Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Hořice skokanem roku v rámci srovnání Obce v datech, Dvůr se propadl

Redakce / 6.03.2023, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Obec Hořice, která leží na hranici Podkrkonoší v Královéhradeckém kraji, se dostala do první stovky obcí v ČR dle výše indexu kvality života, kterou na základě daných kritérií a dostupných dat počítá Obce v datech. Naopak Dvůr Králové se propadl na předposlední pozici v kraji.

FOTOGALERIE - Hořice - obce v datech 2022


Vypočtený koeficient nyní činí v případě Hořic 5,5 bodu na 10stupňové škále. 

Hořice se staly zároveň skokanem roku, když na 60. příčku v ČR poskočily ze 109. místa v roce 2021. Ještě v roce 2020 patřila Hořicím v ČR číslovka 131.

Obce v datech - co je to za srovnání?

Na základě dat porovnává soukromá firma Obce v datech, s.r.o., kvalitu života v 206 obcích. Firma vznikla v březnu roku 2018 jako start-up a od té doby měří kvalitu života v ČR pomocí indexů, které dle autorů mají vliv na spokojený a šťastný život člověka. Firma tyto indexy rozdělila do tří základních oblastí: 

  • zdraví a životní prostředí 
  • materiální zabezpečení 
  • vzdělání vztahy a služby.


Pořadí v Královéhradeckém kraji

V Královéhradeckém kraji poskočily Hořice z 9. na 6. příčku, ale v celorepublikovém srovnání je skok zásadnější. 

Loňským skokanem roku v našem kraji bylo Vrchlabí. Psali jsme o tom zde.

Naopak Dvůr Králové letos po dvou letech neobhájil 12. pozici v kraji a propadl se na 14. pozici, v celé republice nyní zaujímá 156. pozici. Jeho koeficient kvality života klesl pod 4 body: ze 4,1 se zatím zastavil na 3,8. 

Na jeho 12. pozici v kraji se propadla Jaroměř, která loni držela 11. místo. Za Dvorem Králové je v našem kraji již jen Broumov, na 13. pozici před Dvorem je Trutnov. 

Dvůr Králové se tak dle těchto dat stává čím dál tím méně atraktivním místem pro bydlení i práci. Pro některé obce je toto srovnání důležitým zdrojem dat i pro tvorbu strategie města. 

Přední pozice v kraji:

  • Hradec Králové 6,2 b (26. místo v ČR)
  • Rychnovem nad Kněžnou 6,2 b (27. místo v ČR)
  • Dobruška 5,7 b
  • Nové Město nad Metují 5,7 b 
  • Jičín 5,5 b 
  • Hořice 5,5 b

V jiném celostátním srovnávacím žebříčku zvaném Místo pro život se loni propadl po letech sám Královéhradecký kraj, který vždy držel pomyslnou medailovou pozici. Skončil až třetí od konce. Tento žebříček si můžete prohlédnout zde

Místo pro život řeší jak si stojí jednotlivé kraje z hlediska udržitelnosti v oblasti ekologie a životního prostředí, péče o děti a vzdělávání, rozvoji infrastruktury, zdravotnictví a sociálních službách, práci, bezpečnosti, občanské společnosti a toleranci, volnočasových aktivitách a turismu. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: obce v datech, mistoprozivot.com

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2769x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí