Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Angeles Dance Group - královédvorská taneční skupina s vlastní show

Taneční skupina ANGELES Dance Group (dále ADG) má ve Dvoře nejdelší tradici. Už vás taky někdy napadlo, kdo vlastně za ní stojí? Kolik lidí vymýšlí choreografii všech formací, kdo navrhuje kostýmy a kdo na konci školního roku organizuje v hale ZŠ Strž taneční akademii? Ptali jsme se na totéž - ovšem už jsme věděli koho: Tatiany Karbanové a Evy Žižkové. Jedna tancuje, druhá organizuje. A dobře jim to šlape.

Tatiana drží v náručí tříměsíčního chlapečka a nervózně očekává první otázku. Až během rozhovoru se dozvídám, že Štěpánek je její 4. dítě za posledních 8 let. Taneční skupina ADG je tak pro ni vlastně po celou dobu mateřské dobrovolný „vedlejšák”. 


Tatiano, jak jste se k tancování dostala?

Tancuji odmalička. Začínala jsem jako dítě v Olomouci na lidových tancích a časem přešla na disco a show. V Olomouci jsem také vedla svoji první taneční skupinu. Z Olomouce jsem odešla s přítelem do Trutnova za prací. Společně jsme tam v roce 2001 založili při volnočasové instituci taneční skupinu - ANGELES Dance Group.


Prosím vysvětli mi původ názvu ANGELES Dance Group. Upřímně řečeno, mně se tam pořád plete město Los Angeles.

Na naší první soutěži s trutnovskými dětmi jsme rychle potřebovali název, jinak bychom nemohli závodit. Vůbec jsme na to předem nemysleli. Podívala jsem se na triko jedné tanečnice s nápisem „ANGEL” (anděl) a narychlo vymyslela ANGELES Dance Group. Dnes bych asi zvolila jiný název, ale ANGELES Dance Group je již zavedený.


Co vás přivedlo do Dvora Králové?

Dojížděla jsem do Dvora, abych si dodělala maturitu. Předtím jsem cestovala, tak jsem měla resty ve vzdělání. Paní učitelka, která vedla na královédvorské umělecké škole (dále ZUŠ) taneční kroužek, se zranila a potřebovali někoho na zástup. Tak jsem tam chodila pomáhat. Po maturitě už jsem ve škole zůstala a nakonec jsme se do Dvora i přestěhovala. Dětem z ADG v Trutnově jsem nabídla přestup do královédvorské ZUŠ. Vznikla tak velká formace s 24 tanečníky ve věku nad 15 let. 


I pod uměleckou školou jste jezdili po soutěžích?

Ano, hned v prvním roce (2003) jsme se zúčastnili postupových soutěží (regionální kolo, zemské kolo, republika a postup na mistrovství světa) a zajistili si postup na mistrovství světa.


Proč jste odešla ze ZUŠky?

V roce 2007 jsem odcházela na mateřskou. Ten rok jsem začínala tančit i s menšími dětmi - prvňáčky. Tenkrát tu zdaleka nebylo tolik možností výuky tance (nejbližší byly až v Hradci) a děti na tanečním kroužku přibývaly geometrickou řadou. Až v posledních letech přibyly taneční možnosti jak v ZUŠ, tak další kroužky i skupiny. Na mateřské jsem se rozhodla vést ADG jako samostatnou neziskovou organizaci.


Kolik máte v současné době členů?

Asi 107 ve 4 věkových kategoriích (mini, dětské, juniorské, hlavní) s tím, že nejvíce je těch nejmenších. Nabíráme děti již od 3 let, které jsou ale samostatné, protože rodiče nemohou zůstávat na trénincích. Tréninky jsou jednou či dvakrát týdně dle věku.


Kdy a jakou formou probíhá nábor?

Nábor probíhá v podobě zápisu na začátku září. První měsíc si mohou zájemci zkusit, jestli je to baví, až poté po nich vyžadujeme členský poplatek.


Jak je finančně náročné u vás tancovat?

Záleží na věku dítěte. Ti nejmenší mají jen jeden kostým a platí 1250 Kč za půlrok (2500 Kč/rok). V ceně jsou kostýmy, rekvizity, taneční licence, poplatky sokolu (pronájem sálu na ping-pong), startovné na postupové soutěže až po republiku. Většinou to stačí i na autobus. U nejstarších členů nad 15 let je příspěvek 3890 Kč za rok - už mají dva kostýmy, které jsou i díky výšce tanečníků dražší než u malých dětí. Zároveň tzv. hlavňáci (nad 15 let) jezdí více soutěží, mají náročnější skladby na rekvizity atd. Sami si přispívají na dopravu a startovné. 


Takže kostýmy poté tanečníkům patří?

Ne, členové neplatí celou částku za kostým - doplácí se ze sponzorských peněz a kostýmy se později používají na kostýmy pro menší tanečníky. Možná někomu přijde členský příspěvek vysoký, ale je třeba si uvědomit náklady na pořízení např. pomponů - jeden pár stojí 800 Kč a my máme v jedné formaci 24 dětí. Kostým stojí zhruba 700 kč látka a 700 Kč krejčí. Navíc v jiných tanečních skupinách si platí členové většinou jen lektory a pronájem prostorů. Práce lektorů je u nás zadarmo. 


Co je cílem taneční skupiny?

Odměnou je to, co z toho vznikne. Já se mohu realizovat a mým cílem je, aby se formace povedla.


Co vás nejvíce v ADG aktuálně trápí?

Nemáme odpovídající prostor na trénink. Jsme vděčni Sokolu za pronájem sálu ping-pongu v jejich budově, ale bohužel se tam nevejde celá formace. Potřebovali bychom taneční parket 12 m x 12 m. Když si potřebujeme před závody zkusit celou formaci, zaplatíme si dražší tělocvičnu v SŠIS.


Kolik soutěží za rok absolvujete?

To záleží na věku a formaci - účastníme se postupových soutěží a počet závisí tedy na tom, jestli z regionu postoupíme - a my většinou postoupíme. V regionech je v naší kategorii malá konkurence, ale zasoutěžíme si :-)


Musí každý člen jezdit po soutěžích?

Ne, nemusí. Jestli chce jen chodit na tréninky, tak může. Stejné je to u dospělých (nad 15 let). Pokud ale chce kostým nebo jet třeba jen základní kola soutěže, tak musí platit všechno. Když nechce kostým, ani vystupovat, tak se členství stanoví individuálně.


Kdo vymýšlí choreografii?

Já (Tatiana), Pavlína Vaisová vymýšlí hudbu a předtancovává to, co vymyslím. To je pro mě hodně důležité. Ropeskipping (skoky přes švihadlo) si vzala pod svá křídla Věra Dontová a pole dance (tanec o tyči) Lucie Macková. Na podobě kostýmů se podílí celý kolektiv. Nově máme skvělého krejčího - Radka Stránského z Třebihoště, pomáhá Heleně Fejkové. Dlouho nám šila švadlena z Trutnova, ale měla toho v současné době již moc. 


Z čeho je taneční skupina financována?

Kromě členských příspěvků máme již dlouhodobě podporu města. Nově se snažíme využívat dotace z Královéhradeckého kraje. Potom jsou to sponzoři - soukromé firmy.


Co svým sponzorům - soukromým firmám - nabízíte?

Co si budou přát. Někdy si přejí vystoupení zdarma pro jejich firemní akci (např. ples) či návštěvu. Samozřejmostí je reklama na všech našich akcích.


Kde všude můžeme vidět vaše taneční vystoupení?

Taneční show ADG bývají součástí akcí města, vybraných plesů nebo tanečních akademií. Kromě show dance můžete obdivovat již zmiňovaný ropeskipping a pole dance, na veřejných vystoupeních nechybí ani street dance. Vyhledávanou formací je také pánský show dance s nápaditými kostými a rekvizitami. Na konci školního roku pořádáme pro širokou veřejnost v ZŠ Strž taneční akademii, kam zveme všechny taneční skupiny a kroužky ze Dvora a okolí. 


Autor:

Kateřina Sekyrková

www.kralovedvorsko.cz

Další články Taneční skupina Angeles Dance Group

Související články
Soutěžní taneční páry kroužily po parketu Hankova domu celý víkend
Taneční skupina Attitude otevírá taneční lekce pro minitanečníky ve věku 2,5 - 4 roky
Úspěchy orientálních tanečnic ze Dvora Králové
Dubenecká škola měla otevřeno i v sobotu. Lidé se zde léčili tancem.
Královédvorská taneční skupina ANGELES Dance Group má 3x zlato a 1x stříbro
Medailová sobota v Chrudimi pro Angeles Dance Group
Orientální tanec pomůže srovnat záda i psychiku. Ve Dvoře je učí mladá studentka - zkušená tanečnice Khattya.
Tanečníci královédvorské ADG si zajistili na mistrovství Čech postup na mistrovství České republiky
Královédvorská taneční skupina ADG na mistrovství světa v show dance v německém Riese
Medailový víkend královédvorské taneční skupiny ANGELES Dance Group
Medailové žně taneční skupiny Angeles Dance Group v Chrudimi
Velká taneční show ANGELES Dance Group ve Strži (14. června 2017)
Angeles Dance Group slaví 15. narozeniny velkou show (13. června 2018)
Čtvrté místo na Mistrovství světa v show dance pro dvorskou ANGELES Dance Group
Fotogalerie a video z galapředstavení Angeles dance group
Vaše komentáře

Přečteno 1025x