Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

"Je to tak chytrý nápad, že by byla škoda ho opustit", říká o svých hrách Martin Kučera ze Dvora Králové

Redakce / 1.08.2020, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
Již jen 1 den zbývá do možné podpory připravené hry, vhodné zejména pro předškoláky. Přečtěte si v rozhovoru, koho a co předplacením nového nápadu podporujete!

FOTOGALERIE - Čarodějnická škola a její nová hra

 Dobré nápady se mohou podpořit hned několika způsoby: nově spuštěnou turistickou hru o poklad rádo podpořilo město Dvůr Králové. Autor hry a místní učitel angličtiny - Martin Kučera - má však nápady na další hry, které jsou určeny rodičům a dětem. Právě tento rozhovor s autorem má za cíl ukázat, jak podnikavé lidi ve Dvoře máme a že je jen na nás, zda je podpoříme v jejich nadšení a tvořivosti. 

V polovině července se na pultu informačního centra objevila nová hra Po stopách pokladu královédvorského, jejímž jste autorem. Přibližte nám celou hru, její princip a cíl.

Je to nová turistická hra, ve které má každý možnost najít ve Dvoře Králové opravdový poklad. Vyzvednete si v informačním centru herní plán s mapou, obejdete vyznačená místa ve městě, vyřešíte související hádanky a úkoly a po jejich splnění objevíte poklad. Snažili jsme se, aby to působilo reálně: jak úkoly, tak samotný poklad na konci... Šlo nám o opravdový zážitek ze hry a objevování.

Martin Kučera
Vystudoval vysokou školu pedagogickou (obor angličtina, matematika). Po studiu učil na ZŠ Podharť a vedl anglické konverzace na gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem. Od roku 2005 vede soukromé kurzy anglického jazyka ve Dvoře Králové n. L. pro jednotlivce, skupiny i firmy. Spolupracoval s nakladatelstvím Computer Press (Cpress), AlbatrosMedia, pro které vytvořil několik publikací pro výuku angličtiny a ilustroval několik knížek. Je otcem dvou dětí (4 roky a 1 rok), pro které neustále vymýšlí pohádková dobrodružství. Rád hledá způsoby, jak pozitivně motivovat děti. Také má rád svoji rodinu, cestování, angličtinu, lidi, legraci a chytré knížky.


Hra je určena turistům nebo i obyvatelům města, kteří místní zajímavosti již znají?

Hra je především určena pro turisty jako možnost kvalitní zábavy ve městě. Chtěli jsme, aby lidé mohli zažít dobrodružství nejen v místní zoo, ale i v centru města. Věříme, že pobaví i místní obyvatele.

Co bylo impulsem pro vznik této hry? Byl jste osloven městem nebo to byl čistě váš nápad?

Nápad na hru přišel ode mne. Když jsem byl malý, objevil jsem poklad, který mi připravil můj starší bratr. Byl to tak silný zážitek, že si to stále velmi zřetelně pamatuji. Město hledalo novou hru jako pokračování té stávající. Takže jsme se jen dali dohromady a dál na hře již pracovali společně. Je za tím téměř rok práce.

Jste vystudovaný pedagog a evidentně máte hry rád. Vydal jste ve spolupráci s různými nakladatelstvími hravé možnosti učení angličtiny. O jaké publikace se jednalo a co vás vedlo k jejich vydání?

Jak sama říkáte, jde o hravé učení angličtiny pro malé (např. Kozlík Bertík mezi čerty, Strašidelné úkoly z angličtiny). Ty knížky jsou pro mne ale již uzavřená kapitola. Vytvořil jsem je v době, kdy jsem sám ještě neměl děti. Teď už se na věci dívám jinak.

Jak změnily děti váš pohled na svět?

Těžko říci, jestli změnily můj pohled na svět, ale určitě mi umožnily nahlédnout do jejich světa prožívání. Pro moji čtyřletou dceru je vše pohádka: jedna velká párty. Pokud na to mám čas a otevřu se tomu, je to čistá radost i pro mne. Když slyším, že lidé nemají čas nebo chuť hrát si se svými dětmi, tak mě to dost mrzí. Připravují se o obrovské množství radosti.

A vaše hra může rodičům i dětem v tomto pomoci?

Myslím, že turistická hra Po stopách pokladu královédvorského je hlavně dobrodružství, výzva. Ocení ji spíš starší děti. Viděl bych to na školáky, teenagery. Najít ten poklad není úplně jednoduché. Každopádně zažít něco dobrodružného určitě rodiče a děti spojuje, takže to vidím jako smysluplnou zábavu. Ale asi tu hru úplně nevnímám tak, že bude vyvolávat neustálé exploze radosti. Do posledního momentu člověk vlastně neví, jestli je na správné stopě. Pustil jsem se však do nového projektu, kdy jsem vymyslel hru zaměřenou na malé děti a radost.

To zní skvěle! Jak se hra jmenuje a jaký je její princip?

Pracovní název hry je zatím Zážitková čarodějná hra a najdete ji na stránkách Čarodějnické školy www.carodejnickaskola.com. Je to herní sada, která obsahuje více než 30 karet s pohádkovým příběhem, které doplňují samolepky. Je ideální pro děti ve věku 3 - 10 let. Každé dítě se díky hře stane kouzelníkem nebo čarodějkou, bude si hledat kouzelné přísady v přírodě a večer může čarovat. Každé ráno po čarování zažije zázrak, který někomu pomůže. Cílem téhle hry není ani tak ‘zabavit’ děti, ale vyvolat u nich radost, a to opakovaně. Návod na hraní je natočen zde.

Čarodějnická škola - hra pro děti

Chcete společně s vašimi malými dětmi zažít čarodějné dobrodružství a přitom trávit společně čas i v přírodě? Vymysleli jsme pro vás herní sadu Čarodějnická škola, díky které budou vaše děti moci opravdu kouzlit. Stanou se hrdiny v pohádkovém světě a budou pomáhat ...


Většinou je pro rodiče důležitá délka hry - jak je tomu u vaší hry?

Délka hry je různá, záleží na rodičích, kolik času s ní chtějí strávit. Může to být pár minut denně, nebo ji spojí s delším výletem do přírody.

Hra je vhodná jen pro rodiče s dětmi nebo i dětské skupiny?

Hra je vytvořena pro rodiče s dětmi. Rodiče tu zdánlivě nemají velkou roli. V očích dětí jsou vlastně jen za parťáka, který je doprovází. Ale jsou to oni, kdo schovávají dětem samolepky a přes noc mění kouzelné karty. Je to výhodné, protože pokud rodič je v této hře rozhodčí, vždy zařídí, aby dítě uspělo. Takže žádný stres, jen pohádkový čas. Skupinové použití jsme nezamýšleli, ale jeden z našich recenzentů - mamaNika - nám psala, že se hra dala hrát i ve skupině několika dětí. Pak se objevuje další aspekt - spolupráce.

Zájemci si hru mohou na vašem webu zakoupit?

Zatím hra není fyzicky vytištěna, na fyzickou realizaci sháníme peníze přes portál Hithit (https://www.hithit.com/hracarodejnickaskola), kde je možné si hru předobjednat a tím podpořit její výrobu. Máme vše připraveno: pokud se peníze podaří vybrat, můžou se děti těšit na kouzelné čarování. Považujeme se s mojí ženou za idealisty, ale propagaci samotné kampaně jsme silně podcenili. Na přispění a předobjednání hry zbývá čas jen do konce července a jsme na 23 % cílové částky. Rozumím, že je ode mě troufalé říkat: "Nabízím vám metodu, jak umožnit dětem zažívat každý den radost. Klidně i 20 dní", ale podle recenzí a vlastního testování to funguje.

Hithit - Podpoř tisk herní sady pro děti

Předobjednáním Zážitkové čarodějné hry přes Hithit umožníte připravit univerzální zábavu pro vaše dítě i vás. Jde o dobrodružství na několik dní. Je na vás, zda hrou strávíte pár minut nebo ji spojíte s procházkou do přírody.


Mnoho lidí se rozhoduje i na základě recenze, zejména u her. Už jste tu pár recenzí zmínil. Kde si je lidé mohou přečíst? 

Hru jsme nechali vyzkoušet ve zkrácené verzi známé rodiče - blogery. Vstříc nám vyšli provozovatelé webů MamaNika.cz, akcnirodice.cz, dvojcatanauteku.cz. Hra se také líbí Čiperkům, kteří nám drží palce. Všechny dostupné recenze najdete na našem webu.

Jak vaši hru může podpořit skutečně každý, tedy i ten, kdo si ji nechce koupit, ale líbí se mu?

Hru si mohou vybrat jako jednu z možných odměn za svůj příspěvek. Pokud finance na výrobu nestihneme získat do konce kampaně (konec července), společnost Hithit lidem jejich příspěvky vrátí. Budeme však všem vděčni za šíření informace o naší hře a kampani na Hithitu přes sociální sítě či e-maily. Nechali jsme vytisknout i kouzelné pohlednice, které jsou zdarma k mání ve vybraných cukrárnách a obchodech ve Dvoře Králové (Hračkářství na náměstí, Andělská kavárna, Sluníčko). Budeme rádi, pokud svým známým pošlete prázdninový pohled, a zároveň tak seznámíte další lidi s naším projektem.

Když se tato hra podaří realizovat, pustíte se do další? Zdá se, že nápadů máte spoustu.

Myslím, že tohle dětské čarování a možnost, že malé děti mohou pomáhat světu kolem, má velký potenciál. Není to jen o radosti. Formuje to charakter. Děti si vyzkouší, jaké to je, když jsou ostatním oporou. Osvojí si určité návyky. Posílí soucit, přátelství a empatii. Díky tomu budou pak ve společnosti oblíbenější, spokojenější. Takže určitě neskončíme jen u prvního dílu. Je to tak chytrý nápad, že by byla škoda ho opustit.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí při realizaci hry a nápadů pro ty další.

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1620x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí