')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Modrotisk byl zapsán na seznam UNESCO. Ve Dvoře Králové máme poslední formíře pro modrotisk

Redakce / 30.11.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Dvoráci Milan Bartoš a Jaroslav Plucha jsou posledními formíři pro modrotisk v České republice. Oba dokážou vyrobit nebo opravit tradiční formy pro modrotisk. Podíleli se proto i na expozici modrotisku v opraveném Rentzově muzeu barokního tisku v Kuksu, kde se nachází živá dílna modrotiskových forem. Nyní je jejich řemeslo na seznamu UNESCO.
 
Milan Bartoš - rytíř modrotiskuMilan Bartoš převzal v roce 2016 Cenu města Dvůr Králové za celoživotní dílo - udržování a rozvoj tradičního lidového řemesla vzorkorytectví. Řemeslo převzal po svém dědečkovi Josefu Vlkovi, který mu zanechal kompletně zařízenou dílnu na výrobu modrotiskových forem. Své zrestaurované formy v roce 2012 vystavoval v galerii ZUŠ, kde představil textilní tradice města, část modrotiskových forem věnoval i městskému muzeu. Video z předávání ceny panu Bartošovi je ke zhlédnutí zde.

Právě jejich řemeslo se nyní dostalo na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Na 13. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Port Louis (Mauricius) byl 28. listopadu 2018 na tento seznam vybrán a zapsán z celkem 40 nominací i „Modrotisk, resistentní/rezervážní ruční tisk a barvení indigem v Evropě“, který spolupředložilo 5 předkladatelských zemí včetně České republiky (dále Maďarsko, Německo, Rakousko a Slovensko).
Tato úspěšná nominace byla koordinována rakouskou stranu a výbor příkladnou spolupráci všech partnerů zapojených do zpracování nominace velmi ocenil.
Za českou stranu se na přípravě podílely nejenom jediné dvě české modrotiskové dílny (Modrotisk Danzinger a Arimo), ale i Národní ústav lidové kultury, Ministerstvo kultury a další.

Jak nám sdělila zástupkyně Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, jak pan Bartoš, tak Rentzovo muzeum mohou uvádět, že modrotisk je na seznamu UNESCO, ovšem organizace jako taková se brání komercializaci a použití loga UNESCO podléhá velmi přísným pravidlům. Na druhou stranu nyní má toto řemeslo větší šanci například na získání dotací v rámci jeho podpory a rozvoje. Uvedení na seznamu je především uznání řemesla jako takového.

Osobně můžete pana Bartoše, provozovatele a propagátora tohoto oceněného a dnes již vzácného řemesla, vidět tuto sobotu v Jaroměři na dílničkách, které jsou součástí našeho seznamu na víkend na portále jaromersko.cz. 
Milan Bartoš byl již oceněn i krajskou cenou Zlatý kolovrat v roce 2015. 

Kateřina Sekyrková
Foto: NULK


 

Související články
Testovací pilot Formule 1 Josef Král přijel podpořit osobnosti města na předávání Cen města Dvůr Králové nad Labem.
Textilní minulost Dvora Králové ještě žije. V dílně pana Bartoše a Pluchy byl redaktor Deníku.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2774x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)

Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí