo královédvorského náměstí

Redakce / 20.07.2018, Dvůr Králové nad Labem
Není to tak dávno, co na Facebooku ve veřejné skupině Dvůr Králové n.L. byl umístěn příspěvek Náměstí bez aut a pod ním diskuze s názory o královédvorském náměstí.

FOTOGALERIE - Malé zamyšlení

Různých podobných příspěvků s jeho všemožnými kladnými i zápornými hodnoceními se jinak nachází na FB více a i obecně je toto náměstí dosti diskutovaným námětem mezi místními občany. 

Využiji proto příležitosti, abych také něco k uvedenému tématu přinesl. Začnu trochu oklikou, abych osvětlil, co mne k tomu přivedlo. Již nějaký čas se účastním celosvětové internetové fotografické hry, kde je nyní zapojeno už několik set tisíc amatérských i profesionálních fotografů různé úrovně ze všech kontinentů. Vyhlášených témat, která jsou pravidelně po několikátý rok vypisována, se účastní průměrně od 20 do 50 tisíc fotografů, kteří pro jednotlivé výzvy umísťují někdy až 150 tisíc fotografií (každý může umístit až 4 fotografie, dle typu nebo tématu výzvy). Hodnocení probíhá anonymně a algoritmus vypočítávající viditelnost fotografií je naprogramován tak, aby všichni měli pokud možno stejné podmínky. Je tak zajištěna relativně příznivá rovnoprávnost všech účastníků a objektivita hodnocení. I když hodnocení fotografií je obecně dosti subjektivní záležitostí a vyžaduje poměrně vysokou kvalifikaci, takto nastavené podmínky jsou přiměřeně spravedlivé a při takovém množství účastníků i poměrně dobře vypovídající. 

Fotka dvorského náměstí - úspěch ve výzvě
Nedávno byla v soutěži uzavřena výzva „Travel Inspiration“ (volně přeloženo Cestovní inspirace), kde jsem umístil panoramatickou fotografii zabírající část Karlova mostu, Novotného lávku a nábřeží směrem k Národnímu divadlu, složenou celkem ze tří snímků, fotografovaných od Sovových mlýnů. Dále pak snímek hradu Hardegg, dominantu stejnojmenné rakouské příhraniční vesnice v národním parku Thayatal (na české straně Národní park Podyjí). Nemusím tedy zdůrazňovat, že tato místa patří k turisticky nejatraktivnějším. Protože jsem měl po ruce momentálně i fotografii části královédvorského náměstí, pořízenou jinak náhodně s ohledem na zajímavou světelnou atmosféru a původně použitou pro jinou výzvu, zvolil jsem ji jako další soutěžní snímek, ačkoliv mám jinak vhodnější a reprezentativnější. Všechny byly mimochodem fotografovány kompaktními fotoaparáty. Nebudu ani hodnotit fotografickou kvalitu těchto snímků, o které se domnívám, že je spíše průměrná. K mému překvapení se snímek ze Dvora umísťoval stále jako první mezi mnou použitými, nakonec získal poměrně vysoké hodnocení (více než dvaapůlkrát vyšší oproti zbývajícím) a celkově se snímky umístily v druhé nejvyšší úrovni z pěti možných.

Jako Královédvoráci často hodnotíme naše náměstí dosti kriticky a určitě se mu také dá mnoho vytknout, zejména některé poslední úpravy nejsou, dle mého názoru, právě citlivé nebo vhodné. Na druhou stranu tomu tak bude téměř všude a je vidět, že jiné, předsudky nezatížené oči to mohou vidět úplně jinak. Všechna řešení si najdou své příznivce i oponenty. 
Královédvorské náměstí přesto dnes jistě patří k těm atraktivnějším a zachovalo si svůj ráz, za který se nemusí stydět. Je velká škoda, že město stále nedokáže využít svého turistického potenciálu, který je, domnívám se, velmi silný. 
Má to samozřejmě mnoho objektivních i subjektivních příčin a bylo by to na dlouhou a možná zajímavou diskuzi.

Zděnek Cerman

 

Související články
Reklama pro Královédvorské náměstí na idnes.cz zdarma
"Nová" dlažba na náměstí
Opravené náměstí TGM ve Dvoře Králové
Instalace vánočního stromu na náměstí ve Dvoře Králové nad Labem
Dnes mě "borec" regulérně sundal z kola
Vaše komentáře
NamestiNovak karel, 20.08.2018 05:36, Reagovat
Zlaté staré náměstí.Zeleň skoro žádná,stín žádný,vjezd jeden.Aby náměstí žilo,musí tam byt příjezd aut.Lavičky,lampy příšerné,lidovky to same.Když starobyle náměstí,tak se vším všudy,ne takto!!!!!
Odpověď na NesouhlasímZdeněk Cerman, 26.07.2018 10:31, Reagovat
Máte samozřejmě pravdu, ale to, že náměstí ve Dvoře nežije, není tím, že by nebylo hezké. Příčin je mnoho, ale potenciál pro to, aby se to změnilo je velký, jen jej město, potažmo jeho zastupitelé i občané nedokáží využít. Dvůr je z mnoha důvodů turisticky velmi atraktivním místem. Jedním z největších problémů města je malá možnost ubytování turistů v různých úrovních. Ve městě v podstatě téměř neexistuje možnost ubytovat "autobus" /tím samozřejmě myslím počet cestujících/ :-) Lidé, aby zde něco utratili, musejí zůstat déle, ale ze Dvora odjíždějí do takto lépe vybavených lokalit s lepšími službami. Dvůr svojí polohou by jinak mohl být nádherným výchozím bodem pro mnoho turisticky atraktivních cílů, ale turisté tu musejí najít dobré zázemí. Bylo by to na dlouhou debatu :-)
Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/index.php
© Královédvorsko.cz
NesouhlasimAnonym, 26.07.2018 08:34, Reagovat
Zajimavy clanek, nicmene namesti nema jen vypadat hezky na fotkach, ale ma plnit uplne jine funkce. Uz z historie vime, ze bylo centrem deni cele obce, coz v nasem meste bohuzel vubec neplati. Na namesti to ma zit, stejne jako to zije treba v nasi zoo.
Malý doplněkZdeněk Cerman, 20.07.2018 17:07, Reagovat
Ještě si dovolím drobný příspěvek. Shodou okolností jsem včera okolo 17 hodiny procházel po našem, téměř liduprázdném náměstí a u vstupu do "pasáže" stála mladá rodina, velmi pravděpodobně ne místní. Paní si náměstí fotografovala a zaslechl jsem jak říká: "To náměstí tady maj moc pěkné". Když si k tomu přičtu velmi dobrou kávu ze "dvorečku, na kterou jsem si tam zašel, bylo mi z toho docela příjemně.

Přečteno 878x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
22.02.2024 15:45 - 22.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
22.02.2024 13:00 - 22.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo