Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Na Náchodsku přibývá dětí nakažených meningitidou. Školy ruší hromadné akce, omezují se návštěvy kroužků

Redakce / 4.10.2016, Náchodsko a Broumovsko
V médiích se již rozšířila informace o epidemii virové meningitidy na Náchodsku. Bohužel od pátku 30. září, kdy se o ní poprvé začalo mluvit, přibylo sedm nových případů a celkem už je tak téměř padesát nakažených. Drtivou většinu tvoří děti. Někteří rodiče tak své ratolesti z obavy před zánětem mozkových blan už ani nepouští do školy.

Někteří tamní rodiče z obavy před nákazou už ani neposílají děti do školy. Třeba v té na sídlišti Plhov jich podle ředitele Vladimíra Honzů včera chybělo v lavicích několik desítek: „Nepřišlo do školy hodně dětí. Rodiče si je preventivně nechávají doma. Některé jsou po nemoci, rodiče některých mají strach, takže jsme s tím srozuměni a doufáme, že se během tohoto týdne situace uklidní." 

Dětské oddělení náchodské nemocnice přijímá už jen pacienty s virovou meningitidou. Ostatní posílá do 35 kilometrů vzdáleného Rychnova nad Kněžnou. 

Nemocní jsou z České Čermné, České Skalice a především Náchoda. 

Školy přijímají některá mimořádná opatření

Školy také na doporučení hygieniků zavedly několik mimořádných opatření. Jedním z nich je to, že se děti z prvního stupně přechodně učí jen ve svých třídách. Ve školách se více větrá, děti mají méně zátěže v hodinách tělocviku a mnohem více se dbá na hygienu. Dětem je doporučeno pít jen ze své lahve a také si častěji musí mýt ruce. 

Virová meningitida

Inkubační doba nemoci je 3 až 5 dní, vir se přenáší jednak jako chřipka, tedy dýchacími cestami, a také při nedostatečné hygieně. 

„Je to přenos fekálně-orální cestou. Čili ve stolici se to může ještě poměrně dlouho vylučovat. I po proběhlé nemoci. Takže by se měla dál dodržovat důkladná hygiena," vysvětluje primář dětského oddělení náchodské nemocnice Luděk Týce. 

Podle odborníků je velmi těžké odhadnout další vývoj nemoci, nakažených ještě může přibývat. Zlepšení by ale určitě přineslo mrazivé počasí, podobně jako například při chřipkové epidemii. 

Hygienici situaci nepodceňují, doporučují školám zrušit hromadné akce

Za poměrně vážný považují současný stav hygienici. Přestože se virová meningitida objevuje na podzim pravidelně, letos je nemocných mimořádně hodně. Například loni se v celém Královéhradeckém kraji objevilo pouze šest případů. I proto Krajská hygienická stanice doporučila školám zrušit plánované hromadné akce. Děti by dočasně neměly chodit ani na nejrůznější kroužky a sportovní tréninky. 

„To znamená, pokud školy plánovaly návštěvy kin, divadel, nebo pořádat nějaký zájezd, tak jsme se domluvili, že od toho ustoupí," doplňuje mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. 

Zdroj: rozhlas.cz

Související články
Dostupnost lékařské pohotovosti na Královédvorsku - aneb kam jet o víkendu k lékaři?
Fakultní nemocnice Hradec Králové se stává nekuřáckou nemocnicí
Jičínská nemocnice rozšířila dětskou pohotovost i na všední dny
Vaše komentáře

Přečteno 630x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Kino - Vynálezce
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Lassie : Nové dobrodružství (rodinný)
23.06.2024 19:00 - 23.06.2024 20:30
Kino - Pan učitel vrací úder