Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Útulek, kde každá kočka má své jméno i budoucnost

Redakce / 26.03.2020, Dvůr Králové nad Labem
V době, kdy význam dobrovolníků opět narostl, je dobré připomenout také ty, kteří zde pomáhají již dlouhodobě a nepřetržitě. Rozhodně ve Dvoře Králové stojí za to vyzdvihnout činnost spolku Další šance, která spravuje kočičí depozitum.

FOTOGALERIE - Kočičí útulek ve Dvoře Králové

Útulek navštěvuji pravidelně. Mohu potvrdit, že kočičí depozitum ve Dvoře Králové je profesionálně vedené a čisté místo, kde se kočky zachraňují, léčí a poté umisťují dle uvážení zkušených lidí do vybraných rodin či zpět do přírody. Je to takový azylový dům pro kočky. Věřte mi - takto čisto a uklizeno nemá většina z nás ani doma.

Co je cílem útulku

Mít ve městě potulné kočky vykastrované a zdravé, aby se dále nešířily nemoci. Zraněné či nemocné kočky vyléčit a vrátit zpět do přírody nebo nabídnout k adopci.

Proč útulek podporovat

Dobré věci, které dělají lidé se srdcem na správném místě, se mají podporovat. 

Pokud by každý dělal svoji skutečnou práci tak dobře, jako tito lidé svoji dobrovolnickou práci, měli bychom se skvěle. A kočky také. O to více si zaslouží vaši podporu, a určitě i větší podporu města, kterému platí za pronájem 5 místností nájem. Je třeba připomenout, že kočky, které jsou odchycené /nalezené na území města, jsou majetkem města a je jeho povinností města se o ně postarat. Větší města mají útulky či záchytné kotce pro psy, ale kočky obecně obce řešit nechtějí.

Buďme proto rádi, že zde jsou lidé, kteří starost o kočky vzali pod svá starostlivá křídla. Podporujme ty, kteří dělají svoji práce nejlépe a kterým na každé kočce záleží. Důkazem toho je i fakt, že každá kočka v depozitu má své jméno. 

Kolik koček je v útulku

Počet je proměnlivý - od 50 do 70 koček. Jsou rozděleny do jednotlivých místností dle věku, ale i povahy a nutnosti speciální dočasné péče či karantény. Část je jich i v domácích depozitech u dobrovolníků v případech, kdy potřebují vypiplat po těžkém zranění či náročné operaci, nebo procházejí karanténou a nemohou být mezi ostatními před tím, než projdou odpovídajícími testy. 

Kdo se o útulek stará

Dlouhodobě se o celé zařízení i kočky ve Dvoře Králové starají bez jakéhokoliv nároku na odměnu pouze 2 dobrovolnice, které se zde střídají: dopoledne probíhá většinou úklid, odpoledne se jezdí po lékařích a probíhá ošetřování, o víkendech vypomáhají i další (např. i z Trutnova) včetně správcové areálu.

Jaké kočky zde pobývají

Většina koček, která do depozitu přichází, má za sebou nehezké věci: zranění, nemoc, opuštění, zanedbání. Depozit rozhodně nemá kapacitu na to přijímat kočky, kterých se chtějí zbavit domácnosti, protože už je nechtějí. 

Jak se do depozitu kočky dostanou

Kočičí útulek osloví veterináři poté, co jim lidé přinesou zraněnou či nemocnou zatoulanou kočku, nebo samotná městská policie, které se takové kočky nahlašují a ona je odchytává.

Jaké kočky se vrací do přírody

Ty, které jsou schopné samy v přírodě přežít: jsou vypuštěné pouze vykastrované (dospělé kočky), zdravé, proočkované a s čipem. Takovým příkladem je v současné době kočka, která byla o Vánocích nalezena s koťaty u Tesca. 

Jaké péče se jim v útulku dostává

Platí zde přísná pravidla fungování kvůli možnému přenosu nemocí. I samotní dobrovolníci musí dodržovat určité preventivní postupy. Všechny kočky, které projdou útulkem, mají za sebou všechny základní testy. V případě, že je útulek převezme zraněné, zajistí jim veškerou léčbu včetně náročných operací a přepravu k veterináři. Všechny jsou při opuštění útulku vykastrované - kromě koťat. Ta jsou v případě adopce umisťována jen do takových rodin, kde je možná jejich kontrola, jinak i do domácností jdou kočky vykastrované.

Jak probíhá adopce

Zájemce by měl mít představu o tom, jakou kočku by doma rád měl: někdo ji chce na zahrádku, někdo domů. Provozovatel útulku mu doporučí, jaký typ kočky je pro něj vhodný a pomůže vybrat tu správnou. Adopce probíhá na základě adopční smlouvy, která novému majiteli ukládá povinnost uhradit kočce kastraci i očkování. Na cestu do svého nového domova dostanou kočky to, co mají rády. První 3 měsíce zástupci útulku kočku hlídají, jak se jí vede. 

Jsou všechny kočky vhodné k adopci

Ne, jsou kočky, které v útulku dožijí. Jsou nedůvěřivé, nekomunikativní, bojácné, se specifickými omezeními. Převážná většina koček však najde svůj nový domov nebo se vrátí do přírody. 

Jsou povoleny návštěvy veřejnosti

Z bezpečnostních i zdravotních a sociálních důvodů nemůže navštívit místnosti útulku každý zájemce. V případě zájmu o adopci je nutné provozovatele kontakovat a domluvit si schůzku. Pro představu o prostorách a vybavení útulku můžete zhlédnout naše fotky, stejně tak jako díl pořadu Chcete mě s Martou Kubišovou, která útulek dvakrát navštívila a patřil mezi její nejoblíbenější. 

Kontakty
Další šance z.s., 
IČO: 22873163
tel.: 605 751 717, 739 477 900

S čím mohu pomoci

Spolek platí nájemné i inkaso, stelivo, žrádlo, zdravotní péči, testy, přepravu k veterináři. Potřebuji tedy především FINANCE.


  • Celý útulek žije z dobrovolnických příspěvků včetně sbírek (např. Tesco nebo vánoční sbírka v Super zoo shop). I vy můžete zorganizovat sbírku pro tento útulek (např. přes plaftormu darujme.cz) nebo se jí zúčastnit
  • Na facebookovém profilu probíhá průběžně aukce věcí pro tento útulek.
  • Je možné přispět bezhotovostním převodem libovolné částky na účet Další šance: 2400810343/2010, VS 248
  • V útulku je velká spotřeba steliva, mají stálý nedostatek
  • Rozhodně uvítají i nabídku žrádla pro kočky (kapsičky zn. Felix, Gourmet - to jsou ověřené značky, které mají kočky rády, nežerou žrádlo z velkých konzerv, které jim navíc nedělají dobře
  • Útulek je nyní dostatečně zařízen (nábytek, škrabadla, pelíšky apod.), hodně darovali lidí při stěhování či vyklízení dědictví. Přesto mají kočky stále rády nové “hračky”.
  • Hledá se dobrovolník na úklid

  • Aktuální jiné potřeby jsou zveřejněny na webu i facebooku (viz kontakt v boxu). Před darováním případně oslovte provozovatele a domluvte se s ním na podobě daru, času i místě převzetí.

Romana Bašová


Související články
Televizní díl pořadu Chcete mě ze Dvora Králové bude na ČT2 10. prosince 2017
"Chcete mě" ze Dvora Králové n. L. (15. prosince 2019)
Kočičí útulek ve Dvoře Králové bojuje o podporu. Hlasujte pro něj
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2919x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí