')
Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Cenu města Dvora Králové za rok 2016 obdrželo sedm osobností a to i z rukou leteckého akrobata a vicemistra světa Martina Šonky. Podívejte se na videoreportáž a velká fotogalerie

anonymně / 26.10.2017, Dvůr Králové nad Labem
Dne 24. října 2017, se v Hankově domě uskutečnilo slavnostní předávání Cen města Dvůr Králové za rok 2016. O tom, kdo Cenu dostane bylo rozhodnuto v červnu na zasedání městského zastupitelstva. Večerem provázel Bigband Dvorský a Miroslava Kameníková, která vše moderovala a s orchestrem si také zazpívala. Slavnostními hosty byl akrobat Martin Šonka a automobilový závodník Josef Král.
 

FOTOGALERIE - Cenu města Dvora Králové za rok 2016 obdrželo sedm osobností a to i z rukou leteckého akrobata a vicemistra světa Martina Šonky. Podívejte se na videoreportáž a velká fotogalerieStanislav Meduna – za celoživotní dílo v oblasti turistiky

Stanislav Meduna se narodil 14. února 1947. Od roku 1978 je členem Klubu českých turistů. V letech 1986 až 1990 vykonával funkci předsedy odboru Klubu českých turistů ve Dvoře Králové nad Labem. Již od vstupu do KČT pracoval ve svém volnu jako značkař a od roku 1986 jako vedoucí značkař. Spolu s dalšími členy odboru zajišťuje údržbu značení celkem na 157 kilometrech turistických tras v okolí Dvora Králové nad Labem. Osobně sám provádí každoročně údržbu značení na 35 kilometrech turistických tras. Vedle této činnosti se stará o materiálové a nástrojové zabezpečení pro každoroční údržbu pro další značkaře odboru.

Stanislav Meduna je aktivní při všech akcích pořádaných odborem pro veřejnost. V letošním roce oslavil sedmdesátiny a zároveň 39 let členství v Klubu českých turistů a v činnosti značkaře.  


Mgr. Pavlína Špatenková – za trenérskou činnost

Pavlína Špatenková se narodila ve Dvoře Králové nad Labem. Už od útlého dětství navštěvovala Sokol a od svých 13 let začala nejprve jako pomahatelka, následně také jako cvičitelka v Sokole. Později se stala župní vzdělavatelkou, cvičitelkou předškolních dětí a žactva, trenérkou gymnastů i atletů. Činnosti v TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem se Pavlína Špatenková věnuje opravdu naplno. S dětmi nacvičuje na všesokolské slety, pořádá výlety, šibřinky, připravuje cvičence na závody v atletice i gymnastice. Do toho dvakrát až třikrát týdně dochází na tréninky. O činnosti Sokola pravidelně informuje v Novinách královédvorské radnice, na webových a internetových stránkách Sokola.


Václav Hynek – za celoživotní dílo v oblasti sportu

Václav Hynek se narodil 12. dubna 1942 ve Dvoře Králové nad Labem. Po absolvování školní docházky se vyučil v podniku Strojtex. Bydlel blízko letiště v Žirči, kde se stal členem místního Aeroklubu a věnoval se plachtění a parašutismu. V roce 1961 nastoupil základní vojenskou službu k výsadkovému vojsku a jako sportovec se stal vojákem z povolání. V letech 1963–1970 a 1973–1978 byl členem Armádního sportovního družstva Dukly Prostějov a v letech 1966–1970 a 1973–1978 členem reprezentačního družstva sportovních parašutistů. 

Během své bohaté sportovní kariéry získal řadu medailí: v roce 1970 zvítězil v jednotlivcích na IV. mistrovství spřátelených armád a byl třetí v družstvech. Na VII. mistrovství spřátelených armád v roce 1973 získal hned pět medailí: dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. V roce 1974 se v maďarském Szolnoku stal mistrem světa v soutěži družstev a vybojoval ještě dva bronzy v soutěži jednotlivců, o rok později (1975) to bylo stříbro v soutěži družstev. Z dalších významných mezinárodních soutěží si přivezl pět stříbrných a tři bronzové medaile. Stal se také několikanásobným mistrem republiky. Podílel se na 2 světových a 4 národních rekordů. Na svém kontě má 6 300 seskoků.

Po skončení sportovní kariéry v armádě zůstal a opustil ji až v roce 1990 v hodnosti majora.  V letošním roce oslavil své pětasedmdesáté narozeniny. 


JUDr. Jiří Heger – za celoživotní dílo v oblasti tvorby uměleckých fotografií a propagace české kultury v zahraničí

Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem 19. února 1934. Úspěšně absolvoval studium mezinárodního práva na Univerzitě Karlově a Orientální fakultu Institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Působil ve službách Ministerstva zahraničních věcí Československé republiky a byl členem velvyslanectví v Kábulu a v Teheránu jako první rodilý Královédvorák ve funkci velvyslance. Díky odbornému vzdělání a znalosti perštiny a jazyku pašto se dostal až k představitelům afghánské královské rodiny nebo k vrcholným představitelům Íránu. Působil také jako tajemník Československo-francouzské společnosti přátelství nebo jako šéfredaktor knižního nakladatelství TA ORBIS. Z této pozice byl „pro ztrátu důvěry, hospodářské a politické škody, které spáchal“, propuštěn a poté nesměl být 10 let nikde trvale zaměstnán. Pracoval tedy jako brigádník u pražských metařů a pomocí přátel si přivydělával jako tlumočník orientálních jazyků.

Součástí života Jiřího Hegera je kultura – soukromě studoval hudbu, klavír a dirigování. Během studií v Sovětském svazu procestoval celou zemi, psal reportáže a fotil. Díky tomu se seznámil s řadou zajímavých osobností a poznal sovětskou i starou ruskou kulturu. V roce 1978 o něm Československý krátký film Praha natočil dokument: Člověk, který maluje slunce.

Své fotografie představil veřejnosti na řadě výstav. S reprezentativní výstavou fotografií Praha navštívil 17 zemí světa včetně Austrálie, Japonska, USA, Mexika, Indie atd. V roce 1978 vystavoval snímky na téma „Královédvorská krajina“ ve Dvoře Králové nad Labem, v roce 2001 představil v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Lanem výstavu „Dvůr Králové na přelomu tisíciletí“ – celou výstavu čítající několik set fotografií poté věnoval městu.


Stavební společnost Žižka, spol. s r. o., Dvůr Králové nad Labem – za realizaci multifunkčního domu s pasáží a propojení náměstí s Valovou uličkou

Stavební společnost Žižka byla založena v roce 1993. Působí jako generální dodavatel staveb: občanských a bytových, výrobních a průmyslových, inženýrských a ekologických, dopravních a také kompletních rekonstrukcí. A právě jednou ze zdařilých rekonstrukcí je realizace multifunkčního domu s pasáží, a to z bývalého hotelu Kopp na rohu Revoluční ulice a náměstí T. G. Masaryka, a propojení s Valovou uličkou.

Hotel Kopp byl postaven před rokem 1885. Sloužil majetnější části českých obyvatel města. Druhá polovina 20. století však byla ve znamení úpadku hotelu, který byl za socialismu přejmenován na hotel Labe. Rekonstrukce byla zahájena v roce 2015. Nejprve bylo třeba upravit samotný přístup na pozemek budoucího areálu. Z původního skeletu budovy byly zachovány obvodové stěny, vnitřní konstrukci stavby a všech podlaží bylo třeba kompletně znovu vybudovat. Při rekonstrukci proběhl záchranný archeologický výzkum, který se týkal výkopových prací při výstavbě nového suterénu a výkopů pro kanalizaci. Za nejzajímavější nález lze považovat část půdorysu domu, který měl kamenný základ a hrázděné přízemí. Je pravděpodobné, že tento shořel nejspíše při velkém požáru města v roce 1572. Budova někdejšího hotelu byla propojena v nadzemních podlažích se sousedním domem. V obou objektech se v přízemí nacházejí komerční prostory, které jsou rozděleny pasáží. Ta je přístupná veřejnosti a je průchozí přes nově vybudovaný dvorní trakt domu, kde je restaurace a kavárna s venkovním posezením, až do Valové uličky na hradbách města. Ve druhém a třetím nadzemním podlaží jsou situovány ordinace lékařů, advokátní kancelář, penzion a soukromé byty.


Vasilis Teodoridis – za významné přispění k povznesení úrovně výkonnostního hokeje ve městě

Narodil se 8. července 1953 ve Dvoře Králové nad Labem. Od dětství rád sportoval, věnoval se atletice, fotbalu a hlavně hokeji. Pak přišly rodinné povinnosti a stal se „pouhým“ fanouškem.  V 90. letech začal budovat firmu, která se úspěšně rozvíjela, a to mu umožnilo sponzorovat některá odvětví sportu – florbal a volejbal. Naplno se do podpory královédvorského sportu zapojil v roce 2015, kdy se stal prezidentem královédvorského hokejového klubu a mužstvo mužů získalo název HC RODOS.

Když před dvěma roky klub přebíral, chtěl dvorský hokej dovést na vrchol krajské soutěže. V první sezoně se mu to ještě nepodařilo a tým skočil druhý, když ve finálové sérii play-off prohrál s rivalem z Náchoda až v pátém rozhodujícím utkání a ještě na samostatné nájezdy. V loňské sezoně však již hokejisté HC Rodos dokázali nejen krajskou hokejovou ligu mužů vyhrát, ale ještě si v kvalifikaci vybojovali II. hokejovou ligu, kde se v sezoně 2017/2018 hokejoví fanoušci těší z takových derby, jako s Vrchlabím nebo s Trutnovem. Cenu převzala manželka Božena Teodoridisová, protože pan Teodoridis je nemocný.


Oldřich Prokop – za dvacetiletou organizaci Královédvorského okruhu o Cenu Františka Šťastného

Oldřich Prokop se narodil 29. června 1951 v Trutnově. Od roku 1971 se věnuje historickým vozidlům. Založil Veteran Car Club ve Dvoře Králové nad Labem a byl také deset let jeho prvním předsedou. S partou zájemců o historii motorismu uspořádal bezpočet soutěží a výstav. Je předsedou klubové testační komise Veteran Car Clubu Dvůr Králové nad Labem na testace historických vozidel, dlouholetým technikem Autoklubu České republiky pro silniční a závodní motocykly a technikem pro testování historických závodních motocyklů. Je zakladatelem Old Racing Clubu Dvůr Králové nad Labem, se kterým pořádal od roku 1997 dvacet ročníků Mezinárodních závodů historických motocyklů a sidecarů pod názvem Královédvorský okruh o cenu Františka Šťastného. Ve své činnosti v oblasti historických závodních motocyklů je uznávaným odborníkem.

Svou celoživotní aktivitou v této oblasti přivedl do řad členů Veteran Car Clubu a Old Racing Clubu, jehož je předsedou, mnoho nových členů, kteří se nyní této veřejně prospěšné aktivitě věnují a svojí činností zachraňují vzácné historické motocykly a automobily. 

 

Související články
Cena města Dvůr Králové nad Labem byla za rok 2016 schválena 7 osobnostem
Hudební zážitek na předávání cen města!
Již jen do konce dubna může veřejnost navrhovat osobnost na Cenu města za rok 2017
Dnešní zastupitelstvo schválí kandidáty na Cenu města
V Hankově domě se tleskalo novým laureátům Ceny města Dvůr nad Labem. Podívejte se na velké video

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 941x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc