Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Divadlo bratří Formanů opět v našem kraji - s představením Deadtown, které opakovaně vyprodalo Paříž

Manželům Liškovým z Lanžova se podařil husarský kousek: přivezli do regionu světově proslulé Divadlo bratří Formanů. Jejich nápad podpořil kraj i město Hradec Králové.

Redakce / 13.04.2018, Dvůr Králové nad Labem
V první polovině května přijede se svými kamiony do Hradce Králové Divadlo bratří Formanů. Odehrají zde celkem 5 představení zvaných Deadtown, která jsou beznadějně vyprodána v celé Evropě. Belgická ministryně kultury dokonce prohásila, že představení se jí líbilo více než všechny filmy na slavném festivalu v Cannes. Pro Čechy je však zásadní nejen možnost představení zhlédnout, ale v mezinárodním obsazení spatřit na jevišti kromě Petra Formana také například Marka Zelinku či Simonu Babčákovou.
 

Důvody, proč bratři Formani přijíždějí právě k nám a jak je organizace takového divadla náročná nám přiblížili manželé Liškovi z Lanžova, kteří mají celé divadlo v našem regionu doslova na krku. 

Prozraďte nám, jak se láká divadlo světového formátu k nám do regionu?

Věrka Lišková: Loni jsme spolupracovali s bratry Formanovými již na akci v Kuksu a i díky ní jsme měli možnost zhlédnout představení Deadtown v Praze. Byli jsme z toho unešeni a přemýšleli, jak dostat představení i k lidem, na které se nedostalo. Tenkrát nás napadlo, že by bylo fajn, kdyby se takové akce děly i u nás a nemuseli jsme stále dojíždět do Prahy. A Petr s Matějem souhlasili.

Podívejte se na reportáž:

Představení se odehrává v dřevěném divadelním stanu, který si vozí bratři Formani s sebou. Bylo těžké najít místo pro tak náročnou stavbu?

Věrka Lišková: Původně jsme plánovali divadlo postavit na zámku v Bílých Poličanech, se kterým již máme zkušenosti a vyhovoval by nám. Po několika kolech jednání jsme však zvolili Hradec Králové, které nám nabídlo pomocnou ruku a podporu při organizaci akce.

Pavel Liška: Stavba o půdorysu 30 x 16 m a výšce okolo 9 metrů bude stát blízko centra - na hřišti za Divadlem Drak, kde loni stálo šapitó Cirk La Putyka. Je to skvělé místo i vzhledem k nabídnutému zázemí Divadla Drak.

Termíny a časy představení:

Středa 9. 5. 2018 od 19:30 hodin  
Čtvrtek 10. 5. 2018 od 19:30 hodin
Sobota 12. 5. 2018 od 14:30 hodin
Sobota 12. 5. 2018 od 19:30 hodin
Neděle 13. 5. 2018 od 19:30 hodin         

Jednotná cena: 790 Kč

Vstupenky lze koupit v Informačním centru ve Dvoře Králové, v Trutnově a v Hradci Králové v obchodě NOVÁK - rámování a výtvarné potřeby. A také e-mailem na adrese info@duhovydomov.cz i na předprodeji.

Více o divadle i předprodeji vstupenek na www.duhovydomov.cz.

Popište nám představení, který má tak tajemný název jakým je Deadtown.

Pavel Liška: Je to téma Divokého západu. Jedná se vlastně o kombinaci několika žánrů včetně němého filmu. Celá scéna má sépiový nádech, je doprovázena živou hudbou, herci však nemluví - jen otevírají pusu. Přitom všem se za nimi na plátně promítají jiné scény, další plátno je však i před nimi, Petr Forman promítá na plátna i ze svého klobouku. Užasné jsou také akrobatické kousky jednoho z francouzských členů souboru. Je to nepopsatelné, je třeba to zažít. Délka představení je 1 hodina 20 minut, ale tím se nekončí. Následuje happenning - po představení se otevře veřejnosti bar na jevišti a diváci se stávají součástí děje. Plynule tak divadlo přejde v další zábavu, kde obsluhují herci. Takže si tak můžete zároveň popovídat s některým z herců, třeba i s Petrem Formanem…

Kde všude tohle představení v rámci svého evropského turné Formani hráli?

Pavel Liška: Loni mělo představení premiéru 7.března v Paříži a již se hrálo v Belgii, Španělsku, Francii, Itálii a Dánsku. Paříž vyprodali 20x za sebou. Belgická ministryně kultury prohlásila, že jejich představení je lepší než všechny filmy na slavném festivalu v Cannes. U nás se zatím hrálo pouze ve zmíněné Praze. Nyní kluci přijedou z Grenoblu a po krátké zastávce v Čechách míří na turné do Belgie, Španělska, Itálie, Francie a Finska.

Jak vypadá Deadtown

… v případě Deadtownu však filmový obraz není jen pozadím nebo ilustrací, ale živým prostředím, vytvářejícím ve spojení s hercem vlastní magickou realitu, inspirovanou světem Karla Zemana.

Zdroj: www.deadtown.cz

Divadlo se musí postavit, herci hrát, poté se divadlo zase složí… Kolik lidí vlastně s divadlem cestuje?

Pavel Liška: Produkce je velmi náročná. Dřevěný stan staví 20 lidí zhruba 4-5 dní, někteří přijedou s divadlem, někteří se najímají až zde. Mezinárodní 20-ti členný soubor složený I z francouzských a českých herců a muzikantů včetně Petra Formana,Marka Zelinky, kterého zná většina lidi ze Stardance. Veroniky Švábové, Ivana Arsenjeva, Josefiny Voverkové, Vojty Švejdy a Daniely Voráčkové.  Dalším známým českým jménem je Simona Babčáková, která alternuje v jedné z rolí a která cestuje s divadlem jako nomád po celé Evropě.

Máte připravených v Hradci pouze 5 představení - kdy se hrají a kolik je k dispozici lístků?

Pavel Liška: Hraje se 4 dny od 9. do 13. května vyjma 11. května. Vždy od 19:30, v sobotu i od 14:30 hod. Na každé představení máme 250 lístků, je to hodně omezené.

Kde se dají sehnat?

Pavel Liška: Na elektronickém předprodeji přes náš web duhovydomov.cz. Lístky se však dají poslat i poštou a nyní zajišťujeme kamenné předprodeje ve Dvoře Králové (městská knihovna), v Hradci Králové či Trutnově. 

Vše důležité se diváci, kteří projeví zájem představení vidět, dozvědí na našem webu www.duhovydomov.cz nebo na Facebooku - Duhový domov.

Informace o samotném představení najdou na stránce www.deadtown.cz


Jak moc výjimečné je představení pro vás? 

Věrka Lišková: Tyhle věci se připravují více než rok dopředu a vzhledem k tomu, že divadlo jezdí po celé Evropě, tak je úžasné, že přijedou k nám. A vůbec netuším, jestli to lze zde ještě zopakovat. Již loni bylo výjimečné, že se je povedlo nalákat na Kuks s představením Aladin. Určitě je na místě poděkovat městu Hradec Králové a kraji, kteří nám pomáhají s organizací a podporují letošní akci.

Jak jste se vůbec s bratry Formanovými seznámilli? 

Věrka Lišková: Přes 25 let se kamarádím s Vladimírem Javorským, který s nimi hrál. My jsme jednou před ním prohlásili, že bychom je zde rádi měli, tak se kluci domluvili a Formani přijeli - loni poprvé, na Kuks. 

Není to vaše první a zdaleka ne jediná velká kulturní akce, kterou zde v regionu děláte. Co vás k tomu vede - nejste ani agentura, ani firma, která by se tím živila. 

Věra Lišková: Protože jsme blázni. Rádi bychom zde v regionu měli kvalitní kulturu a nemuseli pořád za ní jezdit do Prahy. A jak již bylo řečeno - v Praze se na tohle představení nedali sehnat lístky, tak jsme si to museli zorganizovat tady.

Vraťme se zpět k akcím, které děláte. Pamatuji si na vaše akce s Duškem, které jste organizovali ve zmíněném zámku v Bílých Poličanech na Královédvorsku. 

Věrka Lišková: V Bílých Poličanech byl jako první Jarda Dušek - toho jsme připravovali dvakrát za sebou. Ale mezi úplně naše první akce patřily taneční workshopy - Saryo van Lakerveld (Tanec 5 rytmů) a potom v Dubenci Kačka Stejskalová. Dále jsme loni přivezli na Muzyku(k)s kapelu Hradištan s Vlastou Redlem, před tím i Václava Koubka apod.

Co máte v plánu dalšího?

Věrka Lišková: Malé cíle si nedáváme. Nabídl se nám kamarád z Itálie, že by přivezl krásné divadlo, ale záleží, jakou získáme podporu - je to hodně finančně náročné. Jedná se o hudební cirkus. A v srpnu opět připravujeme Múzyku(k)s, stejně jako loni.

Pavel Liška: Goran Bregović - to by mohla být naše další meta. 

Věrka Lišková: Jo, to bych si konečně pořádně zatancovala!

Dílny Věrky LiškovéVěra Lišková připravuje mimo jiné výtvarné dílničky pro děti i dospělé, působí na letních kempech a na školách i mimo region. Na Královédvorsku se s ní můžete setkat nejblíže například na připravované dílničce v rámci Bazaru kabelek v městském muzeu ve Dvoře Králové (14. dubna 2018).

Čím se skutečně živíte?

Věrka Lišková: Založili jsme zapsaný ústav - neziskovku, ve které navrhujeme a zpracováváme design a výtvarné řešení dětských koutků, interiérů mateřských škol, heren v nemocnicích apod. Právě organizováním akcí získáváme částečně peníze pro tyto projekty. Návrhy vytváříme společně - vymyslíme, většinu vyrobíme - jsou to originální autorské kusy. 

Už jste dělali něco ze dřeva pro Formany?

Pavel Liška: To ještě ne… (smích)

Nyní bydlíte v Lanžově na Královédvorsku. Z Lanžova však nepocházíte…

Jsme z Litomeřic, Lanžov je naše 10. štace (přes Prahu, Krkonoše, Ameriku, Šumavu,..). Ale  tady už jsme už hodně dlouho a líbí se nám tady.

Proč Lanžov? 

Líbí se nám náš starý velký kamenný dům, jeho duch a krásné okolí. Dům je dostatečně velký na to abychom v něm mohli bydlet a zároveň tam měli prostorný ateliér a dílnu. V budoucnu plánujeme pořádání menších akcí také u nás.

Děkujeme za rozhovor a přejeme plné hlediště!

Kateřina Sekyrková

FOTOGALERIE - Divadlo bratří Formanů opět v našem kraji - s představením Deadtown, které opakovaně vyprodalo Paříž

 

Související články
Dubenecká škola měla otevřeno i v sobotu. Lidé se zde léčili tancem.
Velký rozhovor Petrem Formanem - hlavním tahounem divadla bratří Formanů
Juri kosmonaut – host Divadla bratří Formanů ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 939x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí