Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Sport > hokej

Víte že si na dvorském zimáku zahrál i legendární brankář a mistr světa Jiří Králík?

Střípky královédvorské hokejové minulosti - 2

Redakce / 16.06.2022
Otevřený zimní stadion Pod Hankovým domem toho ve své době pamatoval mnoho. Nejen 2. československou hokejovou ligu 1959 - 1960 za účasti TJ Juty Dvůr Králové n/L, nebo pozdější 2. českou národní ligu v sezoně 1973 - 1974.
Málo se asi ví, že v sezoně 1972 - 1973 se hrál také Český pohár družstev ve čtyřech základních skupinách a Juta Dvůr Králové n/L v něm dosáhla opravdového úspěchu. 

Ve skup. "C" skončili královédvorští hokejisté na 2. místě s 12 body za vítěznou Třebíčí s 16 body a postoupili do dalšího kola. To se ale již hrálo vyřazovacím systémem na jedno utkání a tak 26. prosince 1972 přijel do Dvora Králové n/L prvoligový TJ Gottwaldov (dnešní Zlín) v čele s pozdějším reprezentačním brankářem Jiřím Králíkem. Hosté vyhráli pod Hankovým domem 7:2. Nutno poznamenat, že přemožitel královédvorských hokejistů TJ Gottwaldov se dostal daleko. Prohrál až ve finále s tehdejšími ZKL Brno. 

A ještě jedno střetnutí královédvorských hokejistů stojí za zmínku. Začátkem 70. let minulého století došlo na otevřeném zimním stadionu k přátelskému utkání domácí Juty Dvůr Králové n/L s tehdy jedním z nejlepších mužstev republiky - Teslou Pardubice. Hosté s Lackým v brance a začínající hvězdnou útočnou formací Martinec - Novák - Šťastný vyhráli 11:9. Diváci se tehdy opravdu bavili. 

V dresu Dvora Králové n/L hrály bývalé pardubické hvězdy, které dohrávaly ve městě na Labi sportovní kariéru, jako Uher, Joudal a další. Doslova ale miláčkem publika byl vysoký, fyzicky vyspělý, světlovlasý Milan Jiroutek, kterému nikdo neřekl jinak než přezdívkou "Valcha". I v tomto zápase toho ukázal mnoho ze svého hokejového umění. Milan Jiroutek odešel do hokejového nebe letos 30. ledna 2022 ve věku 86 let.

Pavel Lipták
foto: Český olympijský team

Pokud máte fotografie zimního stadionu a hráčů ze 70 let, rádi je k článku přidáme. 


Máte také bohatý archív z vašeho sportovního, či zájmového klubu? Nechcete, aby se zapomnělo na jeho činnost a úspěchy? Pošlete nám pár řádků a fotografií. Lidé v našem městě jsou vděčni za aktuální informace i vzpomínky. Pokud máte obavu, že nedokážete text sepsat správně, tak si jej do parády vezme redaktorka a doladí jej, aby byl správný. Fotografie můžeme opravit, doostřit a třeba i obarvit jako tu u dnešního článku.
Text i foto můžete nahrát po kliknutí na odkaz vpravo nahoře "přidat článek/foto/video" a nebo poslat na e-mail: Info@kralovedvorsko.cz.

Související články
Máme pro vás malý seriál o královédvorském hokeji!
Víte, že královédvorský hokej hrál druhou ligu už před érou Rodosu? A to hned 2 sezony!
Poznáte královédvorské hokejisty z padesátých let?
Škola na náměstí Odboje (nyní gymnázium) se 2x dostala do finálového hokejového turnaje nejlepších 8 základních škol z celé České republiky!
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 475x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí