Vyhledej
Královédvorsko > Sport > sport pro veřejnost

Sportovní legenda Blanka Paulů poměřila síly s účastníky běhu Rytíře Zbyhoně v Úhlejově

Redakce / 14.05.2017, Úhlejov - Hořicko a Miletín
Na jižním svahu Zvičiny se nachází maličká vesnička Úhlejov, kde její pohostinní obyvatelé už po několikáté uspořádali turistickou a sportovní akci "Po stopách rytíře Zbyhoně". A právě běhu na 7,5 kilometru se zúčastnila i legenda běžeckého lyžování - olympionička Blanka Paulů.

FOTOGALERIE - Sportovní legendu Blanku Paulů napadl na běhu Rytíře Zbyhoně v Úhlejově pes!


Blanka PaulůV běhu na lyžích reprezentovala Československo v 70. a 80. letech 20. století, startovala třikrát na olympiádě, pětkrát na mistrovství světa. Jejím největším sportovním úspěchem byla stříbrná olympijská medaile ze štafety na 4×5 km na Zimních olympijských hrách 1984 v Sarajevu. V individuálním závodě na 20 kilometrů skončila na 4. místě.
Získala také dvě medaile na Mistrovství světa v běhu na lyžích v roce 1974 ve švédském Falunu, kde skončila druhá v individuálním závodu na 5 kilometrů a třetí jakožto členka štafety na 4×5 kilometrů. Je vítězkou dvou závodů světového poháru. Vybojovala 16 titulů mistryně republiky. Svoji lyžařskou kariéru ukončila v roce 1985.
V roce 1983 zvítězila v silničním závodu Běchovice-Praha, v roce 2001 se stala mistryní světa veteránů v běhu do vrchu.
Dobrá pověst akce dozněla až k uším držitelky stříbrné olympijské medaile v běhu na lyžích Blanky Paulů, a ta se rozhodla zúčastnit běžeckého závodu, kde byla však napadena psem. 

Sluší se však říci, že ji napadl její vlastní pes a to z čisté radosti, že ji zase vidí a může ji doprovodit v závěrečném stoupání do cíle. Blanka Paulů doběhla na PRVNÍM MÍSTĚ, když za sebou nechala soupeřky o 2 generace mladší! Kategorii mužů vyhrál Milan Janata.
Závod již tradičně odstartovala rána z historického děla. Letos se to povedlo až na podruhé, proto ty úsměvy na první startovní fotografii.

Turistické trasy

Organizátoři připravili rovněž řadu turistických tras pro pěší i cyklisty a dokonce jedna i pro koně - tzv. Zbyhoňova jízda! 
Zajímavým zpestřením byla zastávka z řadou rytířských úkolů pro děti. Ty si mohly vyzkoušet střelbu z luku, házení oštěpem na divočáka a dokonce se házelo noži! 
Na závěr na běžce i turisty čekalo bohaté občerstvení v místním kulturním domě, kde se předávaly pamětní listy a diplomy a medaile běžcům. Těšíme se opět na další rok!

Ve fotogalerii (výše) je tentokrát velké množství fotografií. Nejdříve cca 12 vybraných fotografií pro všechny čtenáře a následují fotografie většiny účastníků běhů a na konci jsou fotky z Šuspárku, kde byly rytířské atrakce pro děti. 

Jan Holan

Související články
Výsledky turistického pochodu a běhu Rytíře Zbyhoně v Úhlejově
22. ročník turistického pochodu po stopách rytíře Zbyhoně
Čtvrtý ročník královédvorského triatlonu Death Game se dočkal rekordního času
Vaše komentáře

Přečteno 1906x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí