Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

Jak pomáhají dobrovolníci z Královédvorské Arniky v Domově důchodců a v Diakonii

Redakce / 14.06.2017, Dvůr Králové nad Labem
Minule jsme vám v rozhovoru představili zakladatelku Arniky paní Janu Štěpánovou. Dnes tu máme hned několik rozhovorů s lidmi z míst, kam dobrovolníci z Arniky chodí pomáhat. Přečtěte si příběhy z Diakonie a z královédvorského Domova důchodců. Stojí to za to.

Nejdříve jsem navštívil Domov Důchodců a povídal si s panem Šimkem, který zde pracuje několik měsíců.


Jak kdy, zhruba 3-5 lidí, kteří pomáhají většinou na společenských akcích, které pro klienty pořádáme.

Jak moc je pro vás práce dobrovolníků důležitá?

Jsme strašně rádi, že sem dobrovolníci chodí. Hlavní je, že to jsou lidé zvenčí. Je to pro klienty impuls. Leckdy jsou to lidé upoutáni na lůžko, bez příbuzných. Mnohdy jsou odevzdaní, apatičtí. A pro nás je hrozně složité je aktivizovat. Když se u nich objeví někdo nový - jiný, než na koho jsou zvyklí, tak se to často daří mnohem lépe. To jsem zažil i já sám. Když jsem před několika měsíci nastupoval, tak jsem byl nová tvář a všichni si se mnou chtěli povídat. Nyní se už známe a zájem o mne opadl. Tedy jsme rádi za každého člověka, který k nám přijde.

Jak pomáhat?Chcete-li se stát dobrovolníkem, tak stačí zavolat na telefon 721 321 939 přímo paní Štěpánové a domluvit si schůzku a třeba to i jen vyzkoušet. Nikdo se nebude zlobit, když vám to nepůjde.
Necítíte-li se na osobní pomoc, můžete finančně přispět na dobrovolnickou pomoc přes transparentní účet Moneta Money bank - 222791741/0600 -

Setkal jste se třeba při škole, nebo v jiných podobných pracovištích, že tam pracují dobrovolníci, jako je u nás Arnika?

Hodně jsem to viděl v Brně. Ale i tady v okolních městech už se dobrovolnictví začíná objevovat. Arnika už má ale už dlouhou tradici a určitě jsme zde dál než jiná města.


Druhá návštěva byla v Diakonii, respektive jsem klienty Diakonie našel na zmrzlině v Penzionu Za vodou :-) A povídal jsem si s paní Hanou Hubenou.

Už jsem tu 6 let a už tehdy sem dobrovolníci chodili. 

Jak se to promítne pomoc dobrovolníků ve vaší práci?

Hlavně vnesou jiný úhel pohledu, vnesou jiná témata. Nabídnou klientům jiné aktivity. Důležité také je, že k nám chodí jako dobrovolníci i pánové, protože většina personálu zde jsou ženy. Chodí sem i mladý učitel Robert Hoc, který je zcestovalý a sečtělý - umí otevřít nejrůznější témata. Klienti se na povídání s ním vždycky moc těší. Další se těší na pana Štěpaře, který Diakonii založil a vybudoval a nyní v důchodu pravidelně dochází a klientům čte z knížek.  

U vás v Diakonii máte prý i uzavřené oddělení pro lidi s demencí. I tam chodí dobrovolníci?

Tomuto oddělení říkáme VÁŽKA a je pro lidi, kteří vnímají jen zbytky smyslů. A i tam dobrovolníci docházejí číst knížky, popřípadě s klienty jdou na malé procházky. I zde to má na klienty velmi pozitivní vliv, zvláště když nefungují vztahy v rodině a klienti nemají návštěvy. 

Vy dobrovolníkům něco za návštěvy u vás nabízíte? 

Ne - už z podstaty dobrovolnictví musí ti lidé hlavně chtít sami pomáhat. Máme ale třeba dohody se ZOO a dalšími organizacemi, že doprovod lidí má vstup zdarma, nebo s výraznou slevou. Pro aktivní zdravé důchodce, kteří ale mohou chodit a mohou a chtějí pomáhat, chtějí si popovídat, být ve společnosti, i tato drobná pomoc může být jeden z impulsů přijít a vyzkoušet si to :-)

Máte tady někoho, kdo u vás nejdříve pomáhal a nyní naopak pomoc potřebuje?

To je přesně případ Akademického malíře pana Františka Kalenského, který sem za klienty chodí už asi 6 let malovat. On klienty tak dokáže pošťouchnout a vyhecovat, že malují i ti, kteří stále tvrdili, že malovat neumí a nemohou. No a nyní využívá i on naše služby. Vzhledem ke svému zdraví občas potřebuje doprovody. Takže on pomáhá nám a my jemu :-)


Ve fotogalerii jsou ještě fotky z Domova svatého Josefa, kde Arnika také hodně pomáhá. Odtut přineseme článek za několik dní.

FOTOGALERIE - Jak konkrétně pomáhají dobrovolníci z královédvorské Arniky

Související články
Znáte nás? Aneb Královédvorská Arnika se představuje
Královédvorská Arnika slaví 15 let. Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelkou Janou Štěpánovou
Zahradní slavnost v Domově důchodců
Vítání léta v Domově důchodců (9. června 2019)
Související odkazy
Stránky Arniky
 
Vaše komentáře

Přečteno 1990x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky