Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory

Festival Dny R. A. Dvorského čeká na listopad, vánoční akce se připravují

Redakce / 21.10.2020, Dvůr Králové nad Labem
Jedna z nejpostiženějších oblastí koronavirové situace je kultura. Jedna z největších kulturních akcí ve Dvoře Králové - festival Dny R. A. Dvorského - byl přeložen z jara na podzim a nyní čeká na poslední letošní šanci: listopadový termín. Na aktuální možnosti plánování a odkládání kulturních akcí jsme se zeptali Jany Kubcové, ředitelce MKZ, která kulturní program ve městě připravuje.

Zahajovací večer festivalu Dny R. A. Dvorského byl díky nové situaci opět zrušen. Jak to nyní vidíte s konáním tohoto tradičního festivalu ještě v tomto roce?

Hlavní festivalový večer se ještě po dohodě s interprety snažíme překlopit do listopadu, ve stejném měsíci by měl proběhnout i koncert Hany Holišové a New Time Orchestra. Pokud se nám ani v těchto termínech akce nepodaří uskutečnit, odložíme je na jaro 2021. Znovu opakuji, že diváci o nic nepřijdou, vstupenky jim platí dál a v případě, že jim náhradní termín nebude vyhovovat, vstupné vrátíme.

Odložila se aktuální představení v rámci abonentek, ale i z jara neprokonané akce. Má smysl je dále odkládat? Vejdou se vám případně do jarního programu?

Z loňského divadelního předplatného nám chybí odehrát dvě představení – Relativitu Divadla V Řeznické a Utíkejte, slečno Nituš! Studia Ypsilon. Z letošní sezóny jsme zatím odložili jeden kus, a to divadelní thriller Mindgame – Líbezné vyhlídky. Také zahajovací koncert nové sezóny KPH se nám díky omezením posouvá stejně jako ostatní naplánované akce. V případě potřeby se akce vejdou do jarního programu, to nevidíme jako problém.

Stále věříte v konání listopadových akcí? Případně máte informace z ministerstva o možné podpoře převedení vybraných kulturních akcí do on-line světa?

Konání kulturních akcí v listopadu si moc přejeme, ale naše naděje se stále zmenšují. Realizace akcí on-line nepovažujeme za řešení, protože není pro každého, řada lidí by tím byla o zážitky ochuzena a hlavně není nad osobní kontakt s interprety a celkovou návštěvu divadla a setkávání se. Společenskou událost, kterou každý koncert, divadelní hra, talkshow nebo ples je, určitě internet nemůže nahradit. 

Vláda slibuje, že zrušené kulturní akce finančně zadotuje. Uvažujete, že do tohoto programu některou z akcí přihlásíte, zejména kvůli hercům a muzikantům, kteří jinak zůstanou bez příjmů?

Pokud vím, na dotace jako zprostředkovatelé kulturních akcí dosáhneme v případě doložení vynaložených nákladů, ale ty jsou poměrně malé. Účinkujícím většinou platíme až po proběhnutí akce, tudíž máme náklady u akcí, které se neuskutečnily, nízké. Dotační program COVID – Kultura, připravený MPO ve spolupráci s MK, dle mého názoru, využijí výkonní umělci lépe na přímo.

Jaká je atmosféra mezi umělci a jejich zástupci? Má v této situaci zájem někdo něco plánovat?

Umělci i agentury nám ohledně změn termínů vycházejí vstříc a samozřejmě se těší, až se vše uklidní a budou moci zase dělat svou práci. Ale s prodlužujícími se omezeními to je stále složitější, protože přeložených akcí přibývá. Ta nejistota je pro všechny zúčastněné asi nejhorší. 

Sice je do Vánoc daleko, ale vánoční program je připravovaný s velkým předstihem. Měníte již nyní cokoliv v připravovaném programu tak, aby se případně mohl konat alespoň v omezeném režimu?

V čase předvánočním se tradičně koná rozsvěcení vánočního stromu, vánoční trhy v Hankově domě a z koncertů jsme letos vybrali oblíbený 4TET, to vše pro nás zatím platí. Pokud by byl počet návštěvníků omezen, např. na 100 osob ve vnitřních prostorách, nejsme schopni program zaplatit, proto o konání v omezeném režimu neuvažujeme.  

Děkuji za rozhovor

Jak nařízení omezila kulturu v měsíci říjnu, si můžete přečíst v tomto rozhovoru.

Jak si jeden herec z regionu na jaře vyzkoušel jiné povolání, se dozvíte zde.

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Tančit v rouškách nikdo nechce, akce ale nerušíme, jen odkládáme, co jde, říká o současné situaci Jana Kubcová ředitelka MKZ
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 538x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí