Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Sokolka Jarmila Pivcová se dožívá devadesátky!

Redakce, / 2.11.2022, Dvůr Králové nad Labem, sokol.kralovedvorsko.cz
V pátek 4. listopadu oslaví životní jubileum osobnost našeho města spojená se cvičením a sportem. Devadesátin se dožívá cvičitelka a činovnice Sokola Jarmila Pivcová.

FOTOGALERIE - Sokolka Jarmila Pivcová se dožívá devadesátky!


Jajka Pivcová, jak ji sokolové nazývají, se narodila v roce 1932 ve Dvoře Králové n. L. do sokolské rodiny. Oba její rodiče i další příbuzní byli členy Sokola, její dědeček, učitel a později ředitel ZŠ Podharť, byl starostou dvorské jednoty i činovníkem župy.

Jajka se stala členkou Sokola Dvůr Králové n. L. v roce 1936. Nejprve byla sama cvičenkou, ale sokolské prostředí, ve kterém vyrůstala, ji motivovalo stát se cvičitelkou a činovnicí Sokola. Věnovala se také závodění na lyžích.

Po roce 1948 byl sice Sokol zrušen, ale J. Pivcová pokračovala v sportovní a tělovýchovné činnosti v Tělovýchovné jednotě v odboru ZTV, později ZRTV. Absolvovala cvičitelské zkoušky II. stupně a pracovala v různých funkcích nejen v jednotě, ale také na okrese. Stala se průkopnicí cvičení rodičů a dětí v našem regionu. Mnoho svých cvičenek a cvičenců dovedla také na Strahov. Zároveň pracovala jako cvičitelka žen. Své cvičenky připravovala na hromadná vystoupení. 

Po roce 1989 se podílela na znovuobnovení sokolské jednoty ve Dvoře Králové n. L., a také na obnově sokolské župy Podkrkonošské – Jiráskovy. Také její zásluhou se podařilo získat zpět do sokolských rukou majetek, který byl po roce 1948 Sokolu ukraden. Po roce 1989 zastávala funkci jednatelky a náčelnice královédvorské sokolské jednoty, a také první místostarostky župy Podkrkonošské – Jiráskovy. Po léta župu zastupovala v předsednictvu Československé, později České obce sokolské. Pracovala jako vedoucí oddílu Rodiče a děti, byla župní vedoucí složky Rodiče a děti. J. Pivcová reprezentovala často Sokol v sokolském kroji.

V roce 2008 převzala v Praze v Tyršově domě, sídle České obce sokolské, stříbrnou medaili jako uznání za obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí. 

V roce 2010 převzala ocenění Osobnost města pro rok 2009 za společensky významnou činnost.

I přes svůj vysoký věk se zajímá o sokolské dění a raduje se z našich úspěchů.
Sestře Pivcové přejeme především pevné zdraví!

Královédvorští sokolové

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 583x